Jak wybrać najlepszy dla siebie projekt domu

Każdy inwestor powinien wybrać projekt domu dostosowany do potrzeb przyszłych domowników. Oprócz względów wydających się oczywistymi takich jak wielkość i liczba kondygnacji, warto zastanowić się też nad stylem budynku. Nowoczesny, wyróżniający się w sąsiedztwie czy raczej spokojny i tradycyjny? Warto przeanalizować wiele opcji przed wyborem tego jedynego!

Projekt domu: tradycyjny jednorodzinny

Tradycyjne domy jednorodzinne są najczęściej wybierane przez entuzjastów klasyki. Nie raz kojarzą się z domami rodzinnymi, przez co tak chętnie decydują się na nie kolejni inwestorzy. Takich projektów domów na rynku jest zdecydowanie najwięcej. Powszechny układ to: dwie kondygnacje, na górze strefa nocna, na dole dzienna. Warto rozważyć jakiej technologii będzie dom. Drewniany – zapewniający dobry dla ludzkiego organizmu mikroklimat, czy murowany, którego konstrukcja jest stabilniejsza? W domach tradycyjnych łatwo o balkony, lukarny i wykusze – lubiane przez wielbicieli stylu klasycznego. Często występują przy nich również tarasy, które nie tylko zdobią ogród, ale również tworzą dodatkową przestrzeń do spędzania wspólnie czasu na świeżym powietrzu.

Garaż wbudowany w projekt domu, wiata garażowa? Warto dokładnie przemyśleć swoje teraźniejsze i przyszłe potrzeby. Inwestorzy, którzy nie decydują się na garaż na etapie wyboru projektu, często później budują garaż wolnostojący, co jest dużo większym kosztem niż stworzenie garażu w bryle domu na samym początku. W tradycyjnych domach nie zabraknie miejsca dla piwnicy czy strychu. Co jest lepszą opcją? To również zależy od osobistych preferencji. Koszt budowy piwnicy może wynieść nawet 1/3 ceny całej inwestycji. Jeśli teren jest podmokły, ta część domu może być regularnie zalewana, co nie należy do przyjemności. Strych natomiast w każdej chwili można poddać adaptacji i jeśli warunki będą sprzyjały i stworzyć poddasze użytkowe.

Projekt rozległego domu parterowego

Domy parterowe można wybudować szybciej niż tradycyjne piętrowe domy. Jest to spowodowane między innymi tym, że nie posiadają schodów. Dzięki temu koszty budowy takiego domu są niższe niż domu piętrowego. Domy te nie wymagają budowy tak solidnego stropu. Nie musi on bowiem utrzymywać ciężkiej konstrukcji piętra. Cały projekt budynku jest najczęściej podzielony na część dzienną i nocną. Jest to związane z wędrówką słońca po niebie. Część domu skierowana w stronę południa jest przeznaczana na strefę dzienną. To tam znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnia. Równie długo oświetlona jest część skierowana na zachód.

Na wschodzie wstaje słońce, stąd dzięki usytuowaniu w tej części sypialni pozwoli mieszkańcom wstawać razem z dniem. Na północy jest najciemniej, dociera tam najmniej promieni słonecznych, dlatego znajdują się tam wejście, garaż oraz łazienka. Domy parterowe będą dobrym wyborem dla rodzin, w których znajdują się osoby starsze jak i małe dzieci. Brak schodów pozwala na łatwiejsze poruszanie się po budynku i jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla bawiących się dzieci.

Nowoczesna stodoła – projekty jak z przyszłości

Czym się charakteryzuje projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły? Przede wszystkim dwuspadowym dachem i prostą bryłą w kształcie prostokąta. W tego typu projektach królują minimalizm i elegancja najczęściej w stylu skandynawskim lub industrialnym. Budynki te wyróżniają się często dużymi przeszkleniami. Dla fanów modernistycznych rozwiązań taka stodoła będzie wyborem idealnym. Często można bowiem znaleźć jej projekt z dużym salonem stworzonym dzięki  braku pomieszczenia nad nim.

Z powodu ogromnych przeszkleń można poczuć bliskość natury i skorzystać z uroków słońca, które stwarza zyski ciepła i można powiedzieć, że dogrzewa przestrzeń domu. Za sprawą mało skomplikowanej bryły taki budynek można postawić w dość szybkim czasie i niższym kosztem niż przykładowo tradycyjny piętrowy dom.

Nie ma jednego idealnego projektu domu. Każdy inwestor powinien rozpatrzeć wszystkie czynniki i biorąc je pod uwagę dopasować projekt pod przyszłych użytkowników. Dzięki temu stworzy się przestrzeń idealna dla dzieci do dorastania, a dla rodziców do odpoczynku. 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
We współczesnych mieszkaniach mamy na ogół do czynienia tapicerką meblową…