Proste zabawki – dlaczego warto je kupować?

Nauka przez zabawę to hasło, z którym spotykamy się niemal na każdym kroku. Powtarzają je jak mantrę specjaliści od wychowania, przekonując nas, że rozwój technologiczny wcale nie oznacza, że mamy porzucić proste sposoby zabawy i pozwolić dzieciom korzystać z nich bez umiaru. Zobaczmy, dlaczego warto kupować proste zabawki.

Rozwój przez eksperymentowanie

Dzieci uczą się różnych umiejętności przez eksperymentowanie. Nieustannie testują przeróżne możliwości. Tyczy się to zarówno takich prostych zabaw niemowlęcych jak wyrzucanie przedmiotu na podłogę i sprawdzanie hałasu, który on wygeneruje, jak i nieco bardziej skomplikowanych prób, związanych np. z topieniem zabawek podczas kąpieli. W takich zabawach mogą się wykazać nie tylko własną kreatywnością, ale również pobudzić swoją chęć poznawania otaczającego świata. Pamiętajmy, że samodzielne doświadczenie zdecydowanie lepiej zapada w pamięć niż oglądanie czegoś na ekranie. To właśnie dlatego powinniśmy dać dzieciom szansę na tworzenie własnych eksperymentów z użyciem prostych i ekologicznych zabawek.

Kreatywność i wyobraźnia

Patrząc na zabawy maluchów czasem sami zamieramy ze zdziwieniem, jak bardzo kreatywnie można wykorzystać patyk, miskę czy kawałek drewna. Z pomocą patyka można pisać, strzelać, rysować, stukać i pewnie robić jeszcze tysiąc innych rzeczy, które powstaną w wyniku dziecięcej kreatywności. Podczas takich zabaw maluchy uczą się zabawy na niby, świetnie tworzą własne historie i kreują rzeczywistość. Ich wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, co w przyszłości przełoży się na pozytywne i kreatywne podejście do problemów, jakie napotkają w swoim życiu.

Gdy wybierają proste zabawki i tworzą z nich swoje skomplikowane światy, to uczą się myślenia niesztampowego i bieżącego reagowania na napotkane sytuacje. Gdy bawią się jakąś bardziej skomplikowaną zabawką, która wymaga określonej aktywności, to nie muszą się wysilać. I po prostu podążają za jaj komunikatami i wskazaniami. Ich poziom motywacji i chęci do zabaw kreatywnych znacząco spada. Co niestety w przyszłości może ujawnić się biernością w sytuacji, gdy nie ma jasno wskazanych zasad działania lub nagle pojawi się nieprzewidziane zdarzenie, wymagające natychmiastowej reakcji.

prostych, przyjaznych dla środowiska i zdrowych dla dziecka zabawek szukaj w sklepie internetowym www.ekomaluch.pl

Share