Co to jest dentofobia? Czy bać się wizyty?
Lęk przed dentystą towarzyszy nam pomimo nieustannego rozwoju medycyny i środków znieczulających. Niektórzy z nas boją się tylko nieznacznie i próbują odkładać wizytę o kolejny tydzień bez powodu. Inni natomiast przerażeni są tak bardzo, że odwiedzenie gabinetu stomatologicznego jest dla nich wręcz niemożliwe. Co to jest dentofobia?
Czym jest dentofobia?
Dentofobia to strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Choć wydaje się to trywialnym problemem, to w rzeczywistości może mieć on bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlaczego? Ponieważ strach przed wizytą u stomatologa jest podobny do obawy przed lataniem samolotem na poziomie nie tylko psychologicznym, lecz również biochemicznym. W obu przypadkach nasz organizm wydziela ogromne ilości adrenaliny, co skutkuje przyspieszoną akcją serca. To zaburzenie psychiczne jest więc szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na nadciśnienie i i inne choroby układu krążenia.
Dentofob zrobi wszystko, by tylko nie znaleźć się w gabinecie. Rekordziści potrafią unikać leczenia nawet kilkanaście lat. Ich lęk ma podłoże nerwicowe i często wiąże się z traumatycznym wydarzeniem z przeszłości. W niektórych przypadkach wystarczy nawet opowieść o nieprzyjemnym leczeniu stomatologicznym. Jest to najczęściej obserwowane w przypadku dzieci. Warto w tym miejscu zauważyć, że brak regularnych wizyt u dentysty wiąże się ze zmniejszaniem odporności na ból, co w prosty sposób prowadzi do pogłębiania się dentofobii.
Czego się boimy?
Przede wszystkim bólu. Najgorsze doświadczenia mamy z wyrywaniem zębów i leczeniem kanałowym. To drugie jest szczególnie traumatyczne dla nieco starszego pokolenia. Niedoskonałe zdjęcia, brak mikroskopu i pośpiech to czynniki, które sprawiały, że kiedyś endodoncja była zabiegiem wyjątkowo traumatycznym. Wiele osób przyznaje, że bardziej niż bólu, obawia się raczej nieznanego. Brak znajomości procedur sprawia, że czują się bezsilni w trakcie przeprowadzenia zabiegu. Część pacjentów, którzy cierpią na ten rodzaj fobii, w ankietach odpowiada, że wstydzi się stanu swojego uzębienia i nie chce zostać negatywnie oceniona przez dentystę.
Jak sobie radzić z dentofobią
Sposobów na poradzenie sobie z lękiem jest wiele i warto zastosować kilka z nich, by wizyta u dentysty była dla nas mniej przerażająca. Psychologowie współpracują na tej płaszczyźnie z dentystami i pacjentami. Radzą oni przede wszystkim, byśmy wybrali się do stomatologa, który polecany jest nam przez naszych znajomych. W ten sposób budowane jest początkowe zaufanie.
Dobrym pomysłem jest również uprzedzenie dentysty o naszych lękach. Dzięki temu on i cały personel w gabinecie będzie w stanie przygotować się lepiej do naszej wizyty. Wiele osób wstydzi się o tym mówić, jednak trzeba mieć świadomość, że stomatolog ma do czynienia z takimi pacjentami dosyć często i z jego perspektywy jest to dość naturalne zjawisko. Dobrze przygotowany dentysta będzie nas informował o tym, jakie będą kolejne etapy leczenia. Świadomość całego procesu sprawi, że nasz lęk powinien być mniejszy.
Jeśli boimy się tradycyjnego znieczulenia, to nowoczesna stomatologia wychodzi nam naprzeciw z gazem rozweselającym. Jest on stosowany zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci. Dzięki niemu nie będziemy odczuwać bólu, a jednocześnie poczujemy się znacznie bardziej zrelaksowani, więc cała wizyta powinna przebiegać dla nas o wiele lepiej.
Warto zdać sobie też sprawę, że współcześnie dentyści dysponują znacznie nowocześniejszymi metodami, dzięki którym ból można wyeliminować całkowicie. Warto spytać na przykład o żel, który stosowany jest w leczeniu próchnicy zamiast tradycyjnego wiertła. To właśnie odczucia podczas borowania najczęściej powstrzymują pacjentów przed umówieniem się na wizytę u stomatologa.
Bianco Gabinet Stomatologiczny
Artykuł powstał przy współpracy z bianco-stomatologia.pl oferującej usługi w zakresie: ortodoncji, protetyki zębów, endodoncji, pedodoncji, implantologii oraz stomatologii estetycznej.