Na co pomaga woda z cytryną?

Wbrew nadziejom osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, woda z cytryną nie zapewni szybkiego spalania tkanki tłuszczowej, a już na pewno nie doprowadzi do tego bez zatroszczenia się o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej pić. Czas więc zadać sobie pytanie o właściwości tego owocu, a następnie przekonać się, jaki kryje się w nim potencjał.

Dlaczego ważne jest regularne spożywanie wody?

Jeszcze zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, co sprawia, że picie wody z cytryną cieszy się tak dużym powodzeniem, powinniśmy skoncentrować się na innej kwestii. Dotyczy ona spożywania wody jako takiej. Niemal każdy z nas słyszał o znaczeniu odpowiedniego nawodnienia. Nie każdy jest jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego picie wody ma tak duże znaczenie dla organizmu.

Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się to, że nasz organizm składa się z wody. To właśnie ona stanowi około 70 procent masy naszego ciała. Nic więc dziwnego, że już niewielkie odwodnienie pogarsza nasze samopoczucie i przyczynia się do tego, że nie funkcjonujemy tak dobrze, jak powinniśmy. Regularne spożywanie wody przyczynia się więc do tego, że nie czujemy się zmęczeni, a nasz organizm może funkcjonować sprawnie przez naprawdę długi czas.

Regularne picie wody przyczynia się też do tego, że możemy lepiej zadbać o kręgosłup. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to właśnie niedostateczne nawodnienie organizmu może być odpowiedzialne za dolegliwości bólowe z jego strony, często o dość dużym natężeniu. Aby zrozumieć ten fenomen należy przypomnieć sobie, że kręgosłup składa się z tak zwanych krążków międzykręgowych. Te bazują przede wszystkim na wodzie, jeśli więc nie jest ona dostarczana w odpowiedniej ilości, dochodzi do ich osłabienia.

Regularne spożywanie wody przyczynia się też do tego, że lepiej dbamy o mięśnie i ścięgna. Pomagamy w ten sposób tkankom miękkim, które – bez odpowiedniego nawodnienia – nie mogą przesuwać się elastycznie względem siebie. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo, szybko zaczynamy zauważać, że poruszanie się sprawia nam fizyczny ból.

woda z cytryną

Woda z cytryną – jakie ma właściwości?

Gdy wiemy już, jak korzystnie wpływa na nasz organizm spożywanie wody, możemy zadać sobie pytanie o to, na co pomaga woda z cytryną? Jak już wspomniano, nie jest ona cudownym sposobem na pozbycie się nadwagi bez konieczności rezygnowania ze słodyczy. Ma jednak kilka innych zalet sprawdzających, że sięganie po nią jest wyjątkowo korzystne.

Cytryna jest interesującym produktem zasadotwórczym, warto więc sięgać po nią, gdy chce się neutralizować kwaśne produkty będące konsekwencją przemiany materii w naszym organizmie. Woda z cytryną chroni organizm przed zakwaszeniem, pita regularnie może więc eliminować wrażenie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, apatię i pogorszone samopoczucie. Warto też docenić to, że związki zawarte w cytrynie przyczyniają się zarówno do pobudzenia produkcji śliny, jak i enzymów trawiennych. Woda z cytryną poprawia zatem sprawność układu pokarmowego przyspieszając tempo, w jakim ten trawi kolejne pokarmy. Nie można też nie docenić tego, że woda z cytryną – zwłaszcza jeśli jest pita regularnie – obniża ciśnienie krwi i minimalizuje ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka. Łagodzi też stany zapalne jamy ustnej, można więc nie tylko ją pić, ale i wykorzystywać do płukania gardła.

Ile razy dziennie pić wodę z cytryną?

Pytanie o to, ile razy dziennie pić wodę z cytryną nie jest pozbawione uzasadnienia. Nie można jej przedawkować, nie oznacza to jednak, że uzasadnione jest picie jej w dowolnych ilościach i bez względu na porę dnia. Choć cytryna ma szereg właściwości korzystnych dla organizmu, nie można zapominać o tym, że nie wpływa najlepiej na szkliwo zębowe. Doskonałym pomysłem może okazać się więc picie jej przez słomkę, a jeśli nie mamy słomki pod ręką – przepłukanie ust czystą wodą zaraz po wypiciu napoju.

Najlepszą porą na picie wody z cytryną są godziny poranne. Najlepiej sięgać po nią zaraz po przebudzeniu, naokoło pół godziny przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Pozwoli to cytrynie na pobudzenie układu pokarmowego, a tym samym nie tylko szybciej strawimy posiłek, ale również będziemy mieli wrażenie, że w ciągu dnia jesteśmy bardziej energiczni. Pierwsze korzystne zmiany związane z piciem wody z cytryną nie pojawią się z dnia na dzień. Osoby mające na swoim koncie tego rodzaju doświadczenie zwracają jednak uwagę, że już po dwóch tygodniach regularnego sięgania po ten odżywczy napój można dostrzec, jak dobrze wpływa on na organizm.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Rozszczep wargi i podniebienia, to nie tylko aspekt estetyczny, ale…