O czym musisz pamiętać zanim zaczniesz budowę domu?
Decyzja o budowie domu musi być niezwykle dobrze przemyślana, ponieważ wymaga od nas nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale również poświęcenia wiele czasu.
Zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli, a żeby uniknąć takich sytuacji, warto jeszcze przed budową zatroszczyć się o kosztorys oraz kilka innych elementów. O czym mowa i na czym się skupić już na starcie?
Pierwszorzędną sprawą jest wyszukanie odpowiedniej działki.
Często bywa to niezwykle trudne i czasochłonne do tego stopnia, że decydujemy się zrezygnować z naszego ideału i znaleźć działkę „jedynie” zbliżoną do tej wymarzonej. Istnieją pewne kryteria, które parcela powinna spełniać, jeśli nie chcemy mieć ograniczeń w budowie domu oraz uniknąć pewnych komplikacji. Po pierwsze działka nie może być za mała i zbyt wąska. Za idealny teren uważa się parcelę kwadratową, nie mniejszą niż 1000 m2 oraz pozbawioną większych pagórków i dołów. Jednak najważniejsza jest lokalizacja działki w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa. I w tym miejscu należy określić nasze priorytety. Ceny, jakie przyjdzie nam zapłacić za grunt różnią się diametralnie. Za kawałek ziemi w centrum miasta możemy zapłacić nawet kilka lub kilkanaście razy większe pieniądze niż za takich samych rozmiarów działkę na wsi.
Zatem jeżeli po pracy chcemy odpocząć od miastowego zgiełku, ale jednocześnie nie mieć utrudnionego dojazdu do miejsca, w którym pracujemy, warto poszukać czegoś na obrzeżach miasta ze swobodnym dostępem do miejskiej komunikacji. Przy wyborze działki bardzo istotny jest także dostęp do mediów ( sieć kanalizacyjna, gazowa, elektryczna). Przed zakupem należy jeszcze zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i decyzją o warunkach zabudowy. Może się okazać, że ze względu na obowiązujące zakazy w danym terenie, nie będzie możliwa budowa domu jednorodzinnego.
Zamykając rozdział z działką, przechodzimy do kolejnego związanego już z domem.
Kosztorysy budowlane oraz projekty budynków możemy pozyskać na dwa różne sposoby. Tańszym i bardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup projektu gotowego. Cena takiej inwestycji oscyluje w granicach 3 tysięcy złotych. Warto dodać, że wybór jest wyjątkowo szeroki, więc na pewno każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego. Drugą opcją jest zamówienie projektu indywidualnego. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, może przekroczyć nawet 10 tysięcy złotych, jednak bardzo często w parze z planem budynku, architekt wykona dla nas proponowane zagospodarowanie terenu otaczającego nasz nowy dom. Łatwo można dostrzec, że aktualnie do najpopularniejszych domów należą te parterowe, lub z użytkowym poddaszem. Zaletą tego typu budynków jest nie tylko nowoczesny wygląd, ale również oszczędność – przykładowo koszty ogrzewania są znacznie niższe, niż w przypadku standardowych domów piętrowych.
Na sam koniec przygotowań czekają na nas dokumenty i papierkowa robota z nimi związana, a mianowicie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Od kilku lat mamy nieco ułatwione zadanie, ponieważ wystarczy, że złożymy zawiadomienie o rozpoczęciu budowy, a w przypadku gdy w ciągu 21 dni od daty wysłania wniosku nie otrzymamy odmowy, śmiało możemy przystąpić do prac budowlanych.
W przygotowaniu artykułu pomogła nam strona www.techbud.waw.pl