Wybieramy chlebak — który będzie najlepszy?

Chlebak, jak większość przedmiotów znajdujących się w kuchni, jest rzeczą typowo praktyczną. Nikt nie powiedział jednak, że rzeczy pełniące ważną funkcję w domu mają straszyć z kąta pokoju. Przed zakupem chlebaka warto zastanowić się nie tylko nad zaletami materiałów, z których zostały wykonane, ale także nad tym, czy jego design pasuje do reszty zaaranżowanego wystroju. Zacznijmy jednak od materiałów, bo ma to wpływ na wygląd chlebaka.

Rodzaje chlebaków

Chlebaki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Ten najbardziej znany chyba każdemu jest zrobiony z drewna. Zastosowanie drewna przy wyrobie chlebaków ma wiele plusów. Przede wszystkim nie jest ono hermetyczne, można nawet powiedzieć, że „oddycha”, ale jednocześnie nie wpuszcza do środka zbyt dużej ilości powietrza, dzięki czemu pieczywo zachowuje dłużej świeżość. Nie jest ono jednak najtrwalszym materiałem, jaki można wykorzystać, a po drugie wiele osób narzeka na problemy z utrzymaniem takiego drewnianego chlebaka w czystości. Faktycznie, kontakt z wodą, silnymi detergentami czy wysokimi temperaturami wpływa niszcząco na drewno.

Coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego drewna staje się drewno bambusowe. Jest ono zdecydowanie trwalsze na zmiany temperatury oraz wilgoć, a poza tym bambus jest niezwykle ceniony ze względu na to, że rośnie w bardzo szybkim tempie. Używając bambusa, można więc ochronić drzewa przed ścięciem.

Absolutnym przeciwieństwem drewnianego chlebaka jest chlebak ceramiczny. Takie czynniki jak wilgoć, detergenty czy zmiana temperatury niemal nie mają na niego wpływu. Z drugiej strony ceramikę da się stłuc, czego nie można powiedzieć o drewnie. Jeśli będziemy uważni, ceramiczny chlebak może posłużyć nam przez lata, ale wystarczy jeden wypadek, aby móc się z nim pożegnać, a taki rodzaj chlebaków nie należy do najtańszych.

Do wyboru zostają jeszcze chlebaki plastikowe i metalowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, to dużo zależy jakiej jakości jest to plastik, ale ze względu na środowisko lepiej wybrać taki z jakiegokolwiek innego materiału. Metalowe chlebaki o dziwo również mogą ulec zniszczeniu na podobnej zasadzie, co te drewniane. Wilgoć i silne detergenty mogą doprowadzić do korozji. Pomimo więc, że łatwiej utrzymać je w czystości, nie są takim idealnym rozwiązaniem.

Dopasowanie chlebaka do wnętrza

Chlebak nie musi być nudny. Można teraz znaleźć naprawdę przeróżne projekty chlebaków, z pięknymi grafikami, w przeróżnych odcieniach. Najłatwiej spotkać się z kolorowymi chlebakami z bambusa, plastiku lub ceramiki. Takie z tradycyjnego drewna są raczej po prostu drewniane, a te metalowe – po prostu metalowe. W nowoczesnych wnętrzach najczęściej widzi się białe, ceramiczne chlebaki, często z akcentem glamour w postaci uchwytu lub ornamentu imitującego kryształ. Można również spotkać się oczywiście nierzadko z chlebakami bambusowymi o ciekawych nadrukach w delikatnych, pastelowych kolorach. Chlebak metalowy lub plastikowy jest już raczej przeżytkiem. Natomiast do klasycznych kuchni z drewnianymi szafkami pasuje oczywiście taki tradycyjny, drewniany.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
uż w najbliższy weekend, 1.czerwca, w Hali Expo w Łodzi…