Aparat nakładkowy Invisalign w Warszawie: proste i dyskretne leczenie ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne kojarzy Ci się wyłącznie z wyrzeczeniami, widocznymi metalowymi zamkami i drutami, które ranią dziąsła? Nic bardziej mylnego! Proces naprawy zgryzu może być skuteczny, dyskretny, a przy tym wygodny w użytkowaniu – poznaj bliżej aparat nakładkowy Invisalign.
Aparat Invisalign – działanie
Aparat Invisalign jest często określany jako „niewidoczny aparat na zęby”, ponieważ składa się z transparentnych nakładek, które są stworzone z termoplastycznego silikonu i specjalnie zaprojektowane dla każdego pacjenta.
Przygoda z systemem Invisalign zaczyna się od konsultacji z ortodontą, który wykonuje serię zdjęć RTG i pobiera wyciski, na podstawie których tworzy się zestaw tzw. alignerów (nakładek). Co więcej, dzięki zaawansowanej technologii obrazowania 3D specjalista może zwizualizować efekt jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Na początku pacjent otrzymuje wspomniany zestaw nakładek, które musi nosić przez około dwa tygodnie. Po tym czasie alignery wymienia się na kolejne z serii, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Prostowanie zębów nakładkami – zalety
Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim estetyka – nakładki są niemal niewidoczne, co pozwala pacjentom na komfortowe noszenie bez obaw o to, jak się prezentują. Następna istotna kwestia to higiena, która przy aparacie Invisalign nie stanowi żadnego wyzwania, ponieważ nakładki można w każdym momencie ściągnąć, co znacznie ułatwia czyszczenie jamy ustnej. To również przekłada się na komfort jedzenia posiłków – pacjenci leczeni tą metodą nie muszą rezygnować z ulubionych potraw. Mogą jeść to, na co mają ochotę, o ile przed ponownym założeniem nakładek dokładnie wyczyszczą zęby
Nieocenioną zaletą jest także komfort – brak zamków i drutów kaleczących jamę ustną, które stanowią nieodłączny element metalowego aparatu ortodontycznego, sprawia, że noszenie nakładek jest właściwie bezbolesne. Oczywiście pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort lub napięcie w pierwszych dniach noszenia nowych alignerów, jednak jest to etap przejściowy.
Ponadto wizyty kontrolne odbywają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku stałych aparatów ortodontycznych. Dlaczego? Dzięki temu, że nakładki doskonale przylegają do zębów, to specjalista nie musi tak często ingerować w proces leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 10 tygodni, a w niektórych przypadkach nawet raz na kwartał. Leczenie z pomocą nakładek Invisalign w Warszawie oferuje klinika Dental Fraternity.
Czy aparat Invisalign poradzi sobie z każdą wadą zgryzu?
Niestety nie każda osoba kwalifikuje się do tego sposobu naprawiania zgryzu. Nakładki Invisalign są szczególnie skutecznie w leczeniu lekkich i umiarkowanych wad zgryzu. Zalicza się do nich przerwę między zębami, lekkie przemieszczenia czy niektóre przypadki zgryzu krzyżowego. Natomiast bardziej skomplikowane wady, np. progenia, retrogenia, laterogenia czy zgryz otwarty, kwalifikują się nawet do leczenia operacyjnego. W ich przypadku rekomendowane są tradycyjne aparaty, które oferują większą precyzję i kontrolę przemieszczania się zębów. U każdego pacjenta kluczowa jest zatem konsultacja z ortodontą, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań do wykorzystania nakładek Invisalign.
Koszt nakładki Invisalign
Ostateczna cena za leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu Invisalign zależy przede wszystkim od tego, ile trwa cały proces. Pełny kosztorys jest przygotowywany razem z planem leczenia na wizycie konsultacyjnej i może być bardzo różny – w zależności od specyfiki konkretnego przypadku.