Niebezpieczeństwa w sieci – na co uważać podczas korzystania z internetu?
Internet stał się dla nas powszechnie używanym narzędziem, dzięki któremu błyskawicznie znajdujemy wszelkie interesujące nas informacje. Możemy także nawiązywać znajomości z osobami z najdalszych zakątków świata i korzystać z szeregu sposobów na rozrywkę w wolnym czasie. Choć najczęściej myślimy o pozytywnych stronach internetu, trzeba jednak mieć na uwadze, że istnieje również jego druga, ciemniejsza i niebezpieczna strona. Nawet w internecie należy być ostrożnym i uważać na udostępniane przez siebie dane, ponieważ hakerzy żerują na ludzkiej naiwności i wyłudzają pieniądze z kont oraz dane osobowe.
Poniżej znajduje się lista najpowszechniejszych zagrożeń w sieci, z którymi możesz się zetknąć. Dzięki zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedzieć, kiedy zachować szczególną ostrożność.
1. Podejrzane aplikacje
Zanim zdecydujesz się pobrać jakąś aplikację czy program na swój komputer, dokładnie sprawdź, co to jest. Pobieranie niesprawdzonych darmowych programów może skutkować wieloma konsekwencjami – mogą one otrzymać dostęp do wielu funkcji czy zbierać dane różnego rodzaju. Czasami ciężko jest je rozpoznać, ponieważ są tworzone tak, aby przypominały inne znane aplikacje. Aby ich uniknąć, najlepiej jest korzystać z zaufanych oficjalnych sklepów (takich jak Google Play).
2. Załączniki o chwytliwym tytule
Bardzo często wykorzystywaną metodą jest przesyłanie wiadomości poprzez komunikatory oraz e-mail, które zawierają załączniki. Ludzka ciekawość wygrywa i mamy ochotę kliknąć, widząc, że otwierając załącznik zobaczymy zdjęcie, filmik czy inną intrygującą treść. Jest to jednak krótka droga do pobrania złośliwego oprogramowania, które może być następnie trudne do usunięcia. Z tego względu dobrze jest stosować zaufane programy, które wykrywają występujące problemy z zabezpieczeniami.
3. Phishing
Pod pojęciem phishingu kryje się szereg technik, które służą hakerom w zdobywaniu poufnych danych. Użytkownicy są celowo wprowadzani w błąd – na ogół poprzez podszywanie się za firmy (kurierów, dostawców energii, banki, urzędy, ubezpieczycieli) oraz inne osoby. Możesz otrzymać wiadomości zawierające informacje o konieczności szybkiego przekazania brakujących danych osobowych czy dokonania dopłaty za pewne usługi. Zazwyczaj podany jest także link, który kieruje do strony wyłudzającej dane.
4. Kradzież haseł
Nieskomplikowane hasła (np. ciągi kolejnych cyfr) są łatwe do złamania. Dodatkowo, jeśli dana osoba używa tego samego hasła na wielu stronach, przejęcie jednego konta pociąga za sobą dostęp hakera do kolejnych.
5. Podejrzane reklamy
Naszą uwagę przykuwają nie raz atrakcyjne grafiki, które oferują suplementy pozwalające na szybki spadek wagi, porost włosów, wymodelowanie sylwetki. Tymczasem samo kliknięcie w taką reklamę najczęściej wiąże się z przekierowaniem użytkownika na niebezpieczną stronę. Po dokonaniu zakupu możesz otrzymać niebezpieczny produkt, albo brak jakiegokolwiek kontaktu.
6. Kradzież tożsamości
Sieciowi oszuści potrafią zakładać fałszywe konta i działać za ich pomocą na chatach i w mediach społecznościowych. Gdy wejdą w posiadanie dużej ilości danych, mogą nawet przejść do dalej idących kroków, takich jak zaciągnięcie kredytu.
7. Nieprawdziwe sklepy
Fałszywe sklepy internetowe zachęcają kuszącymi ofertami z niebotycznie zaniżonymi cenami. Takie nieprawdziwe oferty to oczywiście szybki sposób na stratę pieniędzy. Zamówionego towaru nie zobaczymy na oczy, natomiast odzyskanie zapłaconej kwoty graniczy z cudem.
8. Zawirusowane pliki
Wirusy mogą w łatwy sposób dostać się na Twój komputer, używając do tego luk w systemie operacyjnym. Wystarczy pobrać zarażony plik lub odwiedzić zawirusowaną witrynę. W zapewnieniu codziennego bezpieczeństwa zaleca się zainstalowanie programu antywirusowego (np. Panda, Norton, McAfee). Jego działanie opiera się na wykrywaniu i blokowaniu ataków.
Artykuł sponsorowany