Kreatywność dziecka jak ją rozwijać?
Życie udowadnia, że bycie kreatywnym popłaca. Dzięki temu świat wydaje się bardziej kolorowy, a kolejne wyzwania w domu, bądź pracy, nie stanowią najmniejszego problemu. Warto zatem zadbać o rozwój kreatywności już od najmłodszych lat. Jak tego dokonać?
Oryginalność, nietuzinkowość, bogactwo pomysłów
Wszystkie wymienione elementy to atuty, o wartości których przekona się każdy, kto będzie musiał zetknąć się z drapieżnym rynkiem pracy. Nie wybiegajmy jednak nazbyt daleko, wszakże o kreatywności danego człowieka świadczą jego niebanalne pomysły i indywidualne podejście do tematu. Kreatywność nie jest wartością wrodzoną, należy ją wypracować. Jak wiadomo przyswajalność informacji i wypracowywanie bodźców u człowieka rozpoczyna się wraz z momentem narodzin. Choć proces ten trwa cały życie, warto zadbać o rozwój kreatywności jak najwcześniej.
Zaprocentuje to nie tylko w dalszym etapie rozwoju, lecz wpłynie także na świadomość i osobowość człowieka jako istoty. Niestety bardzo często rodzice zabijają w dziecku kreatywność, zmuszając go do zachowania „pasującego do sytuacji”. Podobne zabiegi często myli się z edukowaniem bądź utrzymaniem dyscypliny. Warto jednak umieć je odróżnić. Wszakże jeżeli nasza pociecha czyni coś złego, warto zwrócić mu uwagę. Jeżeli jednak poprzez zabawę poszerza własne horyzonty, nie należy jej tego bronić.
Jak rozwijać kreatywność?
Odpowiednią stymulację kreatywności zapewniają m.in. gry, zabawy. Klasyczna zabawa w chowanego pozwala dziecku na pomysłowość. Gdzie się schować, by drugi gracz nas nie znalazł? Jak przedostać się szybko i sprawnie do bazy, by być bezpiecznym? Podobnie ma się sprawa w przypadku gier planszowych. Jeżeli dziecko jest dosyć małe, nie chodzi jeszcze do szkoły, nie umie czytać ani pisać, nie oznacza to, że nie istnieją gry stworzone specjalnie dla niego.
Kolejną ciekawą propozycją stanowią warsztaty plastyczne dla dzieci. To właśnie podczas podobnych wydarzeń kreatywność malucha ma największą szansę rozkwitnąć. Umysł dziecka nie nosi obwarowań znanych dorosłym. To, że coś jest czarne, nie oznacza, że dziecko musi je takim uczynić. Podobnie ma się sprawa w przypadku przedmiotów użytkowych jak łyżka, widelec, rower, płot. Dziecko podczas warsztatów dostaje pozwolenie na dowolną interpretację przedmiotów, otwierając się tym samym na nowe pomysły, nowe możliwości, nowe interpretacje. Ciekawostką dla najmłodszych będą też spektakle dla dzieci.
Opowiadana historia, zabawy światłem, kostiumy, scenografia, gra aktorska. Wszystkie podane elementy sprawiają, że dziecku wydaje się, iż jest integralną częścią opowieści. Interpretuje ją według własnych wartości, potrafi wybrać bohaterów dobrych i złych. Wie zatem komu kibicować, do kogo się uśmiechnąć i w kogo rzucić piłeczką. Podobne zajęcia nie tylko pozwalają na rozwój wyobraźni, ale kreują także poczucie moralności.
Kreatywność znacznie ułatwia życie
Pozwala podejść do problemów i zadań w nowatorski sposób, co może z kolei zaowocować ciekawymi rozwiązaniami. Warto dbać o jej rozwój od najmłodszych lat. Dlatego tak bardzo ważne jest pomaganie dziecku w jej kreowaniu. W końcu nigdy nie wiadomo, może to właśnie Twoja pociecha okaże się kolejnym Einsteinem.