Stan podgorączkowy – czy podawać lek?
Temperatura ciała człowieka podlega dobowym wahaniom. Najniższa ok. 36 st.C jest rano, najwyższa wieczorem- ok. 37 st. C. Stan podgorączkowy występuje natomiast w sytuacji, kiedy temperatura ciała stale wynosi pomiędzy 37 a 38 st. C. Dotyczy to temperatury mierzonej pod pachą, natomiast temperatura mierzona w uchu i odbycie jest o około 0,5 st.C wyższa. Czasami stan podgorączkowy jest stanem fizjologicznym, ma to miejsce np. u niektórych kobiet przed owulacją czy też po bardzo dużym wysiłku fizycznym. Jednak zwykle stan podgorączkowy świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Jak należy mierzyć temperaturę ciała?
Przede wszystkim nie można robić tego zbyt często, w zupełności wystarczy pomiar rano i wieczorem. Na rynku jest duży wybór termometrów: elektroniczne, paskowe, bezdotykowe, w kształcie smoczka, do pomiaru temperatury w uchu. Nie ma natomiast już termometrów rtęciowych, które były najbardziej dokładne. Który zatem termometr z obecnie dostępnych jest najdokładniejszy? Najlepiej wybrać zwykły termometr elektroniczny, który należy trzymać pod pachą, niemowlętom natomiast takim termometrem można dokładnie zmierzyć temperaturę w odbycie (dostępne są termometry z miękką, giętką końcówką ).
Jakie zatem mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?
- Najczęstszą przyczyną jest po prostu ostra infekcja dróg oddechowych. Czasami stan podgorączkowy jest jej zwiastunem i w miarę pojawienia się innych objawów (katar, kaszel) – ustępuje. Może jednak utrzymywać się też przez cały okres trwania infekcji. W tej sytuacji zwykle wystarcza podawanie leków działających przeciwzapalnie, np. zawierających ibuprofen, które doskonale poradzą sobie ze zwalczaniem dolegliwości. Należy też pamiętać, że przewlekłe zapalenie zatok czy inne przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych mogą przebiegać z podwyższoną temperaturą ciała. U dzieci często stan podgorączkowy związany jest też z zapaleniem ucha środkowego, u niemowląt może w ten sposób natomiast przebiegać śródmiąższowe zapalenie płuc.
- Inną przyczyną utrzymujących się stanów podgorączkowych mogą być problemy związane z przewodem pokarmowym. Podwyższona temperatura ciała jest typowa dla ostrego wirusowego lub bakteryjnego nieżytu żołądkowo – jelitowego, jest charakterystyczna także dla przewlekłych zakażeń pasożytami. Ponadto stan podgorączkowy jest bardzo typowy dla przewlekłych nieswoistych chorób zapalnych jelit – może być to pierwszy objaw choroby, pojawia się jednak także w przebiegu jej zaostrzeń.
- Także pacjenci cierpiący z powodów chorób o podłożu reumatologicznym bardzo często borykają się z podwyższoną temperatura ciała. Dotyczy to zarówno chorób dorosłych (RZS), jak i dzieci czy młodzieży (młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów).
- Częstą przyczyną stanów podgorączkowych, zwłaszcza u małych dzieci, są także infekcje w układzie moczowym.
Nie wolno zapominać o tym, że utrzymujący się stan podgorączkowy, po wykluczeniu innych przyczyn, powinien też wzbudzać czujność onkologiczną. Jest on bowiem typowy dla rożnego rodzaju nowotworów, przede wszystkim dla białaczek i chłoniaków.
Jak należy postępować w przypadku utrzymującego się stanu podgorączkowego?
Przede wszystkim należy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badania lekarskie. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badań dodatkowych. Z badań laboratoryjnych zwykle zaleca się wykonanie morfologii krwi z rozmazem, poziom białka CRP, OB, badanie ogólne i posiew moczu oraz posiew kału i badanie kału na obecność pasożytów. Czasami wskazane jest też wykonanie badania usg jamy brzusznej. Na podstawie wyników badań będzie można zdecydować o dalszym postępowaniu – o ewentualnej dalszej diagnostyce i konsultacjach specjalistycznych.