Wszystko, co powinieneś wiedzieć o perfumach francuskich
Perfumy francuskie są produktem ekskluzywnym, będącym wyznacznikiem luksusu i elegancji. Wielowiekowa tradycja, aromatyczne składniki i najlepsi specjaliści są gwarancją najwyższej jakości produktu. Kompozycje są dobierane drobiazgowo, tworząc wyjątkowe połączenie zapachowe, które stanowią obiekt pożądania dla wielu z nas. Dlaczego francuskie domy perfumeryjne utrzymują się w czołówce światowych producentów perfum? Odpowiedź poniżej.
Grasse – światowa stolica perfum
Od wieków czołowe francuskie domy stanowią inspirację w świecie perfumeryjnym. Ich perfumy słyną ze swojej wysokiej jakości, trwałości, a także są wyznacznikiem stylu i elegancji. Nic dziwnego, gdyż przepiękne rejony Lazurowego Wybrzeża i Prowansji stanowią idealne warunki do rozwoju przepięknych roślin o najbardziej aromatycznych zapachach. Rozciągające się pola lawendy, roztaczające się złote, mimozowe gaje, mnogość różanych krzewów, orzeźwiające aromaty kwiatów pomarańczy czy jaśminu. Z tego słyną okolice Grasse, który stanowi światową stolicę perfumiarstwa o bogatej, wielowiekowej tradycji. Ta unikatowa roślinność jest chętnie wykorzystywana przy produkcji perfum i jest składnikiem tych najwybitniejszych zapachów znanych przez każdego z nas.
Bogactwo natury zamknięte w małej fiolce dodające każdemu z nas szyku, wykwintności i zmysłowości. Każda kompozycja stworzona jest z największą dokładnością i dbałością o szczegóły przez perfumeryjnych artystów. Najlepsi profesjonaliści w branży tzw. „nosy”, posiadający wybitny zmysł powonienia tworzą magiczne bukiety zapachowe dla największych światowych marek. Połączenie wysokiej jakości składników z pracą wybitnych specjalistów i tradycyjnymi metodami produkcji sprawia, że francuskie perfumy są obiektem pożądania dla wielu z nas.
Metody otrzymywania zapachów
Perfumy składają się z wody destylowanej i czystego alkoholu stanowiącego bazę, w której rozpuszczane są olejki zapachowe. Ułatwia on ich aplikacje i lepiej rozprowadza zapach na skórze. Ponadto jest środkiem konserwującym, dzięki czemu zapewnia świeżość perfum, a my możemy się cieszyć wyrazistym zapachem przez długi czas. Izolowanie składników zapachowych jest jednym z najważniejszych etapów w procesie produkcji. Istnieją różne sposoby ich pozyskiwania. Jednym z nich jest destylacja parą wodną, która polega na przepuszczeniu gorącej pary wodnej przez świeże części roślin, pozyskując tym samym nierozpuszczalne w wodzie olejki. Innym sposobem uzyskiwania substancji zapachowych jest maceracja, podczas której elementy roślin zanurzane są w tłuszczu, a następnie poddawane są działaniu wysokiej temperatury. Tej metodzie poddawane są m.in. kwiaty róży, pomarańczy, fiołka czy hiacyntu. Często wykorzystywane jest także wytłaczanie, polegające na wyciskaniu soków komórkowych roślin. W ten sposób otrzymuje się między innymi olejek cytrynowy, pomarańczowy oraz bergamotowy.
Piramida zapachowa
Perfumy posiadają złożoną formułę opisywaną jako nuty zapachowe, tworzące wspólnie harmonijną całość. Każdy zapach jest połączeniem kunsztownie dobranych aromatów, które rozkwitają w kontakcie ze skórą, stopniowo uwalniając swą głębię. Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Fabryka Zapachu:
Piramida zapachowa stanowi cenną wskazówkę podczas poszukiwań wymarzonego zapachu. Informacja dotycząca składników użytych podczas komponowania perfum, stanowi podpowiedź, na podstawie której możemy określić ulubiony bukiet zapachowy. Przy kolejnym wyborze stanowi ona wartościową sugestię, dzięki której zaoszczędzimy czas.
Za pierwsze wrażenie po otwarciu flakonika odpowiadają nuty głowy, które stanowią wizytówkę perfum. Stanowią kompozycję intensywną, decydującą o tym czy zapach przypadnie nam do gustu, czy też nie jest wart naszej uwagi. Stanowi niezwykle świeży, lekki i przyjemny akord, stanowiący zwykle podstawę do zakupu danego zapachu. Składa się zwykle z kompozycji kwiatowych i cytrusowych, które szybko ulatniają się, dopuszczając powoli do głosu serce zapachu. Nuta środkowa wydobywa prawdziwy charakter perfum, wskazując na właściwą naturę zapachu. Wydobywa się po około 20 minutach, gdy zapach dobrze połączy się ze skórą. Stanowi trwały akord utrzymujący się przez kilka godzin, tworzący serce kompozycji i pełniący istotną rolę w finalnym odbiorze perfum. Jako ostatnia do głosu dochodzi nuta bazy. Intensywna, ciężka i esencjonalna. Stworzona z najmniej lotnych substancji, odpowiada za trwałość zapachu i jego stabilizację, dzięki czemu wyczuwalna jest jeszcze wiele godzin po użyciu. Nuta głębi jest ostatnim pojawiającym się elementem kompozycji opartej na ciężkich akordach piżma, bursztynu, żywicy lub paczuli. Mnogość kompozycji sprawia, że nawet najbardziej wymagający „nos” znajdzie idealny zapach dla siebie.
Artykuł sponsorowany