Książka „Jak nie teraz to kiedy?” Krystyny Mazurówny, Moniki Kamieńskiej i Moniki Mularskiej-Kucharek.
Nie wierzysz w siebie? Ciągle odkładasz różne sprawy na lepszy czas? Pora wreszcie uświadomić sobie, że to „dziś”, a nie „jutro” jest najlepszym momentem na wprowadzenie zmian czy zawalczenie o swoją przestrzeń. Pomoże w tym napisana z niezwykłą lekkością książka pod wymownym tytułem: „Jak nie teraz to kiedy?”
Jak zaczynasz swój dzień?
„Co zazwyczaj robicie we wtorki o 10:30? Pracujecie? Śpicie? Odwozicie dzieci do szkoły? Jecie śniadanie w miłym towarzystwie? A może właśnie podejmujecie życiowe decyzje? No właśnie! Bo jak nie teraz, to kiedy? W pewien czerwcowy wtorek, w małej przytulnej warszawskiej kafejce, podczas bardzo energetycznej rozmowy przy kawie narodził się pomysł napisania książki o przełomach, decyzjach i zmianach na lepsze. Bo jak nie na lepsze, to po co?„
Tymi słowami zaczyna się najnowsza książka autorstwa Krystyny Mazurówny, Moniki Kamieńskiej i Moniki Mularskiej-Kucharek, która była inicjatorką tej inspirującej publikacji. Trzeba przyznać, że po jej przeczytaniu, trudno oderwać się od tej lektury napisanej z pasją i polotem. Tym bardziej, że autorki, a jednocześnie bohaterki książki, to kobiety „z krwi i kości”, znane uważnym obserwatorom życia kulturalno-artystycznego.
Bohaterki książki
Pierwsza z nich, Krystyna Mazurówna, to istny „kolorowy ptak” polskiej sceny baletowej. Zasłynęła jako tancerka, choreografka, kobieta odważna i niezależna, dla której numer pesel nie stanowi absolutnie żadnej bariery.
Druga bohaterka książki „Jak nie teraz to kiedy”, Monika Kamieńska, to znakomita organizatorka życia kulturalnego, menager kultury i działaczka społeczna z imponującym doświadczeniem.
Wreszcie, Monika Mularska-Kucharek, doktor socjologii, terapeuta i autorka licznych pozycji z zakresu m.in. jakości życia, osoba, która potrafi zjednać sobie zarówno artystów, przedstawicieli środowiska naukowego, jak i (na pozór!) „zwykłych” zjadaczy chleba, którzy chcieliby nadać życiu więcej barw, poprzez muzykę, słowo pisane czy kontakt z inspirującą osobą.
Wszystkie trzy panie spotkały się nieprzypadkowo, by porozmawiać o życiu, o tym, jakie stwarza nam możliwości i jak wykorzystać te szanse. Czytelniczkom, które myślą: „mnie to nie dotyczy, takie rzeczy przytrafiają się innym kobietom, młodszym, bardziej przebojowym, znanym ze sceny, ze strefy publicznej”, spieszymy z wytłumaczeniem: ta książka przywraca wiarę w siebie nawet tym, którzy gdzieś po drodze ją zgubili. Jak to możliwe?
Zmiany w życiu
Czasem, patrząc na siebie zastanawiasz się, jak doszło do tego, że z dziewczyny, przed którą było tyle możliwości, przeistoczyłaś się w kobietę przytłoczoną licznymi obowiązkami. Kobietę, która jest przekonana, że ktoś napisał jej scenariusz i przydzielił rolę statysty, bohatera dalszego planu, od którego niewiele zależy…
Książka „Jak nie teraz to kiedy?” pokazuje, że czas zerwać z takim myśleniem i wreszcie zawalczyć o to, by spełniać swoje marzenia! Aby zacząć grać główną rolę w swoim życiu trzeba nieco je przewartościować. Mylą się ci, którym wydaje się, że będzie to wielka rewolucja. Wystarczą małe kroczki, drobiazgi, których w codziennym pędzie dotychczas nie dostrzegałyśmy. Takie „małe szczęścia” zsumowane, sprawią, że znacząco poprawi się nasza samoocena, uzyskamy większy komfort i siłę psychiczną do tego, by sięgać w życiu po więcej, niż nam ktoś przydzielił. Paradoksalnie, pomóc w tym może trudny czas pandemii, w którym żyjemy. Przykład?
Zawsze marzyłaś o kursie języka hiszpańskiego, ale mimo podejmowanych prób, ciągle coś przeszkadzało ci w zrealizowaniu tej pasji: brak czasu, pieniędzy czy podcinające skrzydła opinie osób z twojego otoczenia… Nie odkładaj marzeń na później, podejmij wyzwanie już dziś, np. zapisz się na kurs on-line i przestań myśleć, że „to dla młodych”, albo, że nigdy nie pojedziesz do Hiszpanii!
Ważne, by sprawiały nam radość nawet niewielkie i niepozorne zmiany.
Takie przesłanie towarzyszy książce „Jak nie teraz to kiedy?”, gdzie nie znajdziemy gotowych recept, lecz wypływające z doświadczenia trzech niezwykłych kobiet inspirujące i motywujące do działania opowieści. W publikacji Krystyny Mazurówny, Moniki Kamieńskiej i Moniki Mularskiej-Kucharek próżno szukać też pouczającego, pełnego nakazów tonu. W zamian za to, czujemy, jakbyśmy spotkały w ulubionej kawiarni trzy, długo niewidziane przyjaciółki…
Warto zatem sięgnąć po książkę, bez względu na to, czy szukamy mądrej i zabawnej lektury, wskazówek, które pomogą nam odnaleźć się w dzisiejszej zagmatwanej rzeczywistości, czy może pomocnej, przyjacielskiej dłoni. W końcu: jak nie teraz to kiedy!
Książka do nabycia na stronie: https://artoftraining.pl/sklep/
Joanna Bielas