Podaruj sobie trochę blasku – odkryj piękno brylantów
Brylanty to niezwykłe, wręcz magiczne kamienie – mają w sobie wyjątkową moc, przyciągają niczym magnes. Kiedy raz założymy na siebie brylanty i odkryjemy ich wspaniały blask, to niewyobrażalne piękno, już zawsze będziemy chciały je nosić! Jest to reakcja zupełnie zrozumiała. Brylanty zdecydowanie zaspokajają naszą potrzebę piękna…
Tak mały, tak cenny
Zwykło się mawiać „taka mała rzecz, a cieszy”. I rzeczywiście, brylanty osadzone w pięknych pierścionkach, naszyjnikach czy bransoletkach, zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, ale radość, jaką wywołują, jest ogromna. Nie należą one do najtańszej biżuterii, gdyż są niezwykle rzadkie.Pierścionek z brylantem to marzenie większości kobiet – zwłaszcza, że biżuterię taką mężczyzna zazwyczaj podarowuje swojej wybrance w chwili oświadczyn…
Nie każdy ma tego świadomość, ale blisko 80 proc. wydobywanych obecnie diamentów (jak wiadomo, brylant to diament o szlifie brylantowym) nie nadaje się do produkcji biżuterii, dlatego wykorzystywana jest do celów przemysłowych. Te, które zostają oprawione w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, są najlepszej jakości i muszą spełniać odpowiednie warunki.
Od czego zależy cena?
Większość z nas niemal bez zastanowienia odpowie „od wielkości”. Otóż to, nie do końca! Wielkość, tzn. masa, jest tylko jedną ze składowych. Wyceniając brylant, brane są pod uwagę tak zwane „cztery C”, czyli carat, cut, clarity i colour.
Carat (karat) jest jednostką masy. Jeden karat to 0,2 grama, a zatem im większa jest masa kamienia, tym więcej karatów i wyższa cena. Co ciekawe, jeden większy kamień jest wart więcej niż przykładowo 2-3 kamienie dające łącznie tyle samo karatów – przy założeniu, że i pozostałe parametry kamieni są takie same. Jest tak dlatego, że duże kamienie należą do rzadkości.
Cena brylantu uzależniona jest też od jego barwy (colour). Określa się ją przy pomocy specjalnej skali. Najlepszej jakości kamień jest całkowicie bezbarwny. Niesamowicie ważny jest szlif czyli cut. Pełny szlif brylantowy powinien zawierać co najmniej 56 faset oraz taflę. Nadanie diamentowi odpowiedniego szlifu brylantowego jest nie lada wyzwaniem.
Jeśli zaś chodzi o czystość (clarity), również ocenia się ją używając do tego specjalnej klasyfikacji. Im więcej tak zwanych inkluzji (cech wewnętrznych), tym kamień jest bardziej wartościowy. Na obniżenie jego wartości mają natomiast wpływ skazy, czyli cechy zewnętrzne.
Jak zatem widać, brylant całkiem sporych rozmiarów może być znacznie mniej wart od tego maleńkiego, jeśli ma zły szlif, skazy i nieodpowiednią barwę. Kiedy zatem otrzymamy pierścionek z brylantem, nie obrażajmy się na ukochanego za to, że kamień jest mały, ale przyjrzyjmy się bliżej jego wykonaniu…
Biżuteria z brylantami dla nielicznych?
Dawniej na biżuterię z brylantami pozwolić sobie mogli rzeczywiście nieliczni, najbogatsi. Noszenie tego typu dodatków jasno mówiło o statusie społecznym danej osoby. Obecnie jednak tak uwielbiane przez nas brylanty możemy nabyć w całkiem przyzwoitej cenie.
Najtańsze pierścionki czy kolczyki z brylantami można zakupić już za mniej niż 500zł! Warto sprawdzić między innymi bogatą ofertę W.KRUK. Naturalnie, kamień nie będzie wielki, ale wystarczająco widoczny, aby dyskretnie podkreślić całość stylizacji i nadać jej odpowiedniej elegancji.
Jeśli lubimy niecodzienne, odważne rozwiązania, warto rozważyć pierścionek z brylantem i jeszcze innym kamieniem. Dodatek w postaci czarnego onyksu, niebieskiego szafiru czy krwistoczerwonego rubinu nada biżuterii wyjątkowego charakteru. Interesująco wygląda również połączenie brylantu z delikatnym topazem czy perłą. Niezależnie od tego, co wybierzemy, biżuteria powinna odzwierciedlać nasz charakter, powinna być częścią nas – musimy czuć się w niej dobrze!
Materiały prasowe