Prowadzenie kalendarzyka metodą zabezpieczenia przed ciążą

Co to właściwie jest ten kalendarzyk, jak się go używa, i czy jest to skuteczna metoda? Tak zwany kalendarzyk to metoda antykoncepcji, która według niektórych uważana jest za historię, a nie za metodą antykoncepcji; ale oczywiście zdania są podzielone. Dosyć istotnym jest, że kalendarzyk jest jedną z niewielu metod antykoncepcyjnych, które akceptuje Kościół. Czy prowadzenie kalendarzyka to dobra metoda?

Na czym więc polega kalendarzyk?

Przede wszystkim na byciu świadomym, jak wygląda kobiecy cykl miesiączkowy, kiedy występują dni płodne a kiedy dni niepłodne. Aby wyznaczyć dni płodne musimy wiedzieć, że jajeczkowanie następuje na 14 dni przed miesiączką z możliwością wystąpienia 2 dni wcześniej lub później, a plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 48 do 72 godzin od stosunku (ejakulacji). U każdej kobiety dni płodne wyznaczane są indywidualne, ale ogólnie przyjmuje się, że dni płodne u kobiety mają miejsce między dziewiątym a dziewiętnastym dniem cyklu (z tymi dniami włącznie). Reszta pozostałych dni w cyklu to dni niepłodne. Analogicznie, w dni płodne powinniśmy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Dla kogo będzie więc idealna metoda kalendarzyka?

Przede wszystkim dla tych kobiet, które mają uregulowany cykl miesiączkowy, prowadzą bezstresowy i spokojny tryb życia, i mają stałego partnera. Korzystanie z kalendarzyka wymaga bardzo dużo zaufania ze strony obojga partnerów, systematyczności, oraz znajomości cyklu miesiączkowego przez kobietę.

Metoda kalendarzykowa ma wiele zalet i wad

Zdecydowanie zaletą jest to, że Kościół w pełni akceptuje tą metodę, w porównaniu z inną, dostępną na rynku antykoncepcją. Przy metodzie kalendarzykowej nie zażywamy żadnych hormonów i leków, co wydaje się bezpieczniejsze dla naszego organizmu. Metoda kalendarzykowa jest zupełnie darmowa, wymaga jedynie naszej pracy i zaangażowania. Jakie są więc jej wady? Metoda ta nie zabezpiecza partnerów przed żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, z tego też względu polecana jest jedynie osobom będącym w trwałym związku opartym na zaufaniu. Niestety według skali Pearla, metoda kalendarzyka jest dosyć nieskuteczną metodą. Uważana jest za nieskuteczną, ponieważ nie każdy jest świadomy jej działania a sama metoda wymaga od nas dużego zaangażowania i samokontroli.

Jeśli więc znasz dobrze swój organizm, miesiączkujesz regularnie i masz regularny cykl miesiączkowy, ważne jest dla Ciebie to, że jest to metoda ogólnie akceptowana przez Kościół, masz stałego partnera którego darzysz zaufaniem i jesteście w stanie zachować wstrzemięźliwość podczas dni płodnych – ta metoda jest idealna dla Ciebie. Zanim rozpoczniesz ją stosować, zalecana jest obserwacja cyklu miesiączkowego przez kilka miesięcy i zapisywanie, ile dni Twój cykl trwał. Na podstawie tego, wyznaczysz swoje dni płodne i niepłodne.
Artykuł został przygotowany przez Ginekologa z Pruszkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zobacz znaną modelkę z mężem w majowym wydaniu Vogue.