Najlepsze filmy Stevena Spielberga
W Stanach Zjednoczonych już od miesiąca można wybrać się do kina na najnowsze dzieło Stevena Spielberga – „Most szpiegów”. My na polską premierę filmu musimy jeszcze poczekać do końca listopada, dlatego też nie pozostaje nic innego jak przypomnieć sobie dotychczasowy dorobek tego wielkiego reżysera. Jakie są najlepsze filmy Stevena Spielberga ?
Dla jednych Steven Spielberg to prawdziwy wizjoner i magik współczesnego kina, dla drugich jest to średniej klasy reżyser, który braki warsztatowe przysłania efektami specjalnymi. Nie da się jednak ukryć, że na jego koncie znajduje się wiele filmów, które zrewolucjonizowały pojęcie nowoczesnej kinematografii. Zanim na ekrany polskich kin wejdzie najnowszy film Spielberga – „Most szpiegów” – przypomnijmy sobie 5 najlepszych dzieł tego twórcy.
„Park Jurajski”
Wyprodukowany w roku 1993 film bez skrupułów można już nazwać legendą. Zastosowane efekty specjalne do dziś robią oszałamiające wrażenie, mimo że od premiery „Parku Jurajskiego” minęło ponad 20 lat. Film ten opowiada historię grupy bohaterów, którzy oprowadzani są po największym parku rozrywki na świecie. Główną atrakcją kompleksu stanowią sklonowane dinozaury różnych gatunków. Pozornie bezpieczna przejażdżka po zaaranżowanym jurajskim świecie staje się dla bohaterów walką o przeżycie, gdy w parku dochodzi do awarii zasilania. Wówczas krwiożercze prehistoryczne bestie zaczynają siać prawdziwe spustoszenie. „Park Jurajski” okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym – film zarobił na siebie ponad miliard dolarów i znajduje się w pierwszej 20 najbardziej kasowych produkcji wszech czasów.
„Lista Schindlera”
Steven Spielberg oprócz w kinie przygodowym, bardzo dobrze odnajdywał się w produkcjach historycznych i wojennych. Przykładem tego jest „Lista Schindlera” z roku 1993. To oparta na faktach, niezwykle poruszająca i wstrząsająca opowieść o Oskarze Schindlerze – niemieckim przedsiębiorcy, który w trakcie II wojny światowej ratuje przed śmiercią w obozach koncentracyjnych pracujących w jego fabryce Żydów. „Lista Schindlera” uznawana jest za jeden z najlepszych obrazów w całej historii kina. Doskonała realizacja, świetna gra aktorska (niezapomniane kreacje Liama Neesona oraz Ralpha Fiennesa), a także piękna muzyka tworzą w połączeniu film ponadczasowy.
„E.T.”
Kto z nas nie zna słynnej opowieści o przyjaznym kosmicie zagubionym na naszej planecie? „E.T.” Stevena Spielberga uznaje się jeden z najlepszych filmów familijnych wszech czasów – obraz wychował (i nadal wychowuje) całe pokolenia kinomanów, którzy dzięki wizji i wyobraźni reżysera nierzadko po raz pierwszy w swoim życiu mogli poczuć niepowtarzalną magię sztuki kinematograficznej. Pięć Oscarów oraz blisko 800 milionów zarobionych dolarów nie mogły być dziełem przypadku – „E.T.” stał się jedną z ikon popkultury i już na zawsze zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii filmu.
„Poszukiwacze zaginionej Arki”
Jeśli wybrać najlepsze filmy przygodowe wszech czasów, to wyprodukowani w roku 1981 „Poszukiwacze zaginionej Arki” z pewnością znaleźliby się co najmniej na podium takiego zestawienia. Stworzona przez Spielberga postać Indiany Jonesa, który musi uprzedzić nazistów w odnalezieniu słynnej Arki Przymierza jest prawdziwym kamieniem milowym w pojmowaniu kina przygodowego. Przebojowa i niezwykle barwna fabuła z jedynym w swoim rodzaju głównym bohaterem urzeka niezmiennie do dziś!
„Szeregowiec Ryan”
Przejmujący (może nawet nieco patetyczny) obraz amerykańskich żołnierzy którzy w trakcie II wojny światowej wyruszają na poszukiwania tytułowego szeregowego Francisa Ryana. Jego trzej starsi bracia giną w różnych częściach świata. Wojsko Stanów Zjednoczonych decyduje się odesłać najmłodszego z rodzeństwa do domu, by uniknąć wysłania do oczekującej matki aż czterech depesz śmierci. Kilkuosobowa grupa żołnierzy wyrusza na poszukiwania szeregowego. Doskonale nakręcony, naturalistyczny film nagrodzony 5 Oscarami. Absolutna czołówka w dorobku Stevena Spielberga.
Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie repertuar kin – film.wp.pl/repertuar_miasta.html