5 nawyków kosmetycznych, które warto w sobie wyrobić
Wieczorne oczyszczanie skóry i wklepywanie kremu czy serum przed snem to rytuał, któremu poddaje się większość z nas. Czy jednak o niczym ważnym nie zapominamy? Poznaj 5 nawyków pielęgnacyjnych, które korzystnie wpłyną na kondycję twoje skóry i które warto wyrobić w sobie na stałe i trzymać się ich przez cały rok!
1. Oczyszczaj rano i wieczorem
Twoje cera wymaga oczyszczenia nie tylko wieczorem. Zmywaj twarz 2 razy dziennie: rano i wieczorem korzystając z kosmetyków dostosowanych to swojego typu cery – nawet jeśli pracujesz w trybie home office i się nie malujesz, musisz starannie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Ważne by użyte mleczko, żel czy płyn nie naruszał bariery lipidowej naskórka, nie powinien zawierać również SLS-ów, PEG-ów czy innych sztucznych substancji, które mogą podrażniać skórę. I pamiętaj demakijaż płynem micelarnym to nie wszystko. Po starannym oczyszczeniu skóry, warto zadbać o przywrócenie jej naturalnego pH. W tym celu może użyć toników lub hydrolatów, które mają również działanie tonizujące.
Jej wegańska formuła została oparta na połączeniu hydrolatu z kwiatów pomarańczy, hydrolatu z liści zielonej herbaty i trehalozy. Hydrolat z kwiatów pomarańczy działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum, z liści zielonej herbaty – koi skórę, łagodząc podrażnienia. Zawarta w płynie trehaloza nawilża skórę, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu. Jej naturalne składniki nie podrażniają oczu, może być stosowana zarówno do oczyszczania, jak i do demakijażu.
2. Regularnie złuszczaj martwe komórki naskórka
Złuszczaj skórę 2-3 razy w tygodniu, dopasowując rodzaj peelingu do rodzaju swojej skóry. Mechaniczny, enzymatyczny, z dodatkiem kwasów owocowych – jest wiele możliwości, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dzięki systematycznemu złuszczaniu twoja skóra zostanie dokładnie oczyszczona z martwych komórek naskórka oraz nadmiaru sebum, będzie też łatwiej wchłaniała substancje aktywne z kremów, serum czy masek aplikowanych na skórę, w późniejszych etapach pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, w okresie zimowym nasza skóra jest często przesuszona, a to oznacza, że jest bardziej wrażliwa, napięta i skłonna do podrażnień – najlepszym wyborem będą preparaty bazujące na enzymach roślinnych, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka, lub delikatne peelingi drobnoziarniste wzbogacone olejami roślinnymi, wzmacniającymi warstwę lipidową naskórka.
Kryje w swoim wnętrzu enzymy, które delikatnie złuszczą martwy naskórek. jedwabną mąkę owsianą, która oczyści skórę, ekstrakt z papai, który łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz olej abisyjski, który pobudza procesy regeneracji skóry właściwej, a dodatkowo sprawia, że skóra staje się miękka i gładka w dotyku. To idealny produkt do cery suchej, odwodnionej i wrażliwej.
3. Nawilżaj i odżywiaj
Dobra kondycja i młody wygląd skóry w duże mierze zależy od właściwego jej nawilżenia. Dlatego jeśli chcesz się cieszyć jędrną, zdrową skórą musisz jej dostarczyć składników, które skutecznie zwiążą wodę zatrzymując ją w komórkach. Należą do nich np. kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, kolagen. Jednak samo nawilżenie, w szczególności zimą, to za mało. Musisz również wzmocnić osłabioną warstwę lipidową naskórka, dlatego w formułach kosmetyków szukaj składników bogatych w substancje tłuszczowe, odżywcze i witaminy. Pamiętaj, odpowiedniego nawilżenia i odżywienia potrzebuje zarówno twoja twarz, jak i całe ciało!
Znajdziesz w nim: masło kakaowe, które nawilża, wspomaga regenerację skóry i chroni ją przed działaniem wolnych rodników, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, który wspomaga redukcję cellulitu i zapobiega powstawaniu rozstępom oraz ekstrakt z korzenia żeń-szenia, który działa regenerująco i odmładzająco. Regularnie stosowany zwiększy elastyczność i wygładzi ciało, skóra stanie się bardziej jędrna, doskonale nawilżona i zregenerowana.
4. Ochraniaj skórę przed promieniowaniem przez cały rok
Twoje cera wymaga ochrony przed promieniowaniem UV nie tylko latem. UVA niekorzystnie wpływa na skórę przez cały rok, a jeśli jesteś posiadaczką skóry naczynkowej – podczerwień jest dla Ciebie szczególnie niebezpieczna. Wybierając kosmetyki sprawdź rodzaj zastosowanych filtrów (filtry mineralne nie wywołują reakcji alergicznych) i czy chronią przed poszczególnymi typami promieniowania. Jeśli planujesz zimowy wyjazd – pamiętaj, że promienie UV odbijające się od śniegu mogą być niezwykle silne, dlatego używaj zawsze kosmetyków z wyższym filtrem.
5. Czytaj skład kosmetyków
Naturalne składniki są lepiej tolerowane niż składniki syntetyczne i lepiej przyswajalne przez skórę, dlatego szukając odpowiedniej pielęgnacji dla siebie warto zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Unikaj substancji modyfikowanych genetycznie, silikonów, parabenów, SLS-ów czy olejów mineralnych. Postaw na naturalny skład, który nie zaburza naturalnych funkcji skóry i jej gospodarki wodnej, a jedynie je wspiera, mobilizując skórę do regeneracji.
Materiał partnera