Choroby oczu – czynniki je powodujące
Nie da się ukryć, że aparat wzroku każdego dnia narażony jest na kontakt z niesprzyjającymi czynnikami. Wiele z nich może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, a późniejsze komplikacje mogą wywołać poważne schorzenia. Wobec tego, jakie schorzenia oczu występują najczęściej i co je powoduje?
Jakie są rodzaje schorzeń narządu wzroku?
Choroby oczu to tak naprawdę szeroka i różnorodna grupa schorzeń, które pojawiają się w obrębie narządu wzroku. Mogą one dotykać zarówno samych elementów aparatu wzrokowego – spojówki, siatkówki i rogówki, ale mogą także odnosić się do ich trwałego uszkodzenia. Choroby oczu można podzielić na kilka rodzajów. Można wśród nich wymienić np.:
- stany zapalne rogówki, siatkówki czy twardówki – może powodować je alergia oczu;
- choroby oczu wynikające z naturalnych procesów starzenia się organizmu jak np. zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra;
- choroby oczu wynikające z pracy w niesprzyjających warunkach jak np. zespół suchego oka, powodowany długotrwałą pracą przy komputerze
Warto tu również wskazać na wady, które nie są faktycznie schorzeniami, aczkolwiek uznawane są za nieprawidłowości w obszarze aparatu oka. Wada wzroku nie jest jednak leczona, a jedynie korygowana.
Jakie schorzenia oczu występują najczęściej?
Choroby oczu dzielą się na kilka grup, co uzależnione jest powodującymi je czynnikami. Jednak wśród nich można wskazać na te, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Zaliczają się do nich:
1. Alergie i stany zapalny
Alergia oczu popularnie uznawana jest za zapalenie spojówek. Może ona przybierać postać sezonową lub przewlekłą. Alergia oczu objawia się np. łzawieniem, pieczeniem czy swędzeniem gałek ocznych. Zazwyczaj alergia oczu ustępuję w momencie, utraty kontaktu z alergenem ją powodującym.
2. Zwyrodnienie plamki żółtej
Te choroby oczu są ściśle związane ze starzeniem się organizmu. Niestety, alergia oczu może zostać wyleczona, zaś zwyrodnienie plamki żółtej już nie. Choroba ta doprowadza do pogorszenia się jakości widzenia, a ryzyko jest wystąpienia zwiększa się np. wraz ze współistniejącą cukrzycą lub nawet i otyłością.
3. Jaskra
To bardzo poważna choroba narządu wzroku, którą trzeba zdiagnozować odpowiednio wcześnie, ponieważ może doprowadzić ona do utraty widzenia. Jaskra – objawy są dość wyraźne i nie sposób ich przeoczyć. Mogą pojawić się chroniczne bóle głowy, wymioty i nudności, a także pojawienie się świetlistych obręczy podczas spoglądania na źródło światła.
4. Zaćma
Zaćma jest przyczyną największej ilości przypadków całkowitej utraty wzroku na świecie. Doprowadza ona do zmętnienia soczewki oka, a dotknięte zaćmą osoby stopniowo tracą jakość i ostrość widzenia.
Co powoduje schorzenia narządu wzroku?
Choroby narządu wzroku powodowane są przez wiele, różnorodnych czynników. Alergia oczu wywołana jest kontaktem z alergenem, zaś zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej są najczęściej spowodowane postępującymi procesami starzenia się organizmu. Jednocześnie istnieje szereg czynników, które zwiększa ryzyko zapadania na choroby wzroku. Można wśród nich wymienić cukrzycę, otyłość czy nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.
Materiał partnera