Co daje piaskowanie zębów?

Co daje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg oczyszczania zębów z płytki nazębnej oraz przebarwień powierzchownych. Zabieg piaskowania przeprowadzany w klinice stomatologicznej, wykonywany wyłącznie przez przeszkolony personel. Zazwyczaj jest to lekarz stomatolog lub higienistka.

Spis treści

  • Co daje piaskowanie zębów?
  • Piaskowanie zębów NFZ.
  • Czy piaskowanie usuwa kamień?
  • Piaskowanie zębów ile trwa?
  • ile kosztuje czyszczenie zębów z kamienia?
  • Profilaktyka po piaskowaniu zębów.
  • Przeciwwskazania piaskowania zębów.
  • Czy piaskowanie wybiela zęby?
  • Jaki jest smak piasku dentystycznego?

Piaskowanie zębów odbywa się za pomocą piaskarki stomatologicznej, która pod ciśnieniem wyrzuca specjalny piasek dentystyczny prosto w zęby. Dzięki odpowiedniej grubości ziaren piasku i mocy piaskarki, usuwany jest osad bez uszkodzenia szkliwa zębów.

Wyróżnia się piaskowanie poddziąsłowe, którego zadaniem jest usunięcie biofilmu bakteryjnego zlokalizowanego w kieszonkach przyzębnych oraz piaskowanie naddziąsłowe, które poza biofilmem bakteryjnym usuwa również powierzchowne zewnątrzpochodne przebarwienia.

Piaskowanie zębów NFZ

Dbając o higienę jamy ustnej należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Szczególnie, że w ramach NFZ raz w roku można zrobić zabieg piaskowania zębów bezpłatnie dla osób objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wystarczy, że znajdziesz gabinet stomatologiczny współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia i umówisz się na wizytę. Bezpłatny zabieg obejmuje zarówno szczękę i żuchwę, a także instruktaż higieny jamy ustnej.

Czy piaskowanie usuwa kamień?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje na zębach. W jej skład wchodzą resztki pokarmowe, składniki silny czy bakterie. Pod wpływem związków zawartych w ślinie płytka nazębna ulega mineralizacji i stopniowemu utwardzeniu. To właśnie jest kamień nazębny. 

Piaskowanie zębów usuwa kamień nazębny, natomiast jeśli złogi są zbyt duże i twarde, zwykłe piaskowanie może nie wystarczyć. Wtedy należy zastosować skalling.

Piaskowanie zębów ile trwa?

Piaskowanie zębów trwa około 10 – 15 minut. W zależności od ilości osadu nazębnego, doświadczenia osoby wykonywującej zabieg oraz jakości piaskarki i ścierniwa. Zabieg przeprowadza się zarówno na zębach dolnych i górnych. Piaskowanie nie sprawia bólu, ale może powodować delikatne podrażnienia odsłoniętych dziąseł.

ile kosztuje czyszczenie zębów z kamienia?

Cena czyszczenia zębów różni się w zależności od wykonanego zabiegu. Piaskowanie zębów kosztuje około 100 – 250zł. Natomiast wykonanie skallingu to koszt około 150 – 300zł. Do tego może dojść zabieg fluoryzacji ok 50 – 100zł.

Profilaktyka po piaskowaniu zębów

Bezpośrednio po zabiegu piaskowania zębów najlepiej odczekać minimum 12h zanim spożyjemy pokarmy, które zawierają dużo barwnika, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, jagody, czarne winogrono, czerwone warzywa (burak, papryka) oraz tzw. produktów kwaśnych, które mogą wywołać nadwrażliwość. Należy również zrezygnować z palenia papierosów. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli będziemy długotrwale stosować białą dietę, czyli nabiał, ryż, jasne owoce czy warzywa.

Pisząc o profilaktyce należy pamiętać o regularnym myciu zębów, płukaniu jamy ustnej i używania nici dentystycznych – najlepiej po każdym posiłku. To również przedłuży efekt piaskowania

Przeciwwskazania piaskowania zębów

Przeciwwskazaniami do zabiegu piaskowania są choroby w układzie oddechowym takie jak: astmazapalenie oskrzeli, pylica. Zabiegu piaskowania nie można wykonać również stanach zapalnych jamy ustnej i po jej niezagojonych urazach.

Przed piaskowaniem zębów należy dopytać pacjenta o możliwe alergie, gdyż niektóre składniki piasku również je wywołują. W takim przypadku może być konieczna zmiana producenta piasku na akceptowalny przez pacjenta. Piaskowanie z użyciem proszku na bazie dwuwęglanu sodu nie powinno być wykonywane u pacjentów będących na diecie niskosodowej, ale również w przypadku zdemineralizowanego szkliwa czy w miejscach wypełnień na bazie amalgamatu, kompozytu i glassjonomerów, gdyż mogą zostać zmatowione.

Przeciwwskazaniem do zabiegu piaskowania zębów są również m.in. choroby:

  • zaburzenia czynności nerek,
  • choroba Addisona,
  • choroba Cushinga,
  • zasadowica metaboliczna,
  • przyjmowanie mineralokortykosteroidów,
  • leków moczopędnych.
  • preparatów potasu.

Dwuwęglan sodu nie powinien być także stosowany u pacjentów w trakcie leczenia aparatami stałymi, u których zastosowano zamki ortodontyczne z tworzywa sztucznego.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Celem piaskowania zębów jest usunięcie płytki nazębnej, podczas którego usuwane są również delikatne przebarwienia, które mogą dawać efekt bielszych zębów. Jaśniejsze zęby po zabiegu piaskowania są spowodowane ich oczyszczeniem, a nie ich wybielaniem. Aby wybielić zęby należy zastosować zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym.

Jaki jest smak piasku dentystycznego?

Piasek dentystyczny może mieć różnych smak, który powoduje przyjemniejsze uczucie w jamie ustnej podczas zabiegu. Najpopularniejsze smaki piasku to:

  • Mięta,
  • cytryna,
  • wiśnia,
  • truskawka,
  • melon,
  • porzeczka.
dentalstore

Więcej informacji na temat różnych smaków czy składu piasku znajdziesz na stronie https://dentalstore.pl/

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
No właśnie, jak dobrze wybrać pościel dla dziecka. Pytanie tak…