Stosunki międzynarodowe – czy te studia mają jakieś słabe strony?

Osoby, które rozpoczynają swoją edukację w ostatniej klasie szkoły średniej, muszą podjąć decyzję co do wyboru kierunku studiów. Bardzo często jest to poważny problem, ponieważ przyszli absolwenci nie wiedzą tak naprawdę czego będą uczyć się na poszczególnych studiach oraz jakie da im to szanse w przyszłości. Stosunki międzynarodowe – czy te studia mają jakieś słabe strony?

Dla kogo stosunki międzynarodowe to idealny kierunek studiów?

Jednym z kierunków, o którym pokutuje wciąż wiele mitów, a który cieszy się sporą popularnością, są stosunki międzynarodowe. Sprawdźmy więc, czym wyróżnia się ten kierunek studiów i co warto o nim wiedzieć.

Wybierając stosunki międzynarodowe warto sprawdzić, czy specyfika tych studiów oraz późniejszej pracy pasuje do naszych umiejętności, pasji i kompetencji. Wbrew pozorom nie są to studia dla każdego. Najlepiej czują się na nich osoby otwarte na świat i chcące go poznawać. Kierunek ten powinni wybierać ludzie, którzy interesują się aktualnymi wydarzeniami w kraju i na świecie, zaangażowani, nie mający problemów z komunikacją, potrafiący negocjować, argumentować oraz pracować w grupie.

Studia interdyscyplinarne – nie tylko dla humanistów!

Wiele osób decyduje się wybrać stosunki międzynarodowe, ponieważ obiegowa opinia o tym kierunku jest taka, że jest on stosunkowo prosty i nie wymaga dobrej znajomości przedmiotów ścisłych. Warto mieć świadomość, że nie do końca jest to prawdą. Stosunki międzynarodowe to studia interdyscyplinarne, co oznacza, ze studenci, którzy zdecydują się na niego, będą mieli również zajęcia z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, statystyka czy logika. To zagadnienia, które są niezbędne w pracy zagranicą lub w międzynarodowej firmie. Warto mieć tego świadomość.

Przygotuj się na historię

Kolejną kwestią, która zaskakuje wielu studentów wybierających ten kierunek, jest ogromna liczba zajęć z historii, dotyczących nie tylko naszego kraju, ale również Europy i świata. Konieczne jest to do zrozumienia obecnego kształtu stosunków międzynarodowych, a tym samym skuteczniejszej pracy zawodowej w przyszłości. Niemniej jednak studenci, którzy wybierają tę ścieżkę kariery, powinni wiedzieć, że zapamiętać będą musieli sporo dat i faktów, a także poświęcić dużo czasu na literaturę związaną nie tylko z historią, ale również np. filozofią.

Jak wynieść jak najwięcej ze studiów?

Mówiąc o stosunkach międzynarodowych, warto wspomnieć również o tym, że są to studia, które dają nam dużo wiedzy teoretycznej, jednak nie sprzyjają wykształceniu twardych kompetencji, które mogą przydać się w późniejszej pracy zawodowej. Czy oznacza to, że powinny być traktowane jako jeden z dwóch kierunków? Na szczęście, niekoniecznie. Niemniej osoby, którym zależy na szybkim znalezieniu ciekawej, dobrej pracy powinny zadbać o swój rozwój w czasie studiów. Mowa tu nie tylko o odbyciu praktyk, które obecnie są już obowiązkowe dla studentów tego kierunku, ale również uczestnictwo w wymianach zagranicznych oraz aktywne działanie np. dla organizacji międzynarodowych czy charytatywnych. Pomoże nam to nie tylko w zdobyciu odpowiednich kompetencji, ale również doświadczenia.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każda kobieta chciałaby mieć piękne i zdrowe paznokcie. Niestety płytka…