Wybieramy oświetlenie do salonu

Urządzając przestrzeń wewnątrz naszych mieszkań, starannie dobieramy kolor ścian, meble i dodatki. Czy taką samą uwagę przykładamy do oświetlenia? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lampę montowało się po to, by dawała światło. Dziś przypisuje się jej znaczenie większe znaczenie. Przede wszystkim może być ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. W zależności natomiast od emitowanego światła może w istotny sposób wpływać na klimat pomieszczenia i nastrój przebywających w nim osób.

Dobór oświetlenia do salonu staje się dziś o tyle ważny, że za jego sprawą można całkowicie odmienić aranżację pomieszczenia. Odpowiednio dobrana oprawa sprawi, że wnętrze stanie się ciekawsze, bardziej przytulne, romantyczne, albo będzie sprawiać wrażenie zimnego i nieprzyjaznego. W zależności od oczekiwań dobieramy nie tylko rodzaj oprawy (lampy wiszące, oprawy wpustowe, kinkiety), ale również rodzaj emitowanego światła. To drugie ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort użytkowania pomieszczenia oraz klimat panujący we wnętrzu.

Na początek określ swoje potrzeby

Aby dobrze urządzić wnętrze salonu, angażując przy tym oświetlenie, na początek należy określić efekt, jaki chcemy osiągnąć. Aranżacja będzie wyglądać nieco inaczej, jeśli salon ma być przede wszystkim miejscem spotkań z przyjaciółmi oraz tworzyć komfortową strefę relaksu, inaczej natomiast, jeżeli musi pełnić znacznie więcej funkcji – pomieszczenie łączące w sobie rolę typowego salonu z miejscem przeznaczonym do pracy biurowej oraz wypoczynku nocnego.

Obecnie obowiązujące trendy

Jeszcze 20 – 30 lat temu aranżacja każdego salonu przedstawiała się w ściśle określony sposób. W centralnym miejscu pomieszczenia wieszano na suficie żyrandol, który miał oświetlić całe wnętrze. Oprócz niego w pokoju mogła pojawić się też lampa stojąca lub lampka na biurko. Współcześnie odchodzi się już od tradycyjnych rozwiązań na rzecz bardziej przemyślanych, dostosowanych zarówno do układu pomieszczenia, jak i oczekiwań mieszkańców aranżacji.

Najczęstszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kilku źródeł światła, ale nie koniecznie musi pojawić się wśród nich żyrandol. Równie często są to lampy wpustowe lub natynkowe, kinkiety, wielkie lampy wiszące o nietypowych, geometrycznych kształtach. Jeśli salon dodatkowo połączony jest z jadalnią, najpewniej pojawi się w niej lampa wisząca nad stołem, a jeśli ma pełnić również funkcję pokoju do pracy – lampka na biurko.

Oświetlenie wnętrza a tworzenie klimatu

Kiedy już określone zostaną potrzeby i oczekiwania względem salonu, będzie można rozpocząć dobieranie zgodnie z tymi potrzebami i oczekiwaniami właściwego oświetlenia. Aby aranżacja pomieszczenia była przytulna, koniecznie należy skorzystać z kilku źródeł światła, które taki efekt umożliwią. Jeśli zależy nam na dobrym oświetleniu strefy jadalnej i stworzeniu korzystnej atmosfery do rodzinnych spotkań i długich rozmów z przyjaciółmi, zadbajmy o odpowiednią lampę wiszącą, która zamontowana zostanie nad stołem. Oprawy oświetleniowe wpuszczane w sufit z kolei to doskonały sposób na subtelne doświetlenie konkretnych stref wnętrza, bez eksponowania samej lampy.

Sposób na powiększenie wnętrza

Niezależnie czy to dom, czy mieszkanie, w każdym z nich warto wygospodarować miejsce, któremu przypiszemy funkcję salonu. Jednak przy niewielkich pomieszczeniach takie aranżacje mogą prezentować się wyjątkowo niekorzystnie. Najczęściej problem ten dotyczy mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Za sprawą oświetlenia możemy „zaczarować” wnętrze i optycznie je powiększyć. Jak to zrobić? Wystarczy wybrać lampy z transparentnymi kloszami, przez które przeświecać będą promienie emitowanego światła. Rozproszone światło powiększy pomieszczenie optycznie, jednocześnie je rozświetlając.

Innym zabiegiem, który pozwoli uzyskać podobny efekt, jest skierowanie strumienia światła na sufit. Dzięki temu salon będzie wydawał się wyższy, niż jest w rzeczywistości. Kierując strumień światła w dół lub montując lampę bliżej podłogi – „obniżymy” pomieszczenie. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach bardzo wysokich.

Jeśli największym problemem, z jakim borykają się właściciele mieszkania, jest niekorzystny, podłużny układ salonu, odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia powinno go rozwiązać. W długich i wąskich pomieszczeniach montujemy oświetlenie w taki sposób, by oświetlało dłuższą ścianę. Najlepsze do tego celu będą kinkiety, które odpowiednio dobrane sprawią, że pokój będzie dawał wrażenie szerszego.

Kilka słów na koniec

Korzystna aranżacja salonu to taka, która przewiduje kilka źródeł światła. Dostosowana do układu pomieszczenia oraz jego przewidywanych funkcji będzie komfortowym miejscem do wypoczynku, oraz każdej innej, przewidywanej przez mieszkańców aktywności. Będzie zachęcać do wspólnych spotkań i spędzania w nim czasu.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Mogłoby się wydawać, że z modą rozstajemy się jedynie w...łóżku.…