Studia, studia, a co potem?
Wyższe wykształcenie, satysfakcjonująca praca, szczęśliwa rodzina, własny dom – to główne priorytety większości młodych ludzi. Ludzi, którzy krok po kroku uczą się samodzielnego życia i dążą do osiągnięcia wyżej wymienionych celów. Czy studia oraz ich ukończenie są początkiem tego łańcuszka? Czy gwarantują Nam, że możemy do minimalnego stopnia niwelować lęki związane z naszą przyszłością?
„Rozczarowująca” odpowiedź: NIE. Ukończenie szkoły wyższej nie zapewni Nam ciepłej posadki, która będzie szczytem naszych marzeń i usatysfakcjonuje nas w ogromnym stopniu. Oczywiście fakt, że posiadamy tytuł magistra czy też doktora, nie wyklucza tego, że ową posadę możemy mieć. Nie jest jedynym wyznacznikiem, decydującym o naszej pracy oraz związanej z nią przyszłości. Co prawda poszerza Nam pole manewru i na pewno jest bardzo, podkreślam bardzo, przydatne w poszukiwaniach…a co przyda się jeszcze ?
NEPOTYZM, ZNAJOMOŚCI, ETC, ETC
Jest miło, fajnie, myślimy, że mamy wystarczającą wiedzę, żeby zdobyć tę wymarzoną posadę. Wysyłamy CV, otrzymujemy odpowiedź zwrotną (Jakże by inaczej! Nie odezwaliby się do mnie, do Pana Magistra?! Phi). Rozmowa kwalifikacyjna, prezentujemy się z jak najlepszej strony, starannie dobieramy słowa, udzielamy interesujących odpowiedzi. Mamy tę pracę jak w banku (myślimy sobie), aż tu na koniec kolejny raz słyszymy oklepaną formułkę: oddzwonimy do Pana. Nadzieja spada do 1 %, ale nadal jest. Mija dzień, tydzień, miesiąc, nadal cisza. Nadzieja umarła. Dowiadujemy się, że naszą posadę otrzymał -tu zacytuję klasyka-: „stryjeczny brat szwagra drugiego męża” szefowej. Dlaczego? Bo rodzina, a w rodzinie nic nie zginie.
PUSTE CV NIE POMOŻE
Pracodawca widząc u świeżo upieczonego magistra pustkę w zakładce „doświadczenie”, hmm…mówiąc krótko: nie jest zachwycony. Jego niedosyt przemija wraz z chwilą, gdy odwraca swoje głowę, spogląda na biurko i widzi setki innych CV. Musimy zdawać sobie sprawę, że konkurencja nie śpi. Co zrobić, żeby zdobyć owe doświadczenie? Do pracy Rodacy! Staraj się, żeby Twoja funkcja była jak najbardziej powiązana z tym, co chcesz robić w przyszłości. Nie masz czasu na pracę? Oczywiście, że czas zawsze się znajdzie. Potrzeba tylko chęci, chęci i jeszcze raz zaangażowania. Innym rozwiązaniem są bezpłatne staże i praktyki (mogą odbywać się również w trybie zdalnym), ale to już w ostatecznej ostateczności, bo ani z tego pieniędzy, ani większego doświadczenia, chyba że chcemy powiększyć swoje umiejętności z zakresu kserowania. Przynajmniej pustka w CV zapełniona. Wyjątkiem od tej, jakże okrutnej, reguły są korporacje, którym zależy na pozyskiwaniu młodych i zdolnych pracowników, dla których w ramach okresu próbnego organizowane są bezpłatne praktyki z możliwością zatrudnienia.
PEWNOŚĆ SIEBIE
Niektórzy ludzie rodzą się z pewnością siebie, inni nabywają ją w trakcie życia, poczynając od szkoły, przez studia, a kończąc na pracy. Bywają też tacy, którzy mijają się z nią po drodze, ups. Lepiej ją posiadać i mieć w zanadrzu, bo rzadko kiedy nasz przyszły potencjalny szef zatrudnia flegmatyczną mimozę, która mimo tego, że dysponuje ogromną wiedzę, nie pokazuje tego, bo po prostu się wstydzi. Człowiek musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest dobry, a nawet bardzo dobry w tym, co robi, jęsli oczywiście jest w tym bardzo dobry (chodzi mi tu o konkretną dziedzinę, w której się specjalizuję), a jego nieśmiałość nie może stać na przeszkodzie. Usuńmy utartą tendencję Polaków do strachu przed mówieniem, że jesteśmy w czymś niezastąpieni!
GŁOWA NA KARKU
Jak mawiają starsi: ten, kto ma łeb na karku, nie zginie. Czy mają rację? Absolutnie tak. Ten, kto jest pomysłowy, ma wypielęgnowaną ideę na siebie i na zorganizowanie swojej własnej przestrzeni i rzeczywistości, jest w o wiele lepszej sytuacji niż ten, kto mimo tego, że posiada papierek ukończenia szkoły wyższej, nie wie, co począć ze sobą, swoim losem i tym, jakże „ważnym” papierkiem. Własny biznes jest jedną z najbardziej opłacalnych rzeczy w dzisiejszych czasach. Jesteś samowystarczalny, a i widzisz więcej zer na swoim koncie.
Jak widać, życie studentów, absolwentów, mówiąc ogólnie- życie ludzi- nie jest sprawą prostą, ale jeśli myślisz, działasz, realizujesz, na pewno nie pożałujesz!
Paulina Zbrzezna
fot. demotywatory.pl, ekartki.pl,