Fenomen ceramiki z Bolesławca

Ciekawy, oryginalny design sprawia, że od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Inspirowane sztuką ludową wzory uznawane są za urocze i nietuzinkowe. Co sprawia, że ceramika z Bolesławca jest jednocześnie bardzo charakterystyczna, a mimo to ponadczasowa i uniwersalna?

Historia ceramiki w Bolesławcu sięga XIV wieku. Te tereny obfitowały w glinę, która świetnie nadawała się do wytwarzania z niej naczyń i sprzętów kuchennych. Jednak największy rozwój datowany jest na wiek XVIII. Wówczas wykształcił się charakterystyczny styl, który sprawił, że  ceramika Bolesławiec stała się rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Co wyróżnia naczynia i sprzęty wytwarzane w dolnośląskich fabrykach?

Design

Mimo iż porcelana Bolesławiec posiada szeroką gamę zdobień, to styl jest tak charakterystyczny, że już na pierwszy rzut oka można ją rozpoznać wśród innych wyrobów ceramicznych. Najpopularniejsze są  okrągłe wzory przypominające oczka lub groszki, zwykle wykonywane są one w bieli i ciemnych odcieniach niebieskiego. Wiele zdobień opartych jest na motywach roślinnych, są to głównie liście, kwiaty, czy owoce. Spora część wzorów to także abstrakcyjne, geometryczne desenie. Wybór jest więc szeroki – niektóre serie są bardziej minimalistyczne, inne pełne folkowego bogactwa motywów i kolorów.

Popularność w Azji

Charakterystyczne, niebieskie oczka, które zdobią ceramikę z Bolesławca, szybko w pasowały się w gust Azjatów. Japonia, Korea i Tajwan to rynki, na które trafia znaczna część eksportowanych wyrobów. A wszystko zaczęło się od pewnego prezentu. Wiele lat temu pracownicy koreańskiego koncernu otrzymali ceramikę z Bolesławca w ramach podarku od swoich polskich partnerów biznesowych. Folkowe wzory tak bardzo spodobały się Koreańczykom, że zaczęli sami przyjeżdżać do Polski, aby kupować ceramikę. Do dziś, w tych krajach wyroby z Bolesławca stanowią cenny i pożądany prezent na szczególne okazje. Pracownicy bolesławieckich zakładów przyznają, że to właśnie Azjaci stanowią najliczniejszą grupę kupców zza granicy odwiedzających ich sklep. Bolesławiec jest więc marką rozpoznawalną nawet w odległych rejonach świata.

Fenomen ceramiki z Bolesławca

Eksport do innych krajów

Dużymi rynkami eksportu dla tradycyjnej ceramiki z Bolesławca są także Stany Zjednoczone i Izrael. Co ciekawe, mieszkańcy tych krajów, w dolnośląskich folkowych motywach dopatrują się nawiązań do własnych tradycji. W Stanach Zjednoczonych najlepiej sprzedają się wyroby w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, co stanowi odwołanie do flagi tego kraju. Popularne są także motywy gwiazdek. Z kolei mieszkańcom Izraela biało niebieska porcelana przypomina ich własne barwy narodowe.

Jakość

Jednak sam wygląd to za mało, aby zdobyć tak wielką popularność. Ceramika z Bolesławca jest też wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Dzieje się tak ze względu na użyte do produkcji materiały oraz specyficzną metodę ich obróbki. Porcelana z Bolesławca jest też w dużym stopniu tworzona i ozdabiana ręcznie.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Prezenty, które od lat znajdują się na liście wymarzonych zabawek…