Skąd biorą się natrętne myśli i jak sobie z nimi poradzić?
Natrętne myśli mogą zaatakować każdego, niezależnie od tego czy dana osoba cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy nie. Nieprzyjemne wyobrażenia, które często nie mają żadnego logicznego uzasadnienia mogą wywołać u nas skrajnie negatywne emocje, takie jak lęk, niepokój, wstyd czy poczucie winy. A co gorsza, bardzo trudno się ich pozbyć. Co robić w takiej sytuacji?
Skąd biorą się natrętne myśli?
Wszystko odbywa się w głowie, a dokładniej w umyśle. Natrętne myśli bardzo często towarzyszom osobą cierpiącym na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli tzw. nerwicę natręctw. Nie oznacza to jednak, że zdrowe osoby są w pełni wolne od tego typu doświadczeń.
Pojawienie się takich wrażeń często wynika z przesadnego zamartwiania się, dużego lęku czy poczucia winy, które doprowadza do obrazowania negatywnych scenariuszy. Taki stan bardzo często towarzyszy również osobom religijnym, które panicznie obawiają się popełnienia ciężkiego grzechu.
Natrętne myśli mogą pojawić się również u kobiet, cierpiących na depresję poporodową. Wynikają one z szeregu obaw, że świeżo upieczone mamy nie poradzą sobie z opieką nad dzieckiem, a nawet, że zrobią mu krzywdę.
Jak sobie z nimi radzić?
Nie ma jednej prostej metody na zneutralizowanie ich wpływu. Nerwica natręctw jest schorzeniem bardzo trudnym do zwalczenia, która wymagać będzie konsultacji ze specjalistą. Jeśli jednak nie zdiagnozowano u nas tego typu zaburzeń, możemy spróbować zastosować jedną z kilku wskazówek:
Sposób nr 1. Przestań wierzyć w natrętne myśli. W rzeczywistości są to wizualizacje scenariuszy wydarzeń, które niemal w stu procentach nie zdarzą się w prawdziwym życiu. Warto więc podjąć próbę ich zakwestionowania.
Sposób nr 2. Zmniejsz wymagania wobec siebie. Często natrętne myśli wynikają z restrykcyjnego systemu nakazów i zakazów, którym się posługujemy. To główny problem perfekcjonistów, którzy zawsze chcą robić wszystko jak najlepiej, lecz często im to po prostu nie wychodzi. Pozwolenie sobie na bycie mniej doskonałym może więc złagodzić negatywne emocje.
Sposób nr 3. Nie walcz z natręctwami. Wiele osób próbuje wyrzucić je z głowy, zamaskować lub zignorować, co jednak nie daje wymiernego efektu. Lepszą metodą jest zaakceptowanie tych emocji i uważne przyglądanie się im. Pozwoli to dotrzeć do przyczyny natrętnych myśli i nauczyć się je kontrolować.
A może to jednak nerwica?
Jeżeli stany obsesyjne pojawiają się dość często, warto skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistyczną poradnią. Natrętne myśli mogą być symptomem poważnych schorzeń o podłożu psychologicznym, które bardzo ciężko wyeliminować jest samodzielnie. Na szczęście poradnie takie jak Harmonia Lux Med udzielają kompleksowego wsparcia w diagnostyce ODC i stanów depresyjnych.
Bagatelizowanie natrętnych myśli może znacznie pogorszyć stan pacjenta. Z biegiem czasu choroba będzie się rozwijać, a negatywne emocje mogą przerodzić się w poważniejsze stany. Jeśli więc zauważymy u siebie czy bliskich niepokojące objawy, najlepiej skonsultować je z doświadczonym specjalistą.
Artykuł sponsorowany