Jakie czynniki mają wpływ na kondycję flory bakteryjnej jelit?
Flora bakteryjna jelit, czyli mikrobiom jest nam bardzo potrzebna –ma pozytywny wpływ na nasz nastrój. Warto zadbać o jej dobrą kondycję i o jej skład. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Jakie funkcje pełni flora bakteryjna jelit?
Mikroflora jelitowa to ogół drobnoustrojów zasiedlających ściany przewodu pokarmowego. Główną rolę powinny pełnić w niej pożyteczne bakterie probiotyczne, które biorą udział w procesach trawienia pokarmów i wchłaniania witamin oraz pomagają oczyszczać jelita.
Na skład mikroflory niekorzystnie działa antybiotykoterapia. Leki zwalczające infekcje bakteryjne niszczą nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale również pożyteczne mikroorganizmy, w tym bakterie probiotyczne. Dlatego tak ważne jest, aby stosować probiotyk przy antybiotyku i po zakończeniu kuracji.
Co ma korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit?
Wśród czynników mających wpływ na kondycję i skład flory bakteryjnej jelit należy wymienić trzy główne. Są to:
- dieta
- zdrowy tryb życia
- umiejętność radzenia sobie ze stresem
Dieta korzystnie wpływająca na mikroflorę jelitową powinna zawierać produkty, takie jak kiszone warzywa i kiszonki owocowe, zsiadłe mleko, kefir, jogurt oraz maślankę. To naturalne źródła pożytecznych bakterii, więc jedząc je regularnie, uzupełniamy mikroflorę jelit o dobroczynne drobnoustroje.
W menu powinny znaleźć się także pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze oraz surowe warzywa i owoce. W przypadku dzieci karmionych piersią mama powinna zadbać o to, by w jej diecie regularnie pojawiały się te produkty – jej pokarm będzie wówczas doskonałym źródłem probiotyków i prebiotyków. Przy rozszerzaniu diety warto uczyć malucha od początku zdrowych nawyków żywieniowych, które zaprocentują na przyszłość.
Kolejnym czynnikiem korzystnie wpływającym na mikroflorę jelitową jest zdrowy tryb życia. Zaleca się wyeliminować używki (alkohol, papierosy, niezdrowe przekąski) i przeznaczyć przynajmniej kilkanaście minut dziennie na aktywność fizyczną. To doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem, który w nadmiarze źle wpływa na psychikę i samopoczucie, a także na kondycję flory bakteryjnej i funkcjonowanie układu pokarmowego.
Jak wspierać florę bakteryjną jelit za pomocą probiotyków?
Suplement diety nie może zastąpić oczywiście zdrowego sposobu odżywiania się i właściwego trybu życia, ale można stosować go jako dopełnienie czynników korzystnie oddziałujących na mikroflorę jelitową.
W trakcie antybiotykoterapii, przy zmianie diety, po zatruciu pokarmowym i w okresie rekonwalescencji warto sięgnąć po Multilac*, probiotyk zawierający 9 szczepów żywych bakterii i prebiotyk, czyli fruktooligosachary, które w układzie pokarmowym stanowią źródło energii dla pożytecznych mikroorganizmów i ułatwiają im namnażanie się. Multilac wystarczy przyjmować raz dziennie i można przechowywać go w temperaturze pokojowej.
Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Multilac synbiotyk (połączenie probiotyku i prebiotyku) można przyjmować w sezonie jesienno-zimowym czy w podróży**. Dla dzieci odpowiedni będzie Multilac Baby w postaci łatwych do aplikacji kropli.
*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.
** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Suplement diety nie może być stosowany jako (substytut) zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.
Artykuł sponsorowany