Wybór lampki nocnej dla dziecka. Co wziąć pod uwagę?

Lampka nocna to niezbędny element wyposażenia każdego pokoju dziecięcego. Punktowe oświetlenie, zwykle umieszczone w pobliżu łóżka, pozwala rodzicom wygodnie nakarmić czy przebrać maluszka w nocy, poczytać książkę kilkulatkowi i szybko znaleźć drogę w razie nocnej pobudki. Wiele dzieci śpi spokojniej i czuje się bezpieczniej, gdy w ich sypialni delikatne światło zostaje zapalone całą noc. Jak zatem wybrać najlepszą lampkę nocną dla swojego dziecka?

Kinkiet czy lampa stołowa?

Pierwszą decyzją, przed jaką stajemy przy wyborze lampki nocnej dla dziecka, jest jej rodzaj. Najczęściej stosuje się umieszczone bezpośrednio na ścianie, na przykład nad łóżeczkiem, kinkiety albo małe lampy stołowe, które można postawić na komodzie, stoliku nocnym lub biurku. Oba typy lamp mają swoje zalety i wady.

Kinkiety prezentują się elegancko, nie zabierają cennego miejsca, a prowadzące do nich przewody są ukryte w ścianie. Ma to wymiar nie tylko estetyczny, ale i praktyczny, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które mogłyby zaplątać się długi kabel, potknąć o niego, szarpiąc, uszkodzić lampkę lub wręcz zrobić sobie krzywdę. Z drugiej strony instalacja kinkietu wymaga przemyślanej decyzji, najlepiej podjętej już na etapie projektowania mieszkania, ponieważ elektryk musi doprowadzić przewody w precyzyjnie określone miejsce. Zmiana położenia lub zamontowanie nowego kinkietu wiążą się z kuciem w ścianie – warto o tym pamiętać!

Lampki stołowe świetnie sprawdzą się w pokojach starszych dzieci lub gdy mamy możliwość schować kabel na przykład za szafkę. Można łatwo je przestawić, przemeblowanie lub dostawienie nowej lampy nie będzie więc żadnym problemem. Podobnie jak kinkiety są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów – zarówno w stylu typowo dziecięcym, jak i bardziej klasycznym i uniwersalnym. W sprzedaży dostępne są również małe lampki na baterie, które maluch może mieć zawsze przy sobie – to świetne rozwiązanie dla dzieci, które boją się poruszać po ciemnym domu. Z lampką w ręku bezpiecznie dotrą do toalety lub sypialni rodziców.

Moc i rodzaj źródła światła

Intensywność źródła światła zależy od funkcji, jaką ma pełnić lampka nocna. Jeżeli służy do czytania, powinna wyraźnie oświetlać strony książki, by dziecko lub rodzice nie męczyli oczu, czytając. Natomiast lampki, których zadaniem jest rozpraszanie mroku, muszą dawać bardzo łagodne światło, by nie utrudniać dziecku zaśnięcia – tłumaczy specjalista ze sklepu internetowego swiatlo-cienie.pl oferującego szeroki wybór oświetlenia do domu i ogrodu.

Delikatne oświetlenie sypialni po zmroku zapewni lampka z żarówką LED o mocy od 110 do 200 lumenów, co odpowiada tradycyjnej żarówce 15- lub 21-watowej. W pokoju dziecka warto jednak postawić na oświetlenie ledowe – skoro lampka świeci często przez całą noc, powinna być energooszczędna.

Jeśli chodzi o światło do czytania, najlepiej zdecydować się na mocniejsze źródło, czyli żarówkę ledową o mocy 400 lub 450 lumenów bądź tradycyjną żarówkę 40-watową. Lampa do czytania powinna mieć regulację lub giętki pałąk. Trzeba ustawić ją tak, by światło padało na książkę zza pleców czytającego dziecka, nie rażąc go w oczy.

Lampka nocna jako element dekoracyjny

Choć lampka nocna ma szereg praktycznych funkcji, pełni również rolę dekoracyjną. Producenci opraw oświetleniowych zadbali o to, by wybór dostępnych na rynku wzorów, kolorów i kształtów był wyjątkowo szeroki – tu każdy znajdzie coś dla siebie! By lampka dobrze komponowała się zresztą wystroju, warto wybrać model pasujący kolorystycznie i stylistycznie do danego wnętrza. Przed zakupem zastanówmy się, czy ma ona wyróżniać się i przyciągać uwagę, czy wręcz przeciwnie – wtopić się w tło, stanowiąc dyskretne akcesorium. Wybór lampki warto skonsultować oczywiście z głównym zainteresowanym, czyli dzieckiem, choć czasem jego gust trudno pogodzić z wizją estetyczną rodziców…

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pozbądź się wszelkich stereotypów i uprzedzień. Lato to czas na…