Skuteczna nauka angielskiego od najmłodszych lat

Nie jest żadną nowością fakt, że znajomość języka angielskiego jest dzisiaj podstawą. Skuteczna nauka angielskiego – czy to w ogóle możliwe?

To obowiązkowy język obcy, którego nauka odbywa się już od najmłodszych lat. Co ciekawe, lekcje angielskiego odbywają się już w przedszkolach, a w szkołach podstawowych angielski jest jednym z podstawowych przedmiotów.

Aby jednak nauka przebiegała sprawnie, a przede wszystkim skutecznie, konieczne jest wdrożenie specjalnego programu dydaktycznego. Okazuje się, że dziecko w wieku przedszkolnym jest w stanie skupić swoją uwagę jednorazowo jedynie przez 30 minut. Nieodpowiednie będą więc żmudne zajęcia w ławkach, które polegają na wkuwaniu angielskich słówek. W przypadku najmłodszych idealną techniką jest połączenie nauki z zabawą.

Gry zespołowe, warsztaty praktyczne, taniec, muzyka, plastyka, sport – to narzędzia, które okazują się pomocne w nauce angielskiego. Zaczynają sobie to uświadamiać nauczyciele w szkołach publicznych, prywatnych placówkach oraz ci, którzy oferują dodatkowe kursy językowe. To właśnie tam nierzadko oferowane są autorskie programy nauczania, które pod uwagę biorą indywidualne preferencje edukacyjne maluchów.

Dzisiaj istnieje wiele narzędzi, które są pomocne w nauce języka obcego. To nie tylko słuchanie piosenek czy nauka wierszyków. Coraz chętniej wykorzystuje się na przykład tzw. magiczny dywan. To interaktywna podłoga – projektor wyświetla na podłodze obraz, który generuje określone gry i odpowiada na reakcję uczestnika zabawy.

Firma, która oferuje magiczny dywan, potwierdza, że akurat w kwestii nauki języka angielskiego, dla dzieci oferowany jest cały szereg atrakcyjnych gier i zabaw. Każdy pakiet gwarantuje przyswojenie nawet 100 słów, a wszystko to podczas realizacji fantastycznej zabawy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów gier, które dają nie tylko ogrom frajdy, ale również stają się skuteczną nauką języka angielskiego.

Merry and round

To szalona karuzela. Trzeba nią zakręcić, by wylosować odpowiednią kategorię. Lektor mówi nazwę po angielsku, a zadaniem ucznia jest ją odnaleźć. Kiedy przyswoi dobrze nazwę wskazanego przedmiotu, zabawa rozpoczyna się znowu.

English for fun

Ta gra to nauka angielskiego, ale również usprawnianie umiejętności, takich jak spostrzegawczość czy koncentracja uwagi. Na podłodze wyświetla się kolorowa mapa z obrazkami. Lektor wypowiada nazwę danego przedmiotu w języku angielskim. Zadaniem ucznia jest odnalezienie tej rzeczy i przeskoczenie na odpowiednie pole. Za każdą odgadniętą rzecz zdobywa się punkty – kto zdobędzie najwięcej, to wygrywa.

Crazy Alphabet

Na podłodze wyświetli się kolorowa tablica. Wystarczy, że dziecko wskoczy na wybrane pole z rysunkiem, by usłyszeć, co on przedstawia (oczywiście w języku angielskim). Zadaniem gracza jest powtórzenie słowa i zapamiętanie go. W kolejnym etapie tej gry odbywa się zabawny egzamin, dzięki któremu utrwalana jest zdobyta przez dzieci wiedza.

Co ważne

Pamiętajmy, że nauka angielskiego powinna zostać wdrożona już od najmłodszych lat. Dzięki temu porozumiewanie się w obcym języku stanie się dla dziecka naturalne.

Tekst został napisany w inspiracji materiałami znalezionymi na stronie Funtronic.eu.

Share