Zwolnienie L4 w ciąży – najważniejsze informacje

Okres ciąży jest dla kobiet sam w sobie bardzo stresujący – nic więc dziwnego, że chcą one wiedzieć, jak będzie przedstawiała się ich sytuacja w pracy. To oczywiste, że po urodzeniu dziecka przysługuje im urlop macierzyński. Co jednak w momencie, gdy czują się one gorzej w trakcie 9 miesięcy, gdy noszą dziecko w swoim brzuchu? To przecież żadna tajemnica, że w tym czasie faktycznie często czujemy się źle – męczą nas mdłości, jesteśmy ciągle niewyspane i mogą również pojawiać się o wiele bardziej niebezpieczne problemy zdrowotne, gdzie praktycznie nie wolno nam wstawać z łóżka.

Na szczęście prawo pracy oczywiście zajęło się także tą kwestią i każda z pań w ciąży może otrzymać zwolnienie L4. Musimy w tym celu wybrać się do lekarza, który nas zbada i oceni, czy L4 jest nam na chwilę obecną faktycznie potrzebne – kobiety w ciąży zwykle jednak je dostają, ponieważ zdrowie matki i dziecka jest bardzo istotne, a ryzykowanie pogorszenia się ich stanu to nie jest coś, za co którykolwiek lekarz chce brać odpowiedzialność.

Na ile przysługuje kobiecie L4?

Pełen okres czasu na jaki kobieta może otrzymać zwolnienie L4 w okresie ciąży to 270 dni. Taki dokument otrzymują panie, u których pojawia się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Kobieta potrzebuje wtedy spokoju, odpoczynku i często jest także na ten czas zmuszona do ciągłego leżenia – wszystko to ma oczywiście na celu utrzymanie ciąży i zminimalizowanie ryzyko zagrożenia życia dziecka oraz matki.

L4 może zostać też wystawione na krótszy okres czasu – na przykład na sam pierwszy trymestr, gdy faktycznie panie doświadczają najbardziej kłopotliwych objawów. Ważną informacją jest to, że w okresie ciąży na zwolnieniu lekarskim otrzymamy 100% naszego wynagrodzenia – a zwykle jest to tylko 80%. Dla przyszłej matki jest to więc bardzo pozytywna informacja – szczególnie w tym stresującym czasie, gdy martwimy się o wszystkie wydatki.

Czy w ciąży muszę brać L4?

Nie, kobieta nie ma wcale obowiązku korzystania ze zwolnienia L4 – jeżeli czuje się dobrze i chce pracować to może to robić do samego końca ciąży. Warto mieć też świadomość tego, iż pozostanie w pracy dalej wiążę się z różnymi przywilejami – możemy na przykład bez żadnego problemu poprosić o zwolnienie lekarskie online z obowiązków na czas wykonania badań. Jest to możliwe w naszym standardowym czasie pracy. Kobieta w ciąży nie wykonuje też nadgodzin i nie powinna pracować na nocnej zmianie. 

W kwestii pracy na zwolnieniu L4 obowiązują kobietę takie same zasady, jak każdą inną osobę, która korzysta z L4 – nie można podejmować się żadnej dodatkowej pracy zarobkowej.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Flora bakteryjna jelit, czyli mikrobiom jest nam bardzo potrzebna –ma…