Praca w obsłudze klienta — dla kogo jest odpowiednia i jak ją znaleźć?
Pod pojęciem obsługi klienta kryje się bardzo szeroki zakres czynności podejmowanych na różnych stanowiskach, zarówno podczas bezpośredniego kontaktu z klientem, jak i w formie zdalnej. I tak do obsługi klienta zaliczamy np. sprzedaż bezpośrednią artykułów w sklepie stacjonarnym, telefoniczne prezentowanie ofert na usługi, jak i czynności związane z przyjmowaniem zamówień i wydawaniem posiłków. Niezależnie od miejsca pracy, osoby zajmujące się obsługą klienta muszą posiadać kilka określonych cech, które umożliwiają im skuteczne wchodzenie w relacje. Jakie są zalety i wady na tym stanowisku i gdzie szukać pracy w obsłudze klienta?
Obsługa klienta: praca nie dla każdego
W obsłudze klienta zdecydowanie nie sprawdzą się introwertycy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za nawiązywanie i podtrzymywanie rozmowy oraz skuteczną komunikację, która ostatecznie ma prowadzić do realizacji planów sprzedażowych. Innymi słowy, obsługa klienta polega na zachęcaniu do dokonania zakupu lub podjęcia innego rodzaju oczekiwanej interakcji.
Pracownik obsługi klienta powinien być ponadto wytrzymały na stres – niejednokrotnie będzie pracował w miejscach o dużym poziomie hałasu czy mierzył się z pretensjami, dotyczącymi tak jego osobiście, jak i oferty firmy ogólnie. Nie można dać się unieść emocjom – krzyczeć na klienta, obrażać go czy rozpłakać się przy nim – kolejną cechą dobrego pracownika obsługi jest umiejętność polubownego rozwiązywania konfliktów i łagodzenia sporów.
Na tym stanowisku musisz szybko się uczyć – klient będzie wymagał od ciebie pełni wiedzy o dziedzinie, jaką się zajmujesz. Dlatego też lepiej nie aplikować na stanowisko w firmie, której działalność cię nie interesuje – nie będzie dobrym doradcą klienta w klubie fitness ktoś, kto sam nie ćwiczy.
Plusy i minusy pracy w obsłudze klienta
Do korzyści pracy w obsłudze klienta należy najczęściej powiązany ze stanowiskiem system wynagradzania wynikowego (np. bonus za realizację planów sprzedażowych, prowizja od każdej transakcji). Czujesz się zmotywowany, ponieważ im lepiej wykonujesz swoją pracę, tym lepiej jest ona opłacalna. Warunki wynagradzania (w tym przypadku we Wrocławiu) ustalone przez pracodawców możesz sprawdzić na podstronie serwisu GoWork.pl. Dodatkowo masz możliwość rozwijania zdolności interpersonalnych (łagodzenia konfliktów, negocjowania warunków), a to na pewno przyda się w życiu.
Do minusów zaliczyć należy dość wysoki poziom stresu i narażenie na zły humor klientów – ale jeśli jesteś osobą, która niezbyt bierze do siebie czyjeś nieuzasadnione żale, prawdopodobnie sprawdzisz się świetnie.
Gdzie szukać ofert pracy z zakresu obsługi klienta?
Poszukiwanie pracy najlepiej zacząć od Internetu. Dużym plusem jest fakt, że to właśnie oferty na stanowisko w obsłudze klienta stanowią zdecydowaną większość ogłoszeń publikowanych w portalach łączących pracodawców i kandydatów – sprawdź sam również na GoWork.pl.
Interesuje cię praca w konkretnym sklepie, salonie, firmie? Nie zaszkodzi zapytać osobiście – ponieważ praca w obsłudze klienta bardzo często jest pierwszą, w którym młodzi dorośli zdobywają doświadczenie zawodowe, fluktuacja kadr jest spora i masz duże szanse.
Jak skutecznie aplikować na stanowisko związane z obsługą klienta?
W dokumentach aplikacyjnych podkreśl te swoje cechy, które ceni się na stanowisku pracownika ds. obsługi klienta: komunikatywność, otwartość, wielozadaniowość, odporność na stres. Dużym atutem będzie także wstępna znajomość oferty firmy, do której chcesz zostać przyjęty.
Materiał partnera