Wynajem biura w dobie pandemii
Ostatnie miesiące to trudny okres, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Rzeczywistość ukształtowana przez restrykcje i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiła, że wielu właścicieli firm postanowiło ciąć koszty i zaniechać wszelkich inwestycji, w tym w zakup nieruchomości na powierzchnie biurowe. Wynajem biura zdaje się zatem rozwiązaniem aktualnym, zarówno jeśli chodzi o opłacalność, jak i zredukowanie ryzyka w czasie kryzysu. Dodatkowo, to z pewnością dobry moment, aby dopasować przestrzeń biurową do aktualnych potrzeb firmy.
Lokalizacja biura
Jeśli poszukujemy biura w okolicy, gdzie dominuje zabudowa mieszkaniowa, zapewne dostępność obiektów o charakterze biurowym będzie mocno ograniczona. Dodatkowo, w tego typu dzielnicach deweloperzy niekoniecznie decydują się na inwestycje komercyjne. To sytuacja aktualna, której zmianę trudno przewidzieć. Obecnie można przypuszczać, że ruch w inwestycjach budowlanych zostanie spowolniony, a zatem nowych obiektów biurowych szybko nie będzie przybywać.
Przykładem dzielnicy o przeważającej zabudowie mieszkaniowej jest warszawski Żoliborz. I to m.in. tutaj oferta powierzchni biurowych do wynajęcia jest jedną z szerszych i atrakcyjniejszych. Jak sprawdziliśmy na https://www.officelist.pl/pl/warszawa/zoliborz/, biuro w dzielnicy Warszawa Żoliborz wynająć można choćby w największym kompleksie biurowym w tej części miasta – Athina Park. Biurowce doskonale wpisują się w istniejącą, charakterystyczną zabudowę, mają więc reguły kameralny charakter i otoczone są zielenią. Zaletą proponowanych rozwiązań jest z pewnością dobre skomunikowanie z centrum miasta.
Praca zdalna a biuro
Praca zdalna, czy też w trybie rotacyjnym, sprawiła, że wiele biur niemal opustoszało. Zamiast generować koszty, warto pomyśleć o nowym biurze, adekwatnym pod względem powierzchni do aktualnych potrzeb. Jeśli firma potrzebuje mniejszego biura niż to, które wynajmuje obecnie, to dobry moment, aby rozejrzeć się za odpowiednią nieruchomością. Proponowane biura do wynajęcia to powierzchnie dla jednej osoby i setek pracowników. Powierzchnie od 100 do ponad 1000 mkw. Wybór jest zatem spory, przestrzeń biurową można dopasować do indywidualnych potrzeb, a w przypadku zmiany sytuacji – ponownie dostosować.
Dodatkowo, czynsz płacony za wynajem lokalu stanowi koszt uzyskania przychodów firmy, a sam wynajem jest opcją bardziej elastyczną pozwalającą na sprawniejsze wycofanie się z inwestycji.
Biura serwisowane
Jedną z opcji, która wciąż cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców, są biura serwisowane. W takim przypadku wynajem powierzchni biurowej pozwala na wybór spośród szeregu dodatkowych rozwiązań. Jak korzystanie z sal szkoleniowo – konferencyjnych, czy też infrastruktury biurowej i informatycznej o wysokim standardzie. Przedsiębiorca tnie zatem koszty związane np. z zakupem sprzętu. Wynajem biura serwisowanego nie generuje także konieczności inwestowania środków w usługi dodatkowe, jak np. księgowość, bo takie w wielu przypadkach stanowią element oferty.
Materiał partnera