Balustrady wewnętrzne – co musisz o nich wiedzieć?
Balustrada przede wszystkim pełni funkcję ochronną i ułatwia korzystanie ze schodów. Konieczność zamontowania balustrady jest uregulowana prawnie. Schody mające ponad 50 cm wysokości oraz odkryte z jednej lub dwóch stron muszą posiadać balustradę. Jeśli schody są ograniczone ścianami, wystarczy poręcz.
Balustrada schodowa – charakterystyka
Balustrady wewnętrzne składają się z kilku elementów. Bazą są słupki, do nich mocowane są wsporniki, rurki i łączniki. Ostatnim elementem jest poręcz, choć nowoczesne szklane balustrady jej nie posiadają. Balustrada powinna mieć minimum 90 cm wysokości.
Rodzaje balustrad wewnętrznych
Balustrada pełna przysłania bieg schodów, ale gwarantuje wysokie bezpieczeństwo. Dobrze sprawdza się w domu, gdzie mieszkają dzieci. W wypełnieniu balustrady zmieszczą się przewody, które można poprowadzić na piętro. Warto pomyśleć również o zainstalowaniu oświetlenia LED w stopniach. Balustrada może być zbudowana z cegieł, płyt kartonowo-gipsowych albo betonu.
Innym typem barierek wewnętrznych są balustrady ażurowe. Składają się one z słupków i poręczy. Wypełnienie balustrady może być poziome – listwy lub pionowe – tralki.
Balustrada kurtynowa wyglądem przypomina balustradę pełną, ale nie przysłania w całości biegu schodów. Wypełnienie znajduje się kilka centymetrów pod poręczą i nad biegiem schodów. Najczęściej balustradę kurtynową wypełnia szkło lub plastik. Obecnie mocowanie balustrady jest dosyć proste. Niektórzy producenci proponują nawet gotowe systemy, które łatwo można zainstalować w domu.
Jaki materiał na balustradę wybrać?
- Bardzo popularne są balustrady szklane wykonywane ze szkła hartowanego. Powiększają one optycznie przestrzeń i świetnie odnajdują się w różnych aranżacjach. Do wyboru są tradycyjne szkła bezbarwne albo kolorowe z nowoczesnymi wzorami.
- Ponadczasowym materiałem na wewnętrzne balustrady jest drewno. Ociepla ono wnętrza i świetnie komponuje się z aranżacjami w różnych stylach. Trzeba jedynie pamiętać, że drewno należy impregnować i lakierować, by dłużej pozostawało w świetnej formie. Najczęściej używa się drewna bukowego, jesionowego, dębowego i egzotycznego. Bardzo oryginalnie wyglądają balustrady z wywijanego, giętego drewna.
- Doskonale prezentują się również balustrady metalowe wykonane z aluminium, stali nierdzewnej albo mosiądzu. Najczęściej są do podłużne pręty, choć można je kształtować w dowolny sposób. Ten rodzaj balustrad świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.
Materiał wykorzystany na balustrady zależy od stylu pomieszczenia i typu schodów. Bardzo często balustrady wykonuje się z takiego samego materiału jak schody, choć bardzo dobrze wygląda połączenia szkła i stali.
Materiały partnera