Jak rekonstrukcja brodawki sutkowej pomaga kobietom odzyskać pewność siebie?

rekonstrukcja brodawki sutkowej

Piersi są dużym atrybutem kobiet i często po takiej operacji spada samoocena, niektóre kobiety czują się zdecydowanie mniej kobieco. Odtworzenie piersi oczywiście poprawia ten komfort, jednak aby go odzyskać w 100 % musi być odtworzona brodawka sutkowa, tak aby chętniej patrzeć na siebie w odbiciu lustra. Wiele kobiet ma z tym problem, a taka rekonstrukcja pozwala im odzyskać poczucie kobiecości, zachować wysoką samoocenę. Mówi kosmetolog, Karolina Hauzner.

Ewelina Salwuk-Marko: Co to jest rekonstrukcja brodawki? I kiedy sie ją wykonuje?

Karolina Hauzner: Rekonstrukcja brodawki to zabieg, który wykonujemy po mastektomii lub liftingu piersi, kiedy nie mamy naturalnej brodawki, jest ona zdeformowana lub zdarzają się sytuacje kiedy wdaje się martwica tkanki po przebytej operacji, wtedy musimy opracować bliznę i dopiero po tym możemy wykonać rekonstrukcję brodawki np. poprzez wykonanie pigmentacji medycznej dającej efekt trójwymiarowy. Chirurdzy czasem podczas zabiegu próbują zachować naturalną brodawkę lub ją odtworzyć, niestety nie zawsze się to udaje co powoduje duży dyskomfort u kobiety, która przeszła taką operację.

rekonstrukcja brodawki sutkowej

Jakie są metody rekonstrukcji brodawki sutkowej?

Mamy kilka metod w jaki sposób można odtworzyć brodawkę sutkową. Zabieg taki możemy wykonać po około 3 miesiącach od zabiegu rekonstrukcji piersi jak i po zakończeniu leczenia chemioterapią lub radioterapią jeśli były takie wskazania. Chirurdzy w celu odtworzenia brodawki stosują miejscową plastykę płatkową, gdzie zostaje wykorzystywana skóra przyległa do wytworzenia wzniesienia brodawki, niestety ta metoda nie sprawdzi się u każdej pacjentki, zwłaszcza jeśli skóra jest bardzo napięta lub jeśli są blizny w tej okolicy. Można również wykonać przeszczep pobrany z drugiej brodawki jeśli ta pierś była zdrowa. Do rekonstrukcji również wykorzystywane są fragmenty zza ucha lub jego płatka wraz z chrząstką, skórę wewnętrzną uda lub skórę z warg sromowych, które kolorem bardzo przypominają również kolor brodawki.

Osoby wykonujące pigmentację medyczną, wykorzystują efekt światłocieni tworząc pigmentację brodawki w zjawisku optycznym 3D, który potrafi przypominać odwzorowanie brodawki oraz sutka, który wydaje się być wystającym.

Jakie są korzyści z rekonstrukcji brodawki sutkowej? Bo chodzi chyba nie tylko o sam wygląd prawda?

Piersi są dużym atrybutem kobiet i często po takiej operacji spada samoocena, niektóre kobiety czują się zdecydowanie mniej kobieco. Odtworzenie piersi oczywiście poprawia ten komfort, jednak aby go odzyskać w 100 % musi być odtworzona brodawka sutkowa, tak aby chętniej patrzeć na siebie w odbiciu lustra. Wiele kobiet ma z tym problem, a taka rekonstrukcja pozwala im odzyskać poczucie kobiecości, zachować wysoką samoocenę.

Czy istnieje jakieś ryzyko lub powikłania związane z tym zabiegiem?

Jeśli chodzi o pigmentację medyczną, to przeprowadzamy bardzo szczegółowy wywiad przed zabiegiem, jak również proszę klientki o zgodę od lekarza na jego wykonanie, jeśli wszystko będzie dobrze omówione przed zabiegiem, wykluczone przeciwwskazania, alergie to wtedy ryzyko jest praktycznie zerowe.

rekonstrukcja brodawki sutkowej

Jak długo trwa taki zabieg?

Na zabieg musimy zarezerwować trochę czasu, wszystko zależy od tego czy mamy wystający sutek, czy musimy go dopiero stworzyć poprzez pigmentację jak również czy będziemy pigmentować jedną, czy dwie piersi. Minimalnie należy zarezerwować sobie 1,5 –2 godziny.

Czy taka rekonstrukcja jest bolesna?

Zabieg nie jest zupełnie bezbolesny, jest odczucie drapania oraz miejscami delikatnego kłucia. W przypadku bardzo wrażliwej skóry można zastosować płyn relaksujący, natomiast nie jest to konieczne. Klientki są szczęśliwe, że wyjdą z pięknymi brodawkami więc zazwyczaj nie myślą o odczuciach bólowych.

Jak sie przygotować do takiego zabiegu i o czym pamiętać już po nim?

Przed zabiegiem dobrze jest mocno nawilżać piersi, aby skóra była jak najbardziej zregenerowana, w przypadku jeśli są blizny to najpierw musimy wykonać zabiegi mikropunktury ScarInk, aby je zniwelować oraz doprowadzić do jak najbardziej wypłaszczonej powierzchni. Po zabiegu trzeba bardzo uważać na pigmentację, najlepiej nie nosić biustonosza przez pierwsze dni, nie przegrzewać piersi jak również należy zrezygnować z długich kąpieli, korzystania z basenu lub sauny przez minimum dwa tygodnie.

Jakie są najczęściej oczekiwania kobiet dotyczące wyglądu takiej brodawki?

Najczęściej kobiety chciałaby aby wyglądała tak jak kiedyś lub aby była zbliżona do drugiej zdrowej jeśli została. Jedne Panie chcą większe, drugie mniejsze jak również możemy zrobić  pigmentację w odcieniu bardziej różowym lub bardziej brązowym

Czy to miejsce jest jakoś wrażliwe?

Skóra na piersiach jest bardzo delikatna, unerwiona i wrażliwa dlatego po zabiegu miejsce na pewno będzie zaczerwienione oraz opuchnięte. Proces pełnego gojenia to około miesiąc czasu, zewnętrznie oczywiście dużo szybciej będzie wyglądać na zagojone, natomiast w głębszych warstwach skóra będzie się jeszcze przebudowywać a kolor będzie się zmieniał.

Jakie są kroki  pielęgnacji po rekonstrukcji brodawki sutkowej?

Przez pierwszą dobę klientka ma naklejony specjalny plaster second skin, aby miejsce po pigmentacji goiło się bez naruszania czy obcierania ubraniem, po zdjęciu plastra ważna jest odpowiednia higiena, jak i smarowanie aby nie doprowadzać do przesuszania. Przez pierwsze dni najlepiej zrezygnować z noszenia biustonosza i wybierać bardziej wygodne ubrania.

Karolina Hauzner

mgr Kosmetologii Klinicznej studentka kierunku pielęgniarstwa

Pasjonatka podróży i odkrywania nowego.
Od 14 lat jest związana z branżą beauty. To, co robi, jest jej pasją, dlatego nie odbiera tego
jak pracę, a raczej coś, co sprawia jej ogromną przyjemność.

Mówi o sobie: „Uwielbiam wydobywać kobiece piękno, dlatego zakres moich usług jest
bardzo bogaty. Uważam, że nie sztuką jest zrobić coś sztucznego, większym wyzwaniem
jest zrobić to tak, abyś czuła się jeszcze piękniejsza, a niekoniecznie, aby inni widzieli, czy
i co zostało zrobione”.

www.makijazpermanentnypiaseczno.pl

Oprócz tego, że szkoli i sprawia jej to ogromną przyjemność, sama uczestniczy w wielu
szkoleniach, stawia na swój ciągły rozwój po to, aby jej kwalifikacje były na najwyższym
poziomie, tak by klientki czuły się bezpiecznie w jej rękach. Każda kobieta ma swój
temperament, dlatego zawsze podchodzi bardzo indywidualnie to każdej z klientek
i tak samo dobiera zabiegi czy makijaż permanentny – nie pracuje schematami, tylko
dopasowuje usługę do oczekiwań.

Od niedawna jej miłością stała się Mikropunktura ScarInk – jest to metoda, gdzie
jestem w stanie pomóc w bardzo różnym przypadkach, od blizn małych do rozległych
po poparzeniach. Jak również pigmentacja brodawki piersiowej, która sprawia,że kobiety mogą poczuć się piękniej.

Pomysłotwórczyni oraz organizatorka Kongresu Kosmetologicznego Science of Cosmetology,
Poza pracą jej miłością są podróże, sprawia jej ogromną przyjemność odkrywanie nowych
miejsc, ludzi oraz jedzenia.

Share