Dekoracja balkonu i tarasu – hortensja

Hortensja może być uprawiana nie tylko w ogrodzie. Jako dekoracja znakomicie sprawdzi się na balkonach czy tarasach. Nie wszystkie jednak odmiany mogą być uprawiane w doniczkach. Z poniższego artykułu dowiecie się, które hortensje możemy posadzić w doniczce oraz jak je pielęgnować.

Jakie odmiany hortensji można uprawiać w doniczce?

Do posadzenia w doniczce nadaje się właściwe każda hortensja ogrodowa, czyli Hydrangea macrophylla. Najlepiej jednak jest wybierać takie odmiany, których wzrost jest ograniczony (np. Sybilla), dlatego też w doniczkach nie można uprawiać hortensji bukietowej.

Donica do hortensji powinna posiadać w dnie otwory na wodę
Donica do hortensji powinna posiadać w dnie otwory, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie wypłynąć.

Do jakich donic sadzi się hortensje?

Pod względem estetyki, hortensje pasują niemal do wszystkich typów pojemników czy donic. Ważniejszy jest jednak aspekt praktyczny. Donica do hortensji powinna posiadać w dnie otwory, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie wypłynąć. Po drugie nie bez znaczenia jest rozmiar pojemnika. Na młode sadzonki wystarczająca będzie donica o pojemności 10 litrów. Starsze hortensje wymagają jednak większych rozmiarów – niektóre nawet 100 litrów. Uprawiając hortensję w doniczce, musimy pamiętać o corocznym (na wiosnę) jej przesadzaniu do większego pojemnika, w miarę rozrastania się krzewu.

Jak uprawiać hortensje w doniczkach?

Uprawa hortensji w doniczce niewiele różni się od jej uprawy na rabacie. Powinniśmy zapewnić jej przede wszystkim półcieniste stanowisko oraz żyzną, próchniczą oraz lekko wilgotną i kwaśną glebę. Warto wspomagać roślinę mieszanką torfu oraz kompostu lub gotową ziemią do roślin kwasolubnych.

Hortensje w donicach na balkonie czy tarasie, muszą przebywać w glebie o odczynie kwaśnym (pH 5,5-6,5). Musimy pamiętać również, że hortensje są bardzo wrażliwymi roślinami, jeżeli chodzi o przesuszenie czy zalanie. Dlatego bardzo ważne jest częste kontrolowanie stopnia wilgotności podłoża. Gdy hortensja jest w okresie wzrostu i kwitnienia, niezwykle ważne jest jej obfite nawadnianie. Należy o tym pamiętać szczególnie w słoneczne dni. Raz w ciągu tygodnia dodatkowo podlewamy krzew roztworem nawozu płynnego. Można również raz na sezon (najlepiej na wiosnę) podać roślinie nawóz o spowolnionym działaniu.

Hortensje
Hortensje w donicach na balkonie czy tarasie, muszą przebywać w glebie o odczynie kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Temperatura dla uprawy hortensji

Jeżeli kupiliśmy hortensje w doniczkach w okresie zimy, musimy przechowywać ją na początku w pomieszczeniu. Idealne dla niej miejsce powinno być jasne – lecz nie mocno nasłonecznione. Uwaga! Hortensja nie może być postawiona na parapecie z wystawą południową – może to spowodować szybkie więdnięcie. Najlepsza temperatura do uprawy hortensji w mieszkaniu to ok. 20°C. Hortensja może być wystawiona na zewnątrz w trzeciej dekadzie maja, gdy nie ma ryzyka wystąpienia zbyt niskiej temperatury.

Przycinanie hortensji w doniczce

Hortensje ogrodowe, które uprawiamy na balkonie czy tarasie, nie mogą być przycinane. Zabieg ten musimy jedynie wykonać w stosunku do przekwitłych kwiatostanów. Dlaczego? Hortensje ogrodowe zawiązują pąki na pędach dwuletnich. Oznacza to, że jesienne lub wiosenne przycinanie spowoduje brak kwiatów w całym sezonie. Podobnie kwestia cięcia ma się w przypadku hortensji piłkowanych, które – mimo że zawiązują kwiaty z pędów jednorocznych – powinny być przycinane tylko w celu usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Hortensje
Hortensje ogrodowe, które uprawiamy na balkonie czy tarasie, nie mogą być przycinane.

Zimowanie hortensji w doniczce

Hortensje nie powinny przebywać w czasie zimy na zewnątrz – niestety ich szanse na przetrwanie mrozu, są niezbyt duże. Późną jesienią należy więc przenieść krzew do wilgotnego i chłodnego pomieszczenia. Odmiany uznawane za bardziej mrozoodporne, można ewentualnie zdołować w ogrodzie, zapewniając jednocześnie dobrą osłonę (z warstwy ściółki oraz poprzez owinięcie pędów trwałą i grubą włókniną.

Jakie odmiany hortensji można uprawiać w doniczce?

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę hortensji ogrodowej na balkonie lub tarasie, najlepiej wybrać jest takie odmiany, jak Adria, Bavaria, Nymphe, Tricolor, Red Ace, Deutschland, Renate Steiniger, Mini Hornli, Teller Rosa, Rosita, Neu Friesdorf, Blaumeise, Schneeball. W donicach można również uprawiać hortensje z grupy piłkowanych. Spośród nich najlepiej wybrać takie odmiany, jak Rosalba, Blue Deckle, Kurenai, Blue Billow, Preziosa.

Hortensje
Hortensje nie powinny przebywać w czasie zimy na zewnątrz

Zmiana koloru kwiatów hortensji – jakie odmiany na balkon?

W przypadku niektórych odmian hortensji ogrodowych, możliwe jest zmienianie barwy kwiatów. Należy do nich np. Nikko Blue, którą można uprawiać w doniczce. Aby zmienić barwę np. na niebieską, musimy zapewnić roślinie bardziej kwaśne podłoże. Chcąc zmienić natomiast kolor kwiatów hortensji ogrodowej na różowy, podłoże musi mieć pH zbliżone do obojętnego. Od intensywności zakwaszenia gleby, będzie zależeć również intensywność koloru. Przykładowo, pH 4,5 zapewni ciemnoniebieski kolor kwiatów. Z kolei pH 5,1 spowoduje, że kolor będzie jaśniejszy.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Cera dojrzała, choć nie jest typem, a raczej stanem, w…