Konserwowanie domowej tapicerki
We współczesnych mieszkaniach mamy na ogół do czynienia tapicerką meblową z tkanin, sztucznej skóry lub po prostu skaju. Rzadziej w mieszkaniach spotykamy skórzane obicia mebli. Najczęściej skórą obciągane są meble stare lub nawiązujące designem do klasycznych. Najczęściej skórzaną tapicerkę mają kanapy i fotele.
Jak czyścić i konserwować domową tapicerkę
Mimo tego, że sposoby konserwacji i czyszczenia domowej tapicerki w dużej mierze zależą od rodzaju materiału, z którego wykonano obicie, to w każdym wypadku, przynajmniej na początku skorzystamy z podobnych środków i sposobów. Na pewno zarówno do czyszczenia obicia z tkaniny jak i ze skóry lub skaju niezbędnymi mogą okazać się odkurzacz, szczoteczki, ściereczki, a nawet pędzelki. Czyszczenie zwykle zaczynamy od pozbycia się kurzu lub piasku. Pędzelek jest przydatny do czyszczenia najmniej dostępnych miejsc.
Oczywiście przydatna może okazać się woda, ocet, spirytus lub soda oczyszczona Bywa też skuteczny roztwór z ciepłej wody, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia. Nierzadko do czyszczenia obić kanap lub foteli angażujemy profesjonalistę, który je nam po prostu wypierze. Jeśli tapicerka nie jest stara to warto sobie przypomnieć zalecenia producenta. Najłatwiej czyści się obicia ze sztucznej skóry lub skaju, ponieważ nawet zatłuszczenia jesteśmy w stanie z takiego materiału usunąć bez trudu. Najwięcej zabiegów (i nierzadko pomocy specjalisty) wymaga konserwacja i czyszczenie tapicerki skórzanej, zwłaszcza mebli zabytkowych.
Czyszczenie meblowej tapicerki skórzanej
Skóra wykorzystywana do skórzanej tapicerki jest zwykle gładka, powleczona odpowiednią substancją wodoodporną. Mimo to należy uważać na to, by nie używać nadmiaru wody. Do czyszczenia skóry w takim wypadku najlepiej nadaje się nawilgocona ściereczka, na przykład z mikrofibry. Jeśli zamierzamy wyczyścić dużą powierzchnię drogiego, zabytkowego mebla to najlepiej jest skorzystać przynajmniej z porady specjalisty albo zamówić u niego kompletną usługę.
Przystępując samemu do czyszczenia lub konserwacji skórzanej tapicerki dobrze jest mieć wiedzę na temat rodzaju skóry i do konkretnej powierzchni dobrać konkretne preparaty. Mogą to być na przykład pianki w sprayu skutecznie usuwające tłuszcz, mogą to być żele. W sklepach można kupić gotowe zestawy do czyszczenia skóry wraz odpowiednimi akcesoriami i preparatami. W zestawach znajdziemy nierzadko szczoteczki i ściereczki.
Warto też pamiętać, że o trwałości naszej tapicerki meblowej w dużej mierze decydować regularna konserwacja.
Źródło: CzyszczenieSkory.pl