Mleko migdałowe zamiast krowiego. Zainteresowany?

Od dziecka wpajano nam, że mleko jest zdrowe i należy je pić codziennie. Podsuwano nam przy tym szklankę najpowszechniej dostępnego mleka, czyli tego pochodzenia krowiego. Dziś zwolennicy i przeciwnicy picia mleka spierają się, czy aby na pewno jest to zdrowy nawyk. Warto powiedzieć, że wśród osób zaangażowanych w spór są dietetycy i lekarze. Oponenci wskazują, że mleko krowie pod względem biochemicznym nie do końca odpowiada ludzkiemu organizmowi. Znajdują się w nim bowiem związki chemiczne, które odpowiedzialne są za szybki wzrost zwierzęcia oraz budowę rogów i kopyt. O ile więc pożądane będą w organizmie cielęcia, to u człowieka już niekoniecznie.

Nie da się zaprzeczyć, że mleko krowie zawiera w sobie wiele cennych dla ludzkiego zdrowia witamin. Jest też bogatym źródłem wapnia i to głównie z tego powodu było i nadal jest bardzo cenione w przemyśle spożywczym. Przeciwnicy picia mleka zwracają uwagę, że oprócz składników jak najbardziej pożądanych mleko krowie zawiera też substancje, które na organizm ludzki mogą działać szkodliwie. I tu na pierwszym miejscu wspomina się laktozę oraz tłuszcz mleczny.

Trudno rozstrzygać tu i jednoznacznie, jak jest naprawdę, tym bardziej że o korzyściach wynikających z picia mleka mówiło się od setek lat. Już Hipokrates przecież wskazywał mleko, jako najdoskonalszy pokarm, jaki stworzyła natura. Czy jednak mówił o mleku krowim, czy naturalnym mleku matki, które przeznaczone jest dla jej potomka?

Nie zamierzam zatem stawać ani po jednej, a ni po drugiej stronie barykady, tym bardziej że również mnie mleko towarzyszy od dziecka. Zamiast tego postaram się bezstronnie przybliżyć fakty na temat mleka krowiego, które udało mi się znaleźć w dostępnych źródłach oraz wskazać alternatywę dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą go pić.

Mleko krowie – czy warto?

Jeśli już postanowimy o włączeniu do diety mleka krowiego, zdecydowanie lepiej służy nam mleko świeże, niepoddane wysokiej temperaturze i niepasteryzowane. To, które dostępne jest w sklepach, zazwyczaj poddawane jest pasteryzacji i zamiast wywierać korzystny wpływ, może szkodzić organizmowi ludzkiemu. Po pierwsze zakwasza organizm i wypłukuje z niego ważne dla jego funkcjonowania minerały (potas, wapń, fosfor i magnez); po drugie niesie ze sobą wapń, który dla naszego organizmu jest słabo przyswajalny.

Jak wykazują badania, mleko pasteryzowane zawiera też zły cholesterol oraz białka nie zawsze dobrze tolerowane przez organizm ludzki – kazeinę i laktozę. Nic dziwnego, przecież to mleko z natury stworzone jest dla cieląt, a nie dla ludzi.

Zatem, jeśli już chcesz sięgać po mleko krowie, sięgaj po surowe, naturalne i nieprzetworzone mleko. Skąd brać takie mleko? Najlepiej, jeśli masz możliwość zakupienia go bezpośrednio u rolnika, który zajmuje się naturalną hodowlą zwierząt. Świeże mleko zakupisz też w coraz powszechniejszych w naszych miastach mlekomatach. Możesz też poszukać alternatywy dla mleka krowiego.

Mleko migdałowe – skosztuj i oceń

Fakt częściowej lub nawet całkowitej rezygnacji ze spożycia mleka krowiego wcale nie musi skazywać nas na życie bez mleka. Natura dostarcza nam całe mnóstwo produktów roślinnych, z których pozyskać można mleko. Doskonałą alternatywą dla mleka krowiego będzie na przykład mleko migdałowe. Jego smak nieco odbiega od smaku mleka krowiego, czego nie należy odczytywać w ten sposób, że jest gorsze. Wręcz przeciwnie, mleko migdałowe znajduje wielu zwolenników zachwyconych jego smakiem.

Dość duże różnice można zauważyć w składzie mleka migdałowego i krowiego. To pierwsze zawiera dużo minerałów i białka, a także witaminy, błonnik i kwasy Omega-3.

Mleko migdałowe można przygotować samodzielnie w domu. To kolejny ogromny atut, ponieważ robiąc je samodzielnie, masz pewność, że w jego składzie nie pojawią się żadne szkodliwe związki, ani składniki.

Sposób przygotowania mleka migdałowego

Do przygotowania mleka migdałowego najlepiej sprawdzi się dobrej jakości wyciskarka do soków. Przed rozpoczęciem wyciskania musisz namoczyć migdały. Najlepiej, jeśli będą mogły postać w wodzie przez noc. Ze 100 gram suchych migdałów i 1 litra mleka przy pomocy efektywnie działającej wyciskarki można uzyskać ok. 1 litra mleka. Przygotowanie mleka migdałowego z pomocą wyciskarki przebiega szybko i sprawnie. Jest na tyle proste, że poradzi sobie z tym nawet osoba, która nie może pochwalić się wyjątkowymi zdolnościami kulinarnymi.

Wyprodukowane w ten sposób mleko migdałowe doskonale nadaje się do przygotowania musli, mleczno-owocowych koktajli oraz samodzielnego spożycia. Jest dobrze przyswajalne przez organizm ludzki i działa na niego alkalizująco.

Więcej na temat wyciskarek do soków oraz produktów, które można w nich uzyskać, znajdziesz na stronie https://wyciskarkisokow.pl

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się w momencie odkrycia przez klienta…