Sportowy ranking województw: wielki triumf południowo-zachodniej Polski
Który region Polski zapewnia najlepsze możliwości pasjonatom sportu? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy ranking, porównujący sportowy potencjał każdego województwa. Zwycięzcą okazało się najmniejsze z nich: opolskie.
Sportowy ranking województw przygotowany przez 50 style porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS, biorąc pod uwagę także kilka niezależnych opracowań. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.
Zwycięzcą okazało się województwo opolskie.
Region posiada statystycznie najbardziej rozbudowane zaplecze treningowe w kraju. Na każdego mieszkańca przypada tu dokładnie 5 obiektów sportowych, takich jak boiska, stadiony czy hale sportowe. Opolszczyzna zanotowała też bardzo dobry wynik w kategorii organizowanych tu imprez sportowych. 12,3 imprezy na 100 tys. mieszkańców w 2018 roku to drugi wynik w kraju; w tej kategorii bezkonkurencyjne okazały się jednak Kujawy.
Oprócz Opolszczyzny na podium znajdziemy też jej sąsiadów: Dolny i Górny Śląsk. ’
To właśnie na Górnym Śląsku znajdziemy najwięcej (1540) klubów sportowych w całej Polsce. Woj. dolnośląskie to zaś lider samorządowego wsparcia płynącego na kulturę fizyczną: w ubiegłym roku z budżetu na ten cel na każdego mieszkańca przypadła rekordowa suma 10,26 zł.
Autorzy rankingu piszą o zaciętej „rywalizacji” pomiędzy województwami, które zajmowały dalsze miejsca w tabelach. Przykładowo Wielkopolska, zajmująca 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, „wyprzedziła” woj. pomorskie tylko jednym punktem. Często zdarzało się też, że doskonałe wyniki pojedynczego województwa w jednej kategorii przyćmiewały słabe rezultaty w innych. Wspomniane Pomorze, chociaż może się pochwalić imponującą liczbą klubów fitness (7/100 tys. mieszk.), to jednak na swoim terytorium posiada niewiele klubów sportowych (3/10 tys. mieszk.).
W rankingu najsłabiej poradziły sobie województwa położone w centralnej i wschodniej Polsce.
Podlaskie, lubelskie, łódzkie i świętokrzyskie nie błyszczały w żadnej kategorii, finalnie zamykając tabelę klasyfikacji generalnej. O kiepskiej kondycji tamtejszego sportu może świadczyć słaba oferta edukacyjna dla młodych sportowców. Raport wykazał bowiem, że te cztery województwa posiadają łącznie mniej szkół z klasami sportowymi (180 placówek) niż sam tylko Górny Śląsk (224 placówki).
Pełny
ranking znaleźć można na blogu 50 style: https://50style.pl/sportowy-ranking-wojewodztw