Czym urzekają nas industrialne wnętrza?
Styl industrialny powstał jako odpowiedź na surowe warunki lat 50tych. Wtedy był koniecznością i sposobem na dopasowanie się do trudnych okoliczności. Dziś powoli staje się synonimem luksusu, a industrialne wnętrza od jakiegoś czasu uchodzą za najmodniejsze. W taki sposób urządza się już nie tylko lofty, ale także i wnętrza handlowe oraz gastronomiczne. Za co pokochaliśmy ten kierunek? Przyjrzyjmy się najważniejszym jego cechom i zobacz industrialne wnętrza.
Niczym nie ograniczona przestrzeń
Industrialne wnętrza stawiają przede wszystkim na przestrzeń. Jest ona otwarta i bez standardowych podziałów. Całość może stanowić jedno pomieszczenie bez wyraźnych rozgraniczeń na kuchnię, salon, sypialnie, a czasem nawet łazienkę.
Ten styl jest już adaptowany także do niewielkich pomieszczeń, założenia pozostają jednak bardzo podobne. W końcu nie każdego stać na zakup loftu, a konwencją można się bawić i próbować dopasować ją do różnych warunków. Uzyskuje się to przeważnie poprzez jasne kolory, które optycznie powiększają pomieszczenie, a także poprzez usunięcie zbędnych ograniczeń. W mieszkaniach przeważnie wyburza się ściany lub stawia przesuwane, szklane drzwi, które nie wprowadzają tak radykalnego podziału przestrzeni. Również ilość i rodzaj mebli ogranicza się do minimum i ustawia w jednej linii, by wprowadzić ład i porządek.
Gra światłem
Kolejną kwestią, jaka urzeka nas w tym stylu jest wykorzystanie światła. Industrialne wnętrza często wyróżniają się dużymi i nietypowymi oknami, które nadają całości niepowtarzalnego charakteru. Choć tonacja, w jakiej utrzymane jest całe pomieszczenie, jest dość surowa, światło może w niesamowity sposób modelować całość. Również sztuczne oświetlenie jest w tym przypadku elementem, który stanowi o charakterze całości. Jest ono przeważnie rozproszone, a charakterystyczne lampy rozłożone są w wielu miejscach.
Przejrzystość formy
Surowość stylu industrialnego jest dobrze znana. Wykorzystywane są proste formy, a wnętrze nie atakuje przesadnymi ozdobami. Jednak trudno nazwać te warunki sterylnymi. Industrialne wnętrza coraz częściej ocieplane są na przykład kominkiem. Kolor nie jest nachalny, a wykorzystane dodatki podkreślają jedynie charakter całości.
Przestrzeń ma skłonić do głębokiego oddechu i uspokoić zmysły. Niektórzy mówią wręcz o skrajnym minimalizmie, panującym w pomieszczeniach tego nurtu. Forma wykorzystanych elementów jest maksymalnie oszczędna. Jak już wspomnieliśmy – sprzęty takie jak meble mają być proste i użyteczne.
Zaskakujące rozwiązania
Choć dla osoby, która wcześniej nie miała okazji lepiej poznać tego stylu, industrialne wnętrza mogą wydawać się przewidywalne. To jednak okazuje się, że często zaskakują użytymi rozwiązaniami. To właśnie tu w nieszablonowy sposób łączy się tekstury i materiały. Całość często jest celowo postarzana, by podkreślić surowość przestrzeni. Wykorzystuje się tu także elementy, które w każdym innym przypadku zostałyby uznane za szpetne i konieczne do schowania lub zakrycia. Tu rury oraz przewody stanowią ciekawe uzupełnienie wnętrza, a wysokie sufity wykorzystywane są do podwieszenia metalowych półek, z których nierzadko zwisają rośliny. Styl industrialny ma niesamowitą siłę, by przekuć wady w zalety i wydobyć piękno z tego, co zwyczajowo uznawaliśmy za brzydkie. Wszystko to nadaje niepowtarzalny i ciekawy charakter wnętrzom utrzymanym w tej stylistyce.
Jeśli interesują Cie wnętrza w industrialnym stylu, to zapraszamy do sprawdzenia realizacji oraz kontaktu na https://icon-concept.pl/pl/ – we design quality.
Materiał zewnętrzny