Co warto wiedzieć o opalaniu zanim wyjedziesz na wakacje?

Po okresie domowej izolacji z przyjemnością korzystamy z możliwości wyjścia z domu i chociaż wielu z nas musiało zmodyfikować swoje plany wakacyjne, to jednak pragnienie by wrócić z wyjazdu z piękną opalenizną pozostało. Zanim poddamy się silnej pokusie kąpieli słonecznych, sprawdźmy czy krótkotrwały efekt skóry muśniętej słońcem jest wart późniejszych konsekwencji.

Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez leżenia na słońcu, aby zdobyć upragniony brąz na skórze. Poznaj fakty! Twoja wymarzona opalenizna to skutek działań mechanizmu obronnego komórek skóry na promieniowanie słoneczne. Aby chronić komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem UV, organizm wytwarza pigment melaninę, która działa podobnie jak filtry SPF w kosmetykach, absorbując i częściowo rozpraszając promieniowanie UV padające na skórę.

Sama opalenizna powstaje dwuetapowo, co jest uzależnione od mechanizmu jej tworzenia.

  1. Najszybciej powstaje opalenizna po wpływem promieniowania UVA. Powoduje ono szybkie utlenianie się istniejącej melaniny, tj. łączenie się jej z tlenem, i  przyciemnienie skóry. Tego typu szybka reakcja skóry jest lepiej zauważalna u osób z ciemniejszą karnacją.
  2. Drugi mechanizm jest aktywowany przez promieniowanie UVB i powoduje powstanie opalenizny dopiero po 2-3 dniach od ekspozycji. Promieniowanie UVB powoduje bezpośrednie uszkodzenie DNA komórek skóry, co z kolei przyczynia się do powstania nowych komórek produkujących melaninę – melanocytów, a dodatkowo wpływa na zwiększoną produkcję melaniny w istniejących melanocytach. Jej zwiększone dawki są przekazywane do komórek naskórka, dając efekt przyciemnienia skóry.

Nadmierna ekspozycja na słońce to jednak nie tylko problem uszkodzenia DNA komórek i potencjalne działanie kancerogenne.

Niekorzystnych efektów działania promieni słonecznych jest dużo więcej:

Zaburzenia pigmentacji (przebarwienia, odbarwienia)

Promienie UV pobudzają tworzenie melaniny, jednak mogą przyczynić się również do zaburzenia całego procesu, czego wynikiem są przebarwienia skóry. Promieniowane słoneczne może również wpływać na zwiększenie liczby piegów i przyczynić się do ich przyciemnienia.

Fotostarzenie

Pod wpływem promieniowania UV zmniejsza się aktywność fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za tworzenie kolagenu i elastyny. Dodatkowo dochodzi do degradacji włókien kolagenu i elastyny, w efekcie czego skóra traci jędrność, wiotczeje, pojawiają się głębokie zmarszczki.

Suchość i szorstkość skóry

Cieplne oddziaływanie słońca, doprowadza do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, a w efekcie odparowywania wody z naskórka i przesuszenia skóry.

Przewlekły rumień

Pod wpływem promieniowania UVB dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnychi tworzy się rumień, a  sam rumień z czasem utrwala się i prowadzi do pojawienia się teleangiektazji, tzw. pajączków.

Pogrubienie warstwy rogowej naskórka i przerost gruczołów łojowych (tworzenie się zaskórników)

Warto pamiętać, żezmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i poprawa stanu cery tłustej pod wpływem słońca ma charakter chwilowy. Nadmiernie odwodniona skóra broni się wytwarzając znaczne ilości sebum. co sprawia, że po chwilowej poprawie łojotok dodatkowo się nasila.

Fot. Aknicare Sun SPF 30+, cena: 55,00 zł/50ml, www.dermakrem.pl

Ta delikatna emulsja do cery tłustej i trądzikowej skutecznie zmniejsza produkcję łoju, a przy tym chroni przed szkodliwym działaniem promieniowana słonecznego. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego świetnie nawilża wysuszoną skórę. Idealnie matuje oraz zapobiega nadmiernemu błyszczeniu się skóry.

Fot. Krem Sunwards Face Cream SPF 50+, cena: 67,90 zł/50ml  www.dermakrem.pl

Skutecznie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UVA i UVB, a zastosowana w kremie technologia SYNCHROBLOCK zapobiega wchłanianiu filtrów przeciwsłonecznych przez skórę, zapewniając wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Krem posiada właściwości nawilżające (ksylitol+glicerol), łagodzące oraz antyoksydacyjne (MSM). Dzięki zastosowanej technologii HAT (Hyaluronic Acid Technosophy) preparat wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Krem posiada lekką konsystencję, dzięki czemu nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

Promieniowanie UV poza wadami, ma również swoje plusy.

W następstwie reakcji zapoczątkowanej działaniem UV zawarta w skórze prowitamina D ulega przekształceniu w aktywną formę witaminy D. Ma ono także pozytywny wpływ na niektóre choroby i reakcje alergiczne skóry (łuszczyca, AZS). Jednak warto pamiętać – w przypadku słońca „co za dużo to nie zdrowo!”

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Roczek to ważne wydarzenie w życiu maluszka, ale również rodziców.…