Bawimy się klockami! Jaką rolę odgrywają w rozwoju dziecka?

Wychowanie dziecka to nie tylko obowiązki i troska, ale także radość i zabawa. Wspólne spędzanie czasu z maluchem jest ważne nie tylko dla jego prawidłowego rozwoju, ale także dla nas, dorosłych.

Zabawy z dziećmi pozwalają nam miło spędzić beztroskie chwile, a jednocześnie pomagają stymulować ich rozwój i to w wielu zróżnicowanych aspektach. Jeśli zastanawiacie się, na jaką zabawę się zdecydować, wraz z Enfamil.pl, podpowiadamy – wybierzcie klocki! Ich układanie dostarczy Wam i Waszym pociechom mnóstwa radości, a przy tym wspaniale wpłynie na rozwój maluchów i na pewno nie pozwoli Wam się nudzić.

Dlaczego klocki?

Zwykłe i znane od bardzo dawna klocki są doskonałą alternatywą dla wszystkich śpiewających, grających i świecących zabawek, które bywają określane mianem edukacyjnych. Dlaczego? W ich przypadku zadaniem dziecka jest wyłącznie powtarzanie tych samych czynności i powielanie jednego schematu działania. Tego typu zabawki, w przeciwieństwie do klocków, nie kształtują wyobraźni dziecka, nie pozostawiają mu swobody wyboru i otwartości na zmiany, nie rozwijają kreatywności. Tymczasem to właśnie klocki doskonale stymulują rozwój dzieci i należą do kategorii zabawek, które powinno posiadać absolutnie każde dziecko.

Zabawa klockami pozwala ćwiczyć zdolności manualne dziecka, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniale pobudza i rozwija wyobraźnię i kreatywność, uczy współdziałania i dzielenia się, pomaga rozróżniać kolory, kształty, rozmiary, uczy rozumienia zwrotów przestrzennych (nad, pod, obok, itp.) . Klocki to zabawka uniwersalna, która sprawdzi się zarówno z przypadku chłopców jak i dziewczynek, i co więcej, bez względu na ich wiek.

Kiedy dziecko jest bardzo małe, początkowo zabawa klockami będzie dotyczyła wyłącznie niszczenia zbudowanych przez Ciebie wież lub innych elementów. Wraz ze swoim rozwojem maluch coraz częściej będzie podejmował pierwsze próby samodzielnego budowania i dopasowywania do siebie różnych elementów, najpierw zaledwie dwóch – trzech, by na kolejnych etapach wzrostu zaskoczyć Cię całkiem pokaźną budowlą.

Jakie wybrać?

Tak jak już wspomnieliśmy, klocki są zabawką uniwersalną, co oznacza, że bawić się nimi mogą zarówno bardzo małe dzieci, jak i starsze, w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ważne jednak, aby podczas ich doboru kierować się wiekiem dziecka, dla którego mają być one przeznaczone. W przypadku bardzo małych dzieci klocki powinny składać się z dużych i raczej prostych elementów, które są dla nich bezpieczniejsze.

Wraz ze wzrostem naszej pociechy możemy sięgać po klocki bardziej skomplikowane w swojej budowie, których ułożenie będzie sprawiało naszym pociechom odrobinę więcej trudności. Zawsze jednak wybierajmy te rodzaje klocków, których budowanie pozwala dziecku na podejmowanie własnych działań, a nie tylko odtwarzanie metod zalecanych przez producenta zabawki.

Jak się bawić?

Klockami można się bawić na różne sposoby. Oprócz budowania różnych prostych lub bardziej skomplikowanych konstrukcji, klocki mogą być używane także do innych zabaw, które stymulują rozwój dzieci. Oto kilka z nich.

Nauka koloru i kształtu

Usiądź ze swoją pociechą na dywanie. Wysp obok was różnokolorowe klocki. Wybierz dwa lub trzy z nich i nazwij je odpowiednim kolorem. Czynność powtórz dwukrotnie. Następnie odłóż klocki na bok i poproś swojego malucha, aby podał Ci klocek w wybranym przez Ciebie kolorze. Nie zawsze już pierwsza próba musi być udana, ale taką zabawę można powtarzać wielokrotnie. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko coraz lepiej radzi sobie z zadaniem, możesz dodać więcej kolorów lub wymieszać je ze sobą, aby utrudnić maluchowi ich odnalezienie. W podobny sposób możecie uczyć się kształtów.

Mnie i więcej

Z różnokolorowych klocków zbuduj dwie wieże – jedną mniejszą, drugą większą. Ustaw je obok siebie. Wyjaśnij dziecku różnice pomiędzy obiema budowlami. Następnie poproś je, aby wskazało mniejszą lub większą konstrukcję. Potem dobudujecie wieże tak, aby były ze sobą równe i wyjaśnij maluchowi, jak to się stało. Możesz także poprosić swoją pociechę, aby odjęła od jednej z nich trochę klocków. Zabawę można powtarzać bardzo często, tak, aby dziecko zobaczyło, jak można dodawać lub odejmować do siebie różne rzeczy.

Ćwiczymy precyzję i manualne zdolności

Zbuduj dla swojego malucha kilka budowli i ustaw je na kształt małego miasteczka. Pozostaw pomiędzy nimi przestrzeń, która będzie udawała uliczkę. Weź do ręki mały samochodzik, który z Twoją pomocą będzie jeździł po wymyślonej ulicy. Staraj się pokonywać przeszkody tak, aby ich nie dotykać. Następnie zamieńcie się rolami. Niech Twoja pociecha zostanie kierowcą i próbuje omijać przeszkody na swojej drodze. W ten sposób dziecko uczy się precyzyjnych ruchów i ćwiczy zdolności manualne rączki.

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pozytywne myślenie, otwarty umysł, zdrowie i uśmiech. Jak sprawić, żeby…