Praca w policji- wszystko, co warto o niej wiedzieć
Służby mundurowe od niepamiętnych czasów cieszą się doskonałą renomą i reputacją. Nic więc dziwnego, że zawód policjanta cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona młodych osób, które wchodzą na rynek pracy, szukając dla siebie doskonałego kierunku zawodowego na wiele lat. Jak zostać policjantem? Jak wygląda standardowe wyposażenie policjanta? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Jak zostać policjantem?
By móc wykonywać zawód policjanta, należy posiada obywatelstwo polskie oraz pełnię praw publicznych. Należy także posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Nie można być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu, jak również należy cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Co więcej, należy przejść także cały proces dostania się do policji. Składa się ona z testu czterdziestu pytań jednokrotnego wyboru, testu sprawności fizycznej, badań psychologicznych, rozmowy rekrutacyjnej, jak również konieczność stawania przed komisją lekarską.
Dużą popularnością cieszą się szkoły policyjne bądź technikum o takim profilu, które doskonale przygotowują kandydatów do wykonania zawodu policjanta.
Wyposażenie policjanta
Umundurowanie policji to sprawa pierwszorzędna, by móc zapewnić właściwą ochronę i bezpieczeństwo. Co powinien mieć policjant? Zdecydowanie najważniejszy jest mundur policyjny. Dodatkowo nie sposób nie wspomnieć także o takich elementach jak:
- rękawiczki taktyczne,
- buty militarne,
- czapka służbowa i ćwiczebna,
- kamizelka ostrzegawcza,
- kurtka gabardynowa
i inne. Co więcej, wyposażenie możemy podzielić na służbowe, reprezentacyjne i ćwiczebne.
Chcąc wykonywać zawód policjanta, należy wziąć pod uwagę ryzyko pracy w policji. Policjant niejednokrotnie bywa narażony na niebezpieczeństwo. Stres w pracy policjanta to kolejna kwestia, na którą będzie trzeba się uodpornić. To jednak piękna praca, która przynosi wiele satysfakcji i pozwala na ochronę praworządności.
Praca w służbach mundurowych w zależności od uzyskanego stopnia różni się podejmowanym ryzykiem w codziennej pracy. Najczęstsze zagrożenia dla Policjantów to obrażenia ciała, trwałe kalectwo, a w skrajnych przypadkach utrata życia. Ryzyko występuje wśród osób pracujących przy wypadkach drogowych, interwencjach z użyciem broni palnej. Do zagrożeń nieobejmujących uszkodzenia ciała należą również choroby serca, nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne związane z pracą w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Artykuł sponsorowany