5 czynników, które mogą zaburzać koncentrację


Masz problem ze skupieniem się, trudniej przychodzi Ci nauka lub gorzej wszystko zapamiętujesz? Sprawdź, jaki może być tego powód.

1. Nieprawidłowe nawodnienie

Czy wiesz, że gdy pijesz zbyt mało wody możesz mieć problem ze skupieniem uwagi? Otóż nieodpowiednie nawodnienie organizmu ma duży wpływ na pogorszenie się koncentracji i pamięci. Zawarte w wodzie mineralnej elektrolity, takie jak wapń czy potas wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i korzystnie wpływają na pracę mózgu. Dlatego pij minimum dwa litry wody dziennie, a podczas upałów czy intensywnego wysiłku intelektualnego nawet trzy.

Nie tylko wodą mineralną możesz nawodnić organizm. Bogate w cenne pierwiastki są też: woda kokosowa i elektrolity musujące do picia. Zastanawiasz się, czy elektrolity można pić codziennie? Tak, bo dostarczają Twojemu organizmowi wszystkich ważnych minerałów. Elektrolity musujące warto wypijać szczególnie w okresie wzmożonej aktywności intelektualnej.

2. Obniżony poziom magnezu

Gorsza koncentracja czy częste uczucie zmęczenia mogą być spowodowane obniżonym poziomem magnezu. Możesz go wypłukiwać, gdy pijesz zbyt dużo kawy lub żyjesz w ciągłym stresie. Aby podnieść jego poziom w organizmie, jedz produkty, takie jak pestki dyni, pszenicę, gorzką czekoladę. Dobrym źródłem magnezu są też napoje izotoniczne i elektrolity musujące z jego dodatkiem. Jakie elektrolity na wzmocnienie i poprawę koncentracji będą najlepsze? Wybieraj takie, które mają też inne ważne minerały: sód, potas i wapń.

3. Zła dieta

Jeśli stosujesz źle zbilansowaną dietę, w której brakuje składników z niektórych grup pokarmowych, na przykład węglowodanów złożonych czy tłuszczów, możesz czuć osłabienie i mieć problemy ze skupieniem się. Właśnie dlatego pamiętaj o tym, żeby jeść różnorodnie. Jeśli jesteś weganką albo z przyczyn zdrowotnych musisz być na diecie eliminacyjnej, pamiętaj, aby uzupełniać niezbędne witaminy i pierwiastki suplementami diety.

4. Niedostateczna ilość sportu

Tak, sport też jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania Twojego mózgu. Gorsze krążenie związane z brakiem ruchu czy nieprawidłową postawą, mogą pogarszać koncentrację i sprzyjać uczuciu zmęczenia. Brak ruchu sprzyja też gorszemu dotlenieniu mózgu. Właśnie dlatego staraj się codziennie zapewnić sobie dawkę aktywności. Jeśli nie masz czasu na siłownię, pobiegaj, wyjdź na rower albo chociaż piętnastominutowy spacer. W trakcie przerw od pracy funduj też sobie krótkie spacery, choćby wokół biurka. W ten sposób szybko poprawisz ukrwienie mózgu.

5. Siła stresu

Problemom z pamięcią może też oczywiście sprzyjać stres. Gdy masz dużo zadań do wykonania i żyjesz w ciągłym napięciu, Twoja koncentracja się pogarsza, przez co wszystko robisz dwa razy dłużej. Aby przerwać to zamknięte koło, znajdź swój własny sposób na wyciszenie się. Może to być minuta spędzona w kompletnej ciszy, spacer w lesie, cokolwiek, co Cię odpręża. Warto też pić, oprócz wody mineralnej, elektrolity na wzmocnienie organizmu, które wspierają pracę układu nerwowego.

Bibliografia:

1. https://www.who.int/dietphysicalactivity/pa/en/

2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wielu kierowców bardzo ceni sobie wygodę poruszania się własnym autem.…