Jak osiągnąć efekt prania z magla?
Magiel to urządzenie, które sprawdza się w przypadku miejsc użyteczności publicznej, gdzie trzeba bardzo szybko i sprawnie wyprasować różnorodne materiały. W domu używa się go rzadko, natomiast dzięki nowoczesnym urządzeniom AGD, można dziś osiągnąć podobny efekt nieco mniejszym wysiłkiem.
Magiel – co to?
Magiel to urządzenie do prasowania dużych rozmiarów tkanin wyposażone jest w jeden lub dwa walce, za pomocą których materiał jest prostowany. Idealną gładkość gwarantuje nacisk jednego walca lub przepuszczenie tkaniny przez dwa zbliżone do siebie walce. To idealne narzędzie, które sprawdza się w przypadku prasowania dużych rozmiarów tkanin, takich jak prześcieradła, duże zasłony, obrusy. Nic więc dziwnego, że z magla korzystają przede wszystkim szpitale, restauracje, hotele. Zdarza się, że działanie magla wspomaga się dodatkowo wykorzystaniem pary lub wcześniejszym zwilżeniem tkaniny.
Na rynku dostępne są zarówno maglownice przemysłowe, jak i te przeznaczone do użytku domowego. Natomiast warto wyraźnie zaznaczyć, że z tych drugich korzysta się dużo rzadziej. Nowoczesne magle dodatkowo wyposaża się w prasowalnicę, która czyni prostowanie materiału jeszcze prostszym. Magiel domowy można jednak zastąpić prostszymi rozwiązaniami.
Jak uzyskać efekt magla w domu?
Mało kto obecnie rozważa zakup domowego magla. Jest to dodatkowe urządzenie, na którego obsługę większość domowników nie ma po prostu czasu. Jednocześnie wiele osób bardzo ceni sobie np. jakość wymaglowanej i wykrochmalonej pościeli. Efekt ten można jednak uzyskać bez użycia magla. Podczas prania można użyć domowego krochmalu lub sięgnąć po gotową mieszankę ze sklepu. Domowy krochmal można przygotować ze skrobi lub białego ryżu. Pranie można wykrochmalić ręcznie lub dodać krochmal do pralki po podstawowym praniu i ustawić jeszcze jedno płukanie. Sam efekt magla można uzyskać dzięki odpowiedniej technice prasowania. Materiał powinno się prasować, gdy jest on jeszcze delikatnie wilgotny, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy żelazko parowe. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku generator pary, ponieważ wyrzut siły pary w tym urządzeniu jest tak duży, że można prasować nim także zupełnie suchą, wykrochmaloną pościel.
Plusem tego typu sprzętu jest także to, że pozwala on na prasowanie w pionie. Co przy naprawdę dużych materiałach ma naprawdę spore znaczenie. Znacznie łatwiej w takiej sytuacji wyprasować na przykład zasłony lub prześcieradło. Zdecydowanie mniej siły trzeba też włożyć w prasowanie, dzięki czemu przebiega ono szybciej i jest mniej męczącym zadaniem.
Artykuł sponsorowany