Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Choć niektórym zapewne trudno w to uwierzyć, przesypiamy około 1/3 życia. Sporo, ale to nic w porównaniu z malutkim dzieckiem, któremu w ciągu pierwszych 12 miesięcy od narodzin, błogi sen zajmie aż 300 dni!

Biorąc to pod uwagę wybór odpowiedniego miejsca do spania ma kluczowe znaczenie. Łóżeczko dziecięce to zakup, któremu trzeba poświęcić sporo uwagi. Szczególnie, że dobry mebel nie jest tani, a ponadto może „rosnąć” wraz z maluszkiem, nawet do czasów szkolnych.

Łóżeczko musi być bezpieczne

Zanim przejdziemy do tego jak to jest, kiedy łóżeczko rośnie i jakie są rodzaje – modele, warto poznać kryteria, które powinno spełniać każde łóżeczko dla noworodka, niemowlęcia i nieco starszego malca. Bardzo istotny jest oczywiście materiał, z jakiego wykonany jest ten mebel. Musi być gładki,  bezpiecznie wykończony (bez drzazg, zadr, szorstkich obszarów).

Najczęściej stosuje się lite drewno (np. sosnowe) i płytę MDF. Jeśli chodzi o malowanie i lakierownie, bezwzględnie muszą być to farby bezpieczne, ekologiczne, z odpowiednimi atestami i certyfikatami (PZH oraz zgodność z normami). Nie ma mowy o tym, aby farba czy lakier złuszczały się, niemowlę czy starsze dziecko poznaje świat m.in. smakując różne rzeczy… Łóżeczka niemowlęce nie mogą mieć ostrych kantów, otworów, wycięć, w których mogłaby utknąć rączka, nóżka albo główka maleństwa.

Odstępy, w przypadku szczebelków, powinny mieć od 2,5 cm do 6 cm. Dzięki temu nie uwięźnie mała dziecięca rączka, ale też nie zmieści się główka maluszka. Wysokość boków musi wynosić co najmniej 60 cm. Jeśli łóżko ma regulowaną głębokość, przy najwyższym ustawieniu boki powinny sięgać min. 30 cm. Kiedy przeanalizujemy już techniczne kryteria, które zapewniają nie tylko funkcjonalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, można przejść do przyjemniejszego etapu, jakim jest wybór rodzaju łóżeczka.

Wiadomo już, że dla malucha w pierwszych latach życia to jeden z najważniejszych mebli, ale może też stanowić prawdziwą ozdobę pokoju niemowlęcia. Niektóre modele towarzyszą dziecku przez wiele lat – początkowo jako łóżeczko dla noworodka, a potem… możliwości jest wiele.

Nowoczesność i tradycja

Zacznijmy od tradycyjnego łóżeczka – wciąż jest to najczęściej wybierana opcja. Oczywiście wzornictwo, kolorystyka, stylistyka mogą być różne. Produkowane są z drewna lub płyty MDF. Standardowe wymiary powierzchni do spania to 120×60 cm albo 140×70 cm. Pamiętajmy, że determinują one również wielkość materaca. Większość łóżek tego typu ma regulowaną głębokość dna (dwa lub trzy poziomy):

  • najwyższy poziom pierwszy –  dla noworodków i niemowląt leżących,
  • poziom drugi – dla bezpieczeństwa dziecka, które już siada,
  • najniższy poziom trzeci – kiedy dziecko zaczyna wstawać.

Praktycznym pomysłem są też wyjmowane szczebelki, dzięki którym chodzący maluch może bezpiecznie wyjść z łóżeczka. Wiele mam chwali sobie również opuszczany bok, ponieważ łatwiej im wyjąć maleństwo. Należy jednak dokładnie sprawdzić system zabezpieczający przed opuszczeniem boku przez dziecko.

Swoistym nawiązaniem do tradycji jest łóżeczko dziecięce typu kołyska, które zamiast standardowego cokołu czy nóżek ma tzw. płozy, dzięki którym można w nim kołysać maluszka do snu. Przy wyborze takiego rozwiązania warto sprawdzić czy ma możliwość zablokowania funkcji kołysania. Należy pamiętać, że kołyska zajmie większą przestrzeń pokoju niemowlęcia, ponieważ nie może obijać się o ściany i inne meble.

Łóżeczko, które rośnie wraz z dzieckiem

Brzmi tajemniczo, ale jest to wariant bardzo praktyczny i coraz częściej wybierany przez rodziców. Co prawda te łóżeczka dziecięce są droższe, ale jest to inwestycja na co najmniej kilka lat. Konstrukcja takich mebli pozwala na ich ponowny montaż. Najczęściej spotykane modele to łóżeczko, które przekształca się w wygodny tapczanik dla przedszkolaka, a nawet ucznia. To także praktyczne łóżka z komodą, którą można potem wykorzystać jako odrębny mebel.

Bardzo ciekawą opcją jest zmontowanie z łóżeczka dla noworodka i niemowlęcia, wygodnej sofy albo ławeczki dla kilkulatków. Niektóre modele łóżeczek mogą praktycznie umeblować nie tylko pokój niemowlęcia, ale z czasem przestrzeń dziecka, które już chodzi do szkoły. Rozkładają się bowiem do łózka o standardowym wymiarze (180×80) z szufladą pod spodem oraz na regały i małą komodę czy wygodny stolik.

Kolory i wzory

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście design tak ważnego mebla. Jeśli wybiera się  tradycyjne łóżeczko można sobie pozwolić na kolorowe, typowo dziecięce kolory i wzornictwo. Takie łóżko posłuży maluszkowi do 2-3 roku życia. W przypadku mebli wielofunkcyjnych, które rosną z dzieckiem, warto wybrać dziecięcą, ale stonowaną kolorystykę i wzory. Starsza pociecha niekoniecznie będzie zadowolona z różowych czy tęczowych mebelków. Doskonale sprawdza się zatem np.naturalne drewno lub uniwersalna biel. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem oferującym wybór nowoczesnych i bezpiecznych łóżeczek – meble-aldo.pl.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Ślub to szczególna uroczystość. Zakochani ludzie, w tym dniu składają…