Czym jest paleta kolorów RAL?
Kupując farbę, aby pomalować ściany w mieszkaniu, korzystasz z palety farb. Wybierając kolor, na jaki chcesz przemalować auto, również otrzymujesz paletę kolorów. Jeśli zajmujesz się przemysłem lub prowadzisz zakład produkcyjny, zapewne również widziałeś już niejeden taki zestaw barw. Wydaje się to rzecz prosta i oczywista – dostajesz „katalog”, wybierasz i gotowe. Przystańmy jednak na chwilę w tym miejscu i zastanówmy się, czym tak naprawdę paleta kolorów RAL jest.
Skąd wzięła się paleta kolorów RAL?
Prawdopodobne jest, że większość, a być może nawet wszystkie palety kolorów, jakie miałeś okazję zobaczyć, były różnymi wersjami wzornika kolorów RAL. Nazwa ta pochodzi od Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung – Państwowego Instytutu do Spraw Warunków Dostaw. Była to instytucja, która powstała w Rzeszy Niemieckiej, w okresie międzywojennym. Postawiono przed nią zadanie normalizacji barw, uporządkowania ich dla celów przemysłowych. Wyobraźcie sobie, że omawianych wzorników w ogóle nie znamy. W jaki sposób można byłoby opisać komuś, jakiego koloru potrzebujemy? O ile trudniejsze byłoby wskazanie właściwego koloru, gdyby nie przypisane do niego oznaczenie? Jak opisać komuś kolor tylko na podstawie tego, jak go widzimy?
System RAL
Sposób określania kolorów według propozycji RAL powstał w 1927 roku. Liczył wtedy 30 barw – obecnie jest ich ponad 200. Ich podział jest łatwy i przejrzysty. Co ważne jednak, ujednolicony, przez co powstałymi oznaczeniami można się posługiwać powszechnie i zostaną one odpowiednio zinterpretowane. Kolory podzielono na dziewięć grup, według różnych odcieni – od żółtego, poprzez niebieski, aż do białego i czarnego. System oznaczeń RAL składa się z czterech cyfr, przypisywanych do każdej barwy. Dwie pierwsze są właśnie oznaczeniem jednej z tych dziewięciu grup odcieni, dwie kolejne są już odpowiednikiem konkretnego koloru. Pomysł oczywiście wydaje się niemal banalny, ktoś jednak musiał najpierw na niego wpaść, byśmy mogli obecnie tak swobodnie korzystać z wygody, którą daje takie usystematyzowanie barw.
Odmiany systemu RAL
Stosowanych obecnie palet kolorów jest oczywiście już znacznie więcej niż tylko jedna. Nie ma żadnych przepisów, które narzucałyby korzystanie z jednej, konkretnej. Używa się takich systemów po to, aby było po prostu łatwiej. Skoro RAL okazało się tak proste oraz jednocześnie przełomowe i praktyczne, to dlaczego więc takie rozwiązanie porzucać? Oznaczenia obowiązujące w tym systemie stosuje się po dziś dzień, a nawet powstały ich różne odmiany. Gdzie wykorzystuje się paletę RAL? Tutaj kolejny banał – można używać jej praktycznie wszędzie. Tak jak wspomniałem na początku, bardzo szeroko korzysta się z niej w przemyśle, aby uniknąć błędów, związanych z różnym rozumieniem kolorów. Kolory farb do metalu, wyrobów silikonowych, znaków drogowych, oznakowania poziomego, lakierów samochodowych, mebli oraz wiele, wiele innych – je wszystkie określa się według systemu, którego podstawy opracowano już niemal sto lat temu – palety RAL.
Trudno dziwić się temu, że przedsiębiorcy z tak wielu branż nieprzerwanie od niemal wieku lubują się w tak prostym i skutecznym systemie określania barw, jakim jest RAL. Jeśli można w łatwy sposób uniknąć nieporozumień i błędów w określaniu barw, szczególnie na poziomie przemysłowym, to po co mielibyśmy utrudniać sobie życie? Jeśli sami nie mieliście jeszcze szansy pracować w oparciu o paletę kolorów RAL, to zapewne jeszcze spotkacie się z nią, szczególnie jeśli jesteście właścicielami przedsiębiorstw.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Oznakowanie poziome specjalizującą się w znakowaniu poziomym obiektów przemysłowych. |