Styl skandynawski w oświetleniach
Aranżacje skandynawskie to absolutny top – jego niesłabnąca popularność udziela się w każdej dziedzinie związanej z wystrojem wnętrz. Charakteryzuje je prostota, surowe barwy oraz wyraziste kształty, słowem – minimalizm. Oświetlenie to, zwłaszcza w przypadku salonów, perła w koronie domu.
Aranżacje skandynawskie
To absolutny top – jego niesłabnąca popularność udziela się w każdej dziedzinie związanej z wystrojem wnętrz. Charakteryzuje je prostota, surowe barwy oraz wyraziste kształty, słowem – minimalizm. Oświetlenie to, zwłaszcza w przypadku salonów, perła w koronie domu. Lampy art deco, kolorowe i zdobne żyrandole, finezyjne kinkiety – to nie będzie potrzebne. Co zatem w zamian ? Jakie mamy alternatywy ? Zerknijmy co oferują nam czołowi producenci lamp.
Oświetlenie
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że przy aranżacji pomieszczeń w stylu skandynawskim prym wiedzie materiał z jakiego wykonane jest oświetlenie. Do dyspozycji mamy oczywiście tworzywa sztuczne, w tym matowe lub połyskliwe klosze oraz nogi lamp stojących. Dobrze w tym stylu prezentuje się także szkło. Ciekawym i niebanalnym materiałem dla lamp, szczególnie stojących oraz małych, które zdobią stoliki nocne lub stoły salonowe, jest beton. Jego surowa, szorstka, industrialna w wyrazie struktura idealnie komponuje się ze stylem skandynawskim. Nie zapominajmy o stopach metali – szlifowane pręty w połączeniu z dużymi żarówkami dają powalający efekt.
Kolor
Drugą, dosyć istotną cechą przy doborze oświetlenia do pomieszczeń w stylu skandynawskim jest kolor. Unikajmy barw krzykliwych, mocno odstających od odcieni szarości, beżu, czerni lub bieli. Jeśli już chcemy przełamać kloszem zbyt jasny wystrój można pomyśleć o zimnych odcieniach koloru niebieskiego. Wyjątkiem jest brąz miedziany – kolor ten przypisany jest do stylu industrialnego, który łączony jest ze skandynawskim w wielu aranżacjach. Nieco ciepła na przełamanie geometrycznych lamp wiszących wnosi także żarówka w stylu tesla, świecąca mdłym, złotawym światłem jak w fabrykach sprzed wieku.
Funkcjonalność
Trzecią cechą oświetlenia w typie skandynawskim jest funkcjonalność. W tej części świata, z której wywodzi się ten styl liczy się użytkowość – lampa przede wszystkim musi dawać odpowiednią ilość światła i być skierowana w odpowiednie miejsce. Wszystko wyliczone i dobrane z dbałością o ostatni detal.
Zwróćmy więc uwagę na to czy klosz jest odpowiednio przepuszczalny dla światła w przypadku dużych pomieszczeń, jak salon czy jadalnia, oraz odpowiednio przytłumiony, gdy mowa o sypialni. W przypadku lamp stojących zwróćmy uwagę na ich mobilność oraz możliwość regulowania wysokości oraz kąta żarówki. W przypadku lamp wiszących w salonie lub jadalni stosuje się często rozwiązania szeregowe – kilka mniejszych źródeł światła powieszonych w ciągu. Pozwala to zapalać w zależności od potrzeby odpowiednią ilość żarówek, co daje wyraźne oszczędności.
Więcej inspiracji dotyczących oświetlenia: Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/45-lampy-wiszace
Artykuł sponsorowany