Jak urządzić kuchnię w starym stylu?
Kuchnia urządzona w starym stylu ma specyficzny, ale zarazem wyjątkowy urok i często wraca się pamięcią do jej wyglądu sprzed lat. Aranżacja takiej przestrzeni może być połączona z nowoczesnymi elementami, dzięki temu tworzymy oryginalne wnętrze w naszym własnym stylu. Najczęściej kuchnia w starym wyglądzie nawiązuje do stylu rustykalnego z wykorzystaniem naturalnych materiałów i motywów kwiatowych. Kuchnia w starym stylu powinna być zwieńczona odpowiednimi meblami oraz dodatkami, które sprawią, że pomieszczenie będzie praktyczne. Poznaj nasze wskazówki, w jaki sposób stworzyć takie wnętrze.
Jak wykorzystać styl rustykalny?
Kuchnia w stylu rustykalnym kojarzona jest z ciepłem, jasnym wyglądem i naturalnymi materiałami w postaci marmuru, drewna, kamienia, ceramiki oraz tkanin. Oczywiście takie pomieszczenie może być również dopasowane do nowoczesnych elementów, ale zachowanych w stylu rustykalnym. To właśnie taki wygląd najlepiej odda stare wnętrza z wykorzystaniem obecnych materiałów i tkanin. Obecnie aranżacje w tym stylu stają się popularne ze względu na przytulny i ciepły wygląd, który świetnie pasuje do kuchni. Elementy stylu rustykalnego oprócz kuchni można zawrzeć w jadalni czy salonie, jeśli mamy połączone dwa pomieszczenia ze sobą. Zachowamy dzięki temu spójność w domu, a także klimat.
Meble kuchenne – stary styl wnętrza
W kuchni nie może zabraknąć oczywiście mebli, które wypełnią pomieszczenie, a także staną się miejscem do przechowywania przedmiotów i żywności oraz przygotowania posiłków. To właśnie meble odpowiadają za klimat i funkcjonalność danego pomieszczenia. Dlatego wnętrze w starym stylu wymaga odpowiednich mebli kuchennych. Najlepiej będzie wyglądać wyposażenie z drewna ze zdobnymi frontami, które oddadzą klimat poprzednich lat. Oprócz materiału znaczenie ma również kolor oraz sposób wykonania danego elementu. W starej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne meble – od beżów po biel.
W starodawnej kuchni głównymi elementami były przede wszystkim szafki na dole i na górze zabudowane, kredens, stół czy piec.
Obecnie nadal stosuje się zabudowane szafki, w których chowa się potrzebne przedmioty i produkty. Dlatego w kuchni w starym stylu możemy zastosować właśnie szafki w różnej postaci. Wykorzystanie kredensu będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza, gdzie często mebel ten stosuje się w rustykalnych kuchniach oraz w tych, gdzie dominuje również prowansalski styl. Oprócz mebli i kredensu w kuchni znaleźć powinno się miejsce na stół i krzesła z drewna, które staną się główną częścią pomieszczenia, gdzie będziemy spędzać czas z rodziną. To właśnie stół był „sercem” kuchni, gdzie przygotowywało się również potrawy i wypieki. W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się też wyspę.
Aby Twoja kuchnia stała się wyjątkowym wnętrzem, pełnym przytulnego i ciepłego klimatu z zachowaniem starego stylu, wybierz meble kuchenne w Jeleniej Górze. Będziesz mógł dobrać wyposażenie do każdego typu wnętrza – również tego stylizowanego na stare lata.
Dodatki i wystrój kuchni
Najważniejszymi dodatkami w kuchni jest przede wszystkim oświetlenie w postaci lamp, które powinny znajdować się nad stołem. Przy szafkach nie może również zabraknąć zdobionych uchwytów czy elementów porcelanowych, które wpasują się w rustykalny styl. W takich wnętrzach dobrze jest zadbać o dodatki, wypełniające kuchnię. Mowa szczególnie o wszelkich koszach do przechowywania produktów, wiklinowych pudełkach, pater, garnków czy doniczek z ziołami lub kwiatami.
We wnętrzu rustykalnym ważnym elementem jest naturalny materiał, zwłaszcza drewno, ceramika i porcelana.
Dlatego to właśnie takie materiały powinny znaleźć się we wnętrzu, również w dodatkach i elementach dekoracyjnych. Elementy ceramiczne i porcelanowe znajdą swoje miejsce w kredensie lub w wolnych miejscach przy szafkach.
Cały wystrój kuchni muszą zwieńczyć ściany w jasnych i naturalnych barwach z wykorzystaniem ceramicznych kafli, litego drewna, kamienia lub marmuru. Pożądanymi materiałami jest również szkło i mosiądz.
Artykuł sponsorowany