Urządzanie wnętrz – 10 rad jak wykorzystać niewielką przestrzeń w salonie
Mały salon stanowi duże wyzwanie. W mieszkaniach o niewielkim metrażu pełni on szereg funkcji – począwszy od miejsca spotkań rodzinnych, spożywania wspólnych posiłków, poprzez biuro oraz centrum rozrywki. Jak urządzić wnętrze salonu? Poniżej prezentujemy 10 rad, które pozwolą efektywnie zagospodarować niewielką przestrzeń naszego salonu. Jak wykorzystać niewielką przestrzeń w salonie
Kilka pomieszczeń
Przy urządzaniu wnętrza pokoju dziennego popularnością cieszy się niezmiennie łączenie kilku pomieszczeń. Dla uzyskania oczekiwanego efektu nie zawsze konieczne jest jego całkowite otwarcie. Równie funkcjonalne może okazać się wyburzenie jedynie fragmentu ściany działowej. Innowacyjne rozwiązania sprzyjają zacieśnianiu więzi pomiędzy domownikami, umożliwiając wspólne spędzanie czasu przy wykonywaniu codziennych czynności.
Jedno pomieszczenie – kilka funkcji
Podobną rolę pełni tzw. „strefowanie”, które pozwala osiągnąć efekt funkcjonalnego podziału pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu otwartej przestrzeni. Systematyzowanie wnętrza według jego funkcji może zostać zrealizowane na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należy: wykorzystanie różnych rodzajów podłogi, instalacja szklanej lub gipsowo – kartonowej ściany działowej, a także wykorzystanie elementów dekoracyjnych, takich jak parawan czy zasłona.
Drzwi przesuwne
Przy urządzaniu wnętrz o małym metrażu doskonale sprawdzą się drzwi przesuwne, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie wymagają wykorzystania powierzchni do ich otwarcia. Kwestię doboru odpowiednich rozwiązań warto uwzględnić już na etapie sporządzania projektu aranżacji.
Lustra i elementy przezroczyste
Podobną rolę przy urządzaniu wnętrz pełnią lustra oraz elementy przezroczyste i półprzezroczyste. Pomimo swej niezaprzeczalnej funkcjonalności, nie ograniczają bowiem przestrzeni. Cechuje je przy tym wysoka odporność zarówno na uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne.
Antresola
Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przy urządzaniu wnętrz jest także antresola, która przestała być postrzegana jako spełnienie marzeń najmłodszych domowników. Obecnie znajduje zastosowanie jako element wystroju, tworzący niepowtarzalny klimat wnętrza. Doskonale wpisuje się w kompozycję, niezależnie od jej dominującego stylu. Antresola zapewnia dodatkową powierzchnię, sprawdzając się w charakterze biblioteki, sypialni, pokoju dziecięcego czy też biura. Oczekiwany efekt osiągniesz zarówno dzięki ścianom gipsowo–kartonowym, jak i antresolom meblowym.
Meble
W małym salonie postaw na minimalizm i znacząco ogranicz liczbę elementów dekoracyjnych. Przy ich doborze należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Powyższa zasada ma zastosowanie m.in. do kanapy. Do praktycznych rozwiązań należy model modułowy, zawierający nie tylko funkcję spania, ale także – pojemnika na pościel.
Istotna jest także kwestia wyboru stołu. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta modeli: zarówno tych rozkładanych, jak i mocowanych do ścian, które jednocześnie pełnią funkcję baru. W małym pomieszczeniu zastosowanie znajdą również szafy wnękowe oraz systemy modułowe. Ciekawy efekt uzyskamy również dzięki montażu półki na książki biegnącej tuż pod sufitem wokół całego pomieszczenia.
Kolorystyka
Przy urządzaniu wnetrza pokoju dziennego warto skoncentrować się na kompozycji złożonej z jednolitych materiałów o podobnej fakturze. W małych wnętrzach zaleca się stosowanie jasnych barw, utrzymanych w stonowanej tonacji, gdyż pozwoli to na wyeksponowanie wyrazistych dodatków. Intensywne kolory sprawdzą się w szczególności w odniesieniu do niewielkich elementów dekoracyjnych. Ważnym czynnikiem są także desenie – pasy poziome poszerzą przestrzeń, podczas gdy wzory pionowe optycznie wydłużą ściany.
Oświetlenie
Nie każde wnętrze posiada odpowiedni dostęp do światła naturalnego. Z tego powodu w małym pomieszczeniu warto postarać się o kilka źródeł oświetlenia sztucznego – oświetlenie centralne, halogenowe podświetlenia elementów wystroju, lampy stojące oraz ozdobne kinkiety. Właściwe operowanie światłem powiększy optycznie przestrzeń.
W niewielkim salonie sprawdzą się halogenowe oświetlenie sufitowe oraz żarówki neonowe o zimnych barwach. W odniesieniu do wnętrza o podłużnym kształcie zaleca się doświetlenie ścian krótszych, co spowoduje optyczne powiększenie wnętrza. Lampa stojąca z kloszami skierowanymi ku górze zapewni natomiast efekt podwyższenia sufitu.
Ergonomia
Urządzanie wnętrza małego salonu to nie tylko indywidualne preferencje właściciela. Sporządzenie projektu wymaga przede wszystkim znajomości elementarnych zasad ergonomii. W przypadku małych wnętrz kluczowe jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju.
Agencja architektoniczna
Przy urządzaniu pokoju dziennego niezbędna może okazać się pomoc ze strony agencji architektonicznej, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem w zakresie urządzania wnętrz wszystkich rodzajów mieszkań, nawet tych o względnie niewielkim metrażu. Nadzór ekspertów pozwoli skorygować niewłaściwe proporcje małego pomieszczenia (zarówno na etapie sporządzania projektu, jak i jego realizacji), a także zagwarantuje dbałość o jego funkcjonalność i estetykę.
Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek
Ważne aby do wnętrza docierało dużo światła. Jeżeli posiadamy również lustra, wtedy uzyskamy efekt optycznego powiększenia pomieszczenia.