Panele winylowe LVT – ostatni krzyk mody w nowoczesnym salonie
Gdy decydujemy się na urządzenie salonu, musimy zastanowić się nie tylko jakie meble powinniśmy do niego wstawić i na jaki kolor pomalować ściany, ale też jaki rodzaj podłogi wybrać. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są zarówno płytki podłogowe do salonu, jak i różnego rodzaju panele podłogowe. Coraz większą popularność zyskują panele winylowe LVT – właśnie nim poświęcimy niniejszy artykuł.
Panele winylowe LVT – skąd niespodziewana popularność?
Podłoga winylowa łączy w sobie najlepsze zalety paneli i płytek podłogowych. Z jednej strony przypomina te pierwsze ze względu na wygląd (doskonale imituje drewno), z drugiej strony posiada właściwości tych drugich (podobnie jak płytki jest wodoodporna). Jednocześnie są cieplejsze niż płytki (które kojarzymy jednak jako materiał zimny). Cena to kolejny argument, by wybrać ten rodzaj podłogi – tanie panele LVT są wytrzymałe mimo niskiej ceny. Prawidłowo położone mogą nam służyć przez lata.
Łatwość montażu
Panele LVT montuje się w mgnieniu oka i to bez konieczności zatrudniania fachowej ekipy monterskiej. Przed zabraniem się za samodzielne układanie podłogi winylowej należy wyczyścić, osuszyć i wyrównać teren, na którym będziemy kłaść panele i płytki winylowe LVT. Warto pamiętać, by pod panele podłożyć specjalną matę akustyczną, która pozwoli wytłumić podłogę. Istnieje kilka rodzajów paneli LVT, które rozróżniamy ze względu na sposób montażu. Nie wiesz, jaką podłogę winylową wybrać do salonu? Polecamy któryś z następujących modeli:
- Panele LVT, które montujemy bez kleju i specjalistycznych narzędzi – po prawidłowym połączeniu elementów usłyszymy charakterystyczne kliknięcie.
- Panele samoprzylepne – spodnia część paneli pokryta jest klejem zabezpieczonym folią ochronną. Po jej usunięciu panele gotowe są do układania – co ciekawe, możemy je układać np. na płytkach ceramicznych bez konieczności kucia podłogi. Panele te nie nadają się jednak do pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura, która może wpłynąć negatywnie na przyczepność kleju.
- Panele typu „loose lay” układa się na tej samej zasadzie co płytki dywanowe. Nie pokrywa się nimi całej podłogi, a najczęściej jedynie wybrany jej fragment.
- Klejone panele – najbardziej wymagający sposób kładzenia paneli winylowych ze względu na brak możliwości łatwego poprawienia błędów. Panele smarujemy klejem i przytwierdzamy do wygładzonej i oczyszczonej podłogi. Jest to najbardziej wytrzymały model spośród zaprezentowanych w niniejszym artykule.
Materiał zewnętrzny