Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Badaniem pozwalającym na wykrycie rozmaitych nieprawidłowości w organizmie jest rezonans magnetyczny. Za jego pomocą możliwe staje się znalezienie ognisk nowotworowych już we wczesnym stadium. To z kolei pozwala na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Im wcześniej to nastąpi, tym większe szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Za pomocą rezonansu magnetycznego można dobrze poznać ludzką anatomię, uwidocznić struktury ciała.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym cechującym się bardzo dużą dokładnością. Stosuje się je do diagnozowania przeróżnych chorób. Służy do tego specjalne urządzenie wykorzystujące działanie pola magnetycznego. Pozwala na zobrazowanie dowolnego obszaru ciała. Aparat MRI wytwarza pole magnetyczne, które wpływa na ułożenie protonów wodoru, obecne w ludzkim organizmie. Generują one fale radiowe, które odbiera aparat MRI, po czym przekształca je w obraz.

Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na ruchomym łóżku. Pacjent zostaje umieszczony w aparacie przypominającym wąski tunel. Odbywa się to w odizolowanym pomieszczeniu. Działanie aparatu MRI jest głośne, co przy długotrwałym badaniu może wywoływać dyskomfort u pacjenta. Rezonans magnetyczny występuje pod wieloma postaciami, w zależności od badanego obszaru. Wyróżnia się między innymi rezonans magnetyczny głowy, przysadki mózgowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa, stawów, kończyn górnych lub dolnych.

Kiedy wskazane jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego?

Jest wiele wskazań do zrobienia rezonansu magnetycznego. Można przeprowadzić go na podstawie skierowania lekarskiego lub prywatnie. W większości przypadków na rezonans magnetyczny kieruje specjalista, czyli neurolog, ortopeda, chirurg. Wskazaniami do jego wykonania są bóle głowy, zaburzenia i choroby o podłożu neurologicznym, zaburzenia i wady rozwojowe, bóle kręgosłupa i stawów, zmiany pourazowe w układzie kostnym i stawowym.

Rezonans magnetyczny przeprowadza się przy zmianach ogniskowych i chorobach narządów miąższowych typu wątroba. Specjalista skieruje na badanie pacjenta przy zaburzeniach odpływu żółci. Jest ono wykonywania w przypadku badań przesiewowych w celu sprawdzenia wystąpienia zmian patologicznych. Jeśli ktoś zmaga się z chorobą onkologiczną, to również regularnie przeprowadza się u niego rezonans magnetyczny, aby wykryć ogniska nowotworowe w różnych obszarach ciała.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego. Nie wolno go wykonywać, jeśli ktoś ma wszczepione elementy wykonane z metalu. Lekarz nie skieruje pacjenta na rezonans magnetyczny w przypadku rozrusznika serca, metalicznego ciała obcego w narządzie, neurostymulatora, pompy podającej leki, metalowych klipsów naczyniowych, metalowych implantów zębowych.

Potrzebujesz specjalistycznej porady zdrowotnej, chcesz wykonać najwyżej jakości badania obrazowe lub przeprowadzić różnego typu zabiegi medyczne? Zapoznaj się z ofertą kliniki REX MEDICA – rezonans magnetyczny Warszawa – która świadczy profesjonalne usługi. Wykonasz w niej między innymi rezonans magnetyczny, USG, RTG, EMG. Możesz umówić się na wizytę telefonicznie lub online.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Bransoletki damskie to jeden z popularniejszych dodatków biżuteryjnych, które są…