Jak zabezpieczyć dom przed niemowlakiem?
Kiedy Twój maluch zaczyna siadać i pełzać, możesz się spodziewać, że za kilka tygodni ten mały szkrab ruszy na czworakach na podbój świata, a przynajmniej na początku… Twojego domu. Co zrobić, by domową przestrzeń zorganizować tak, by była bezpieczna i nie stanowiła dla malucha zagrożenia? Jak zabezpieczyć dom przed niemowlakiem?
Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Według badań dzieci najczęściej zaczynają raczkować pomiędzy 8. a 9. miesiącem życia. Nie ma na to jednak reguły i jest spora grupa, która przygodę z raczkowaniem rozpoczyna dopiero w 10. miesiącu lub później. Niektóre maluchy w ogóle pomijają ten etap, w zamian za to turlają się i pełzają, a następnie płynnie przechodzą do chodzenia.
Jedno jest pewne: raczkowanie to taki okres w życiu naszego malucha, w którym bardzo intensywnie odkrywa on swoje ciało i jego możliwości. Mały podróżnik chce wszystkiego dotknąć i oczywiście od razu włożyć to do buzi. Najczęściej chce dostać się dokładnie tam, gdzie nie powinien.
Bezpieczny dom
Młodym rodzicom sen z powiek spędza kwestia bezpieczeństwa, a co za tym idzie zabezpieczenie domu lub mieszkania przed ewentualnymi tragicznymi sytuacjami, do których nigdy nie chcielibyśmy dopuścić. Niestety, wiele nieszczęśliwych wypadków, jakim ulegają małe dzieci, zdarza się właśnie w zaciszu domu, pod nosem czy wręcz na oczach kochających rodziców.
Okazuje się, że w domu, w którym nigdy nie było dzieci i/lub zwierząt, na każdym kroku czyha wiele niebezpieczeństw. Jedynym sposobem, by im zapobiec, jest eliminacja wszelkich potencjalnych zagrożeń i ścisły nadzór nad dzieckiem. Musimy mieć oczy dookoła głowy i nie możemy spuszczać malucha nawet na chwilę z pola widzenia.
Co zrobić, by dom był bezpieczny dla dziecka?
Najłatwiejszym sposobem na odkrycie niebezpiecznych miejsc w domu jest zamienienie się na chwilę w niemowlaka lub czworonoga i pokonanie trasy na czworakach. Możemy wtedy odkryć wszystkie groźne zakamarki, które normalnie nie przyszłyby nam do głowy. My zrobiłyśmy to za Ciebie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i wprowadź je w swoim domu, by Twój maluch był zawsze bezpieczny, a Ty spokojna o Jego zdrowie i życie.
1. Przenieś na wyższe półki lub do zamkniętych szafek niebezpieczne dla dziecka przedmioty, np. noże, nożyczki, obcęgi, śrubokręty itp.
2. Sprawdź, czy wszystkie meble są stabilne, a półki przyczepione do ściany.
3. Z drzwiczek zamykanych szafek i szaf wyjmij klucze.
4. Z zasięgu małych rączek usuń guziki, monety, spinacze i inne drobne przedmioty, które łatwo połknąć czy włożyć do ucha czy nosa. Sznurki, paski (niechcący można je zacisnąć na szyi), rośliny doniczkowe (niektóre mają trujące liście, np. oleandry, begonie) odstaw na wysokie półki.
5. Nie zostawiaj na wierzchu pilotów ani telefonów komórkowych, a kable umieść w specjalnych osłonach z plastiku.
6. Nigdy nie zostawiaj dziecka w pomieszczeniu, w którym jest otwarte okno lub balkon.
7. Okno nie powinno się zbyt łatwo otwierać. Najlepiej gdyby potrzebna do tego była siła i zręczność.
8. Sztućce, tasaki, tarki i inne ostre przedmioty zaraz po użyciu chowaj w miejscu niedostępnym dla dziecka (np. zamykanej szufladzie).
9. Przechowywane w łazience środki czystości, proszki do prania, trzymaj w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu, najlepiej w szafce zamykanej na zamek lub mającej blokadę.
10. Nie zostawiaj na wierzchu foliowych torebek. Maluch mógłby je włożyć na głowę i zrobić sobie krzywdę.
11. Nigdy nie zostawiaj suszarki, lokówki ani prostownicy do włosów z wtyczką w gniazdku.
Inne niebezpieczne miejsca w domu
1. Rogi i kanty mebli możesz zabezpieczyć plastikowymi nakładkami przyklejanymi klejem, który później da się usunąć.
2. Kable pochowaj za meblami, pod listwami podłogowymi lub w specjalnych tunelach.
3. Kontakty powinny być dobrze osadzone w ścianie, a gniazdka zabezpieczone specjalnymi plastikowymi zatyczkami żeby dziecko nie poraziło się prądem.
4. Drzwi zabezpiecz specjalnymi blokadami, żeby nie mogły się zamknąć w czasie zabaw lub przeciągu, przytrzaskując dziecku palce.
5. Szafki kuchenne i szuflady również można zabezpieczyć blokadami i zatrzaskami.
6. Podczas gotowania używaj tylnych palników, a kiedy korzystasz z przednich, kieruj uchwyty garnków do tyłu.
Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze inne niebezpieczne miejsca w Twoim domu, zabezpiecz je! Może masz schody, które trzeba zagrodzić barierką, a może kominek. Każdy dom jest inny. Najważniejsze jest to, żeby podejść do tej ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo naszych dzieci, z wyobraźnią i zrobić wszystko, aby nie doszło do tragedii.