Najciekawsze miejsca do wspinaczki skalnej w Polsce

Wspinaczka skalna jest dyscypliną, która sporo wymaga od swoich miłośników, ale ma też im bardzo dużo do zaoferowania. Jednym z jej atutów jest możliwość eksplorowania przepięknych miejsc, których w naszym kraju nie brakuje. W tym artykule przedstawimy najciekawsze miejsca do wspinaczki znajdujące się w różnych częściach Polski.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Pod względem interesujących miejsc do wspinaczki niewątpliwie bardzo dużo do zaoferowania ma Małopolska. To tutaj znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska, która jest jednym z najpopularniejszych rejonów wspinaczkowych w Polsce. Swój status zawdzięcza świetnej bazie agroturystycznej i kempingowej, dużej ilości zabytków, które można zwiedzić przy okazji wspinania się na skały i wreszcie oczywiście całemu multum skał, które oferują świetne wyzwania. Na pewno warto odwiedzić najwyższą skałę tego rejonu, jaką jest położony w pobliżu Piaseczna Okiennik Wielki. To aż 40 metrów wspinaczki po wymagającej ścianie, zwieńczone wspaniałą nagrodą, jaką jest możliwość ujrzenia zamków w Mirowie i Bobolicach. Jura Krakowsko-Częstochowska to prawdziwy klasyk, dlatego na pewno jest świetną propozycją dla początkujących wspinaczy, szczególnie że nie brakuje w tym rejonie szkół oferujących wysokiej jakości kursy wspinaczkowe.

Oprócz Okiennika Wielkiego warto tutaj również zwrócić uwagę na niezwykle popularne Skały Rzędkowickie czy skały znajdujące się w przepięknym Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie.

Wspinaczka skalna
Wspinaczka skalna jest dyscypliną, która sporo wymaga od swoich miłośników, ale ma też im bardzo dużo do zaoferowania.

Zakrzówek

Jak zostało już wspomniane powyżej, na uprzywilejowanej pozycji wśród wspinaczy znajdują się mieszkańcy Małopolski i kolejnym tego przykładem jest niewątpliwie Zakrzówek. Jest to rejon wspinaczkowy znajdujący się w Krakowie, gdzie zlokalizowana jest niezwykle popularna Skałka Twardowskiego. Należy tylko pamiętać, że ze względu na swoją popularność jest to punkt już dosyć mocno wyślizgany, a przez to relatywnie trudny.

Hejszowina w Górach Stołowych – wyzwanie dla najodważniejszych

Znajdujące się w Sudetach Góry Stołowe mają do zaoferowania propozycję dla najbardziej odważnych wspinaczy, jaką jest Hejszowina. Jest to rejon, w którym znajdują się skały niezwykle kruche i ubogie w punkty asekuracyjne. Hejszowiny nie poleca się zatem raczej początkującym adeptom wspinaczki. Za to na zaspokojenie apetytu na mocne wrażenia u osób, które zjadły zęby na wspinaniu się po skałach będzie jak znalazł. Zwłaszcza że rejon jest naprawdę urokliwy wizualnie!

Góry Sokole

Góry Sokole są doskonałą propozycją dla wspinaczy mieszkających na zachodzie kraju. Wielu wspinaczy odwiedza je, by odbyć trening przed wspinaczką w Tatrach. Ponieważ cechuje się granitowymi skałami, które są bardzo podobne do tatrzańskich. Granit oferuje wyśmienite tarcie, dzięki czemu wspinanie się w tych górach to prawdziwa przyjemność. Szczególnie że nie brakuje w tym rejonie wspaniałych punktów widokowych. Szczególną popularnością wśród wspinaczy cieszą się turnie Sokolik Duży oraz Sokolik Mały.

Dziękujemy stronie www.elcap.pl za pomoc merytoryczną, która bardzo przydała się w trakcie tworzenia artykułu.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ